Život na Praze 14

Komunitní centrum Kardašovská

Vítejte na stránce věnované Komunitnímu centru Kardašovská na Lehovci!

Naleznete zde podrobnosti o jeho široké programové nabídce, kontakty, fotogalerii a další informace.

Těšíme se na vaši návštěvu.

CENTRUM DOČASNĚ UZAVŘENO

Dovolujeme si informovat návštěvníky Komunitního centra Kardašovská na Lehovci (Kardašovská 626/5), že v současné době je jeho budova UZAVŘENA. Důvodem je probíhající výběrové řízení na nového provozovatele. Dle předpokladů bude provoz KC Kardašovská obnoven od 1. října 2023. O opětovném otevření centra i jeho programové náplni budeme veřejnost informovat prostřednictvím komunikačních kanálů městské části. Děkujeme za pochopení.


 

 

 

Jak to žije v KCK – fotky, facebook, youtube kanál:

Komunitní centrum Prahy 14 nabízí široké spektrum pohybových, výtvarných či hudebních aktivit. Nechybí zde ani vzdělávací programy jako jsou cestopisné besedy, přednášky o zdraví nebo semináře zaměřené na různá témata.
Nezáleží na věku – ať jste dospělý, dítě či senior, zde si přijdete na své.

Zajděte na divadelní představení, přijďte si zahrát stolní tenis nebo zatancovat. Jste výtvarný typ, rádi si zacvičíte či zazpíváte nebo jen tak nerušeně odpočíváte u hraní stolních her? U nás v KC Kardašovská můžete vše vyzkoušet.

Přivítá vás příjemné prostředí komunitního centra, ve kterém se můžete cítit dobře. Pokud máte potíže, jste v tíživé životní situaci, řešíte finanční krizi, hledáte práci či bydlení, nestyďte se obrátit na našeho poradce či dluhového poradce.
V komunitním centru jsme tu pro vás!

Aktivity Komunitního centra Kardašovská jsou financovány z projektů, spolufinancovaných z Operačního programu Praha – pól růstu ČR:

 • Komunitní centrum Kardašovská III, registrační číslo CZ.07.3.63/0.0/0.0/20_077/0001803, 1. 3 .2021 – 31. 7. 2023
 • Komunitní centrum Kardašovská II, registrační číslo CZ.07.3.63/0.0/0.0/17_051/0000699, 1. 1. 2019 – 28. 2. 2021
 • Komunitní centrum Praha 14, registrační číslo CZ.07.3.63/0.0/0.0/16_031/0000225, 1. 7. 2017 – 31. 12. 2018

 

 

Adresa

 • Kardašovská 626/5, Praha 14 – Lehovec, 198 00 (MAPA)

Kudy k nám

 • První způsob je pro aktivnější jedince, kteří rádi chodí pěšky. Od metra Hloubětín, půjdete po ulici Poděbradská podél tramvaje, až dojdete k obchodu Iceland. Projdete okolo něj tak, abyste jej měli po levé ruce. Dáte se doleva k malému dětskému hřišti mezi novostavbami a stále rovně do ulice Kardašovská. Jakmile uvidíte nízkou bílou budovu vsazenou do panelových domů, jste správně!
 • Druhý způsob je pro ty, kteří přijedou tramvají. Nejlépe a nejjednodušeji se dostanete tramvají číslo 25 nebo 7, kterou jedete až na konečnou zastávku Lehovec. Jakmile vystoupíte z tramvaje, přejdete hlavní silnici a dáte se doprava podél panelového domu. Ukazatelé vám napoví a dovedou vás až k nám do KC. Jakmile uvidíte bílou nízkou budovu vsazenou do panelových domů, jste správně!
 • Třetí způsob je pro ty, kteří přijedu autobusem. Pokud pojedete například od Dolních Počernic nebo Černého Mostu, přijedete autobusem číslo 141 nebo 110. Vystoupíte na zastávce Sídliště Lehovec. Pak už je to jednoduché, pouze seběhnete dolů z kopce podél ukazatelů, které vás dovedou až k nám.
 • Čtvrtý způsob, kterým můžete dorazit je autem. Místo k zaparkování se tu najde vždy. Do ulice Kardašovská se vjíždí z Krylovecké ulice.

Zažít Kardašovskou jinak 2019!

 

V sobotu 21. září 2019 proběhla v KC Kardašovská akce Zažít Kardašovskou jinak. Již druhým rokem jsme měli připravený bohatý program pro malé i velké. Počasí nám přálo a akce se velmi vydařila. Přivítat jsme u nás mohli více než 300 návštěvníků. Všem přítomným moc děkujeme za spolupráci a skvělou atmosféru při společně stráveném odpoledni na Lehovci, a těšíme se zase příště v tak hojném počtu.

 

Na veškeré fotografie z akce Zažít Kardašovskou jinak 2019 se vztahují autorská práva!

Zažít Kardašovskou jinak 2018!

Nezapomenutelná akce nejen pro nás, ale snad i pro Vás! Díky všem, kteří se zúčastnili, protože jste byli senzační.
Taky děkujeme našemu externímu kameramanovi Janovi Štětinovi za natočení a sestříhání tohohle parádního videa.
Jen se sami podívejte.

Na video z akce Zažít Kardašovskou jinak 2018 se vztahují autorská práva!

Fotogalerie

Veronika Štogrová: koordinátorka aktivit

 • tel.: 734 782 953
 • email: Veronika.Stogrova@praha14.cz

Tereza Kloudová: koordinátorka aktivit

 • tel.: 734 782 955
 • email: Tereza.Kloudova@praha14.cz

Pevná linka: 225 295 610 nebo 225 295 611
Emailová adresa KCK: kckardasovska@praha14.cz

Zpívání pro radost

Rádi zpíváte? Přijďte do komunitního centra a zazpívejte si spolu s kytarou. Cílem aktivity je zlepšit si kvalitu života hudbou a zpěvem. Nejde jen o zpívání, jde taky o sdílení radosti, o času stráveném ve společnosti milých lidí, a zahnání jakýchkoliv smutků a nepříjemných myšlenek. Zpívání pro seniory vede Ing. Miroslav Rada, kterého znáte z našich počítačových kurzů. Máte nějakou oblíbenou píseň? Nestyďte se a řekněte si o společné zazpívání. Aktivita je určena především pro seniory. Zpívání pro radost probíhá 2x měsíčně. Termíny se vždy dozvíte v programu na konkrétní měsíc.

Rukodělný kroužek

Rukodělný kroužek je vhodný zejména pro seniory se zájmem o tvořivé a manuální činnosti. Mají v sobě výtvarného ducha, rádi malují, učí se nové dovednosti, jsou aktivními lidmi a jsou rádi ve společnosti druhých. Na kroužku vyrábíme různé užitkové předměty, dárkové předměty, předměty sloužící k výzdobě prostor KC nebo předměty jen tak pro radost. V rámci rukodělných kroužků probíhají i tzv. páteční rukodělné speciály, kde se učíme nové techniky, pracujeme s méně obvyklým materiálem a tvoříme nové věci. Páteční rukodělné speciály jsou na přihlášení. Více informací ohledně přihlašování se vždy dozvíte v programu na konkrétní měsíc.

Ruční práce – základy šití a háčkování

V rámci ručních prací probíhá kurz základů šití na stroji nebo v ruce. Technika šití na stroji se opět vrací do povědomí lidí a je o ni velký zájem. Hlavním cílem kurzu je praktické zkoušení veškerých technik a kompletně ušitý výrobek na konci kurzu. Dalším cílem bude naučit se, jak se s takovým šicím strojem pracuje a princip šicího stroje. Každá lekce bude cílit na individualitu jedince, osobní přístup a maximální využití šicích strojů. Lekce probíhají 1x za 14 dní a pro udržení rovnováhy znalostí jedinců budou uzavřené a na přihlášení předem. Kurz šití vede Tereza Kloudová.

V rámci ručních prací probíhá i kurz háčkování. V tomto kurzu se naučíte háčkovat od úplného začátku. Mezi dovednosti bude patřit např. jak se správně drží háček, jak si vybrat vhodnou přízi ale také, jak háčkovat základní řetízkové oko nebo krátký a dlouhý sloupek. Dále se naučíte, jak se vyznat ve schématech vzorů a v dalších návodech. V každé hodině si připravíme základ pro další navazující lekce. Lekce probíhají 1x za 14 dní a pro udržení rovnováhy znalostí jedinců budou uzavřené a na přihlášení předem. Kurz základů háčkování vede Veronika Štogrová.

Kondiční cvičení

Pokud se fyzicky necítíte nejlépe, přijďte na kondiční cvičení pro seniory. Kondiční cvičení je uzpůsobené vašim celkovým potřebám a zvládnout by ho měl každý senior, který je mobilní. Vyšší věk přináší řadu potíží, ale pravidelným cvičením lze dosáhnout zlepšení hybnosti, krevního oběhu, zmírnění bolesti, ztuhlosti kloubů a páteře. Zvyšuje se psychický stav, nálada a celkově se tedy zlepší psychická i fyzická kondice. Cvičení probíhá v různých pozicích např. vleže na lůžku, vsedě na židli, vestoje u opory, případně za využití různých pomůcek jako jsou balony, overbally, natahovací gumy apod. Cvičení probíhá kombinací lehké jógy, protahování, posilování a relaxace. Lekce kondičního cvičení vede Jiřina Norbertová.

 

Břišní tance

Orientální tanec neboli břišní tanec je původem ze Středního východu a je určen pro všechny ženy bez rozdílu věku, váhové kategorie či úrovně pohybového nadání. Orientální tanec přináší pozitivní účinky jak na fyzickou kondici, tak na psychiku. V tanci se střídá několik základních figur, které se pak různě kombinují a plynule na sebe navazují. Lekce břišních tanců vede Tereza Kloudová.

Trénování paměti

Potrénujte svou mysl, aby tolik nezapomínala, a užijte si u toho ještě spoustu legrace. Jeden kurz činí cca 12 lekcí, přibližně 3 měsíce. V každé lekci si senioři s lektorkou procvičují dlouhodobou i krátkodobou paměť pomocí různých technik, mnemotechnik, kvízů, her nebo cvičení. Veškeré lekce probíhají hravou nenásilnou formou. Lekce jsou zpestřeny lehkým tělesným cvičením v sedě zaměřené na protažení těla a procvičení převážně jemné motoriky. Lekce trénování paměti jsou pouze na přihlášení. Lekce vede Hana Dvořáková z organizace Právě Teď! o. p. s.

Anglický jazyk pro seniory

Kurz je koncipován tak, aby ho zvládnul i úplný začátečník. Je přizpůsoben tempem a využitými materiály tak, aby studium cizího jazyka bylo pohodlné, zábavné, a přesto efektivní i pro ty, kteří mají stále chuť se aktivně vzdělávat a setkávat se svými stejně starými vrstevníky. Zastoupené budou všechny složky výuky, jako třeba gramatika, čtení, výslovnost, slovní zásoba a hlavně konverzace. Věnujeme se různým tématům tak, aby je mohli účastníci využít co nejvíce v běžném životě. Lekce anglického jazyka pro seniory vede Veronika Štogrová.

Počítačový kurz

Počítačové kurzy nabízíme aktivním seniorům, kteří se chtějí naučit novým dovednostem s počítačem. Jeden kurz činí cca 12 lekcí, přibližně 3 měsíce. Kurz práce na PC pro seniory je koncipován ve 3 úrovních tak, aby se jej mohli zúčastnit i úplní začátečníci. Postupně se tak účastníci mohou propracovat od lajků až po zdatné uživatele. Cílem kurzů je, aby senioři ztratili obavu pracovat s počítačem a mohli jej využívat jako prostředek ke spojení se světem, se svými blízkými, ale i pro další využití. Náplní kurzů bude nejen seznámení se s prací v operačním systému Windows, osvojení si textového editoru MS Office Word, ale také orientace na internetových stránkách, schopnost založit si vlastní e-mailovou adresu, či komunikovat prostřednictvím Skype, Facebooku nebo ICQ. Pokročilými tématy jsou internet banking, platby na internetu nebo nakupování na internetu. Počítačové kurzy jsou pouze na přihlášení. V rámci počítačových kurzů proběhne několik IT seminářů. Počítačové kurzy vede Ing. Miroslav Rada.

Den seniorů

Otevřená akce pro širokou veřejnost pořádaná u příležitosti mezinárodního dne seniorů, jejíž program se skládá z pěveckých, hudebních, divadelních, výtvarných a sportovních aktivit. Součástí akce je možnost posezení s přáteli, společná příprava občerstvení, tombola a živá hudba k tanci i poslechu. Akce je koncipována na celé odpoledne.

Sportovní aktivity

Cirkusový kroužek pro děti školního věku

Máte doma malého cirkusáka? Přihlaste ho na kroužek zaměřený na novocirkusové dovednosti. Cílem kroužku není důraz na výkon a složitou cirkusovou techniku, ale naopak podporu a rozvoj individuálního potenciálu, hravost a zábavu. Děti se na kroužku učí, jak přijímat chyby jako přirozenou součást učení, týmové spolupráci, soustředění a koordinaci těla. Navíc zažíváním malých žonglérských úspěchů je podporováno sebevědomí a odvaha k vlastní prezentaci. Kroužek vede zkušená artistka  Veronika Štogrová.

Kroužek tance – Taneční přípravka

Taneční přípravka je primárně pro děti 1. stupně ZŠ. Jedná se o základní taneční průpravu vybraných tanečních stylů. Kurz se zaměřuje na koordinaci a dynamičnost pohybů, technická cvičení, zdravé zvyšování flexibility těla a zvyšování fyzické kondice. Děti se naučí využívat izolace těla jako další pohybový nástroj. Osvojí si také pozitivní přístup k pohybu a tanci jako specifické formě umění. Týmového ducha podpoří ve společně nacvičených choreografiích. Děti tak mají možnost být součástí dětské taneční komunity, najít si nové kamarády a smysluplně trávit volný čas. Kroužek taneční přípravky vede Veronika Štogrová.

Kroužek tance – Výrazový tanec

Kroužek výrazového tance je primárně pro děti 2. stupně ZŠ. V tanečním kurzu scénického tance jsou děti vedeny k osvojení smyslu pro taneční projev, pozornost je zaměřena na flexibilitu a kontrolu, pohybovou paměť a přirozené rozšiřování tzv. pohybového slovníku – co je to např. jazz dance, floorwork, safety-release, klasický balet nebo scénická praxe. Děti budou společně pracovat na tvorbě choreografií jak individuálních, tak skupinových, které podpoří komunikaci a spolupráci ve skupině. Dalším benefitem kroužku je potkávání stejně nadšených tanečníků a nacházení nových kamarádů s podobnými zájmy. Kroužek výrazového tance vede Veronika Štogrová.

Volnočasové a kreativní aktivity

Výtvarný kroužek pro děti školního věku

Výtvarný kroužek je určen pro děti ze ZŠ. Děti mají možnost rozvíjet své estetické cítění a nadání. Naučí se poznávat zákonitosti barev, jejich míchání, práci se stínováním od obyčejných tužek přes uhel a práškový grafit, perokresbu apod. Věnujeme se nejen kresbě, malbě, ale i jiným výtvarným technikám, jako je třeba moderní kaligrafie nebo horký embossing. Výtvarný kroužek vede Veronika Štogrová, absolventka výtvarné školy.

Letní volnočasový klub pro děti ve věku 5 – 12 let

Letní volnočasový klub je 5denní pobyt dětí v KC se zajímavým tvořivým, sportovním a hudebním programem. Děti zde tráví volný čas přes den a na noc se vždy vrací domů. Klub probíhá v čase školních letních prázdnin a probíhá ve 2 termínech. Každý z termínů pro jinou věkovou kategorii dětí. Děti v KC během programu tráví čas bez rodičů s odpovědnými pracovníky, kteří pro ně tvoří pestrý a zábavný program. Hlavním cílem klubu a jeho aktivit je zábavnou formou podporovat zdravý vývoj dětí, životní styl a také smysluplné trávení volného času. Děti mají možnost vytvářet si sociální vazby mezi vrstevníky a trávit volný čas ve skupině stejně starých dětí s podobnými zájmy. Letní volnočasové kluby vedou koordinátorky centra.

Výchovně vzdělávací aktivity

Odpolední škola

Potřebuješ se naučit, ale nevíš jak na to? Potřebuješ pomoct, ale nechceš na to být sám? Máš možnost domluvit si individuální doučování. Příjemné a klidné prostředí centra je ti plně k dispozici. Doučování ve všech všeobecných předmětech jako třeba matematika, chemie, fyzika, český jazyk, angličtina. Doučování probíhá individuálně nebo v malých skupinkách.

Hravá hodinka rodičů s dětmi

Máte malého či většího neposedu a už si nevíte rady jak ho zabavit? Přijďte k nám na
“Hravou hodinku rodičů s dětmi” a společně něco vymyslíme. Celá lekce “Hravé hodinky” bude přizpůsobena potřebám a dovednostem dětí.  Skupina pro děti od 0 do 2 let je spíše pro méně aktivní děti. Skupina od 2 do 3 let je pro děti, které raději běhají a jsou více aktivní. Lekce hravé rodičů s dětmi vede Tereza Kloudová.

Hoop dance pro dospělé

Hoop dance neboli tanec s obručí. Vyzkoušejte něco nového, co si možná ještě mlhavě pamatujete z dětství jako obyčejnou plastovou obruč. Točit může každý, bez ohledu na pohlaví či fyzickou zdatnost. Kroužení zapojuje komplexně všechny svaly, takže je skvělé nejen pro radost, ale i pro zpevnění celé postavy. Ideální spojení sportování a zábavy. Dozvíte se, co je hooping, jak vybrat správnou obruč, naučíte se pár základních triků a užijete si spoustu zábavy. Lekce hoop dance pro dospělé vede Veronika Štogrová, zkušená tanečnice s obručí.

Hoop jóga

V lekcích se budeme věnovat sestavě cviků pro mobilitu páteře. Tato sestava pomáhá posílit a zpevnit střed těla a aktivizuje páteř. Zlepšuje tak držení těla a zmírňuje bolesti zad. Při cvičení budeme využívat obruč jako nástroj odporu k budování síly a flexibility horní části trupu. Kurz je
vhodný pro všechny bez ohledu na zkušenosti, věk či fyzickou kondici. Lekce hoop jógy vede Veronika Štogrová.

Kondiční trénink pro ženy

Pokud jste aktivnější žena a hledáte na sportování něco akčnějšího a fyzicky náročnějšího, neváhejte a přijďte na lekci kondičního tréninku pro ženy. Primárně jsou lekce vedeny jako tzv. kondiční tréninky zaměřené na posílení celého těla, fyzickou zdatnost, mobilitu a celkovou kondici. Lekce vede Jiřina Svobodová.

Tančírna

Chtěli byste prožít krásný taneční večer plný hudby latinsko – amerických a standardních tanců? Máte možnost. Přibližně jednou za čtvrt roku proběhne akce pro všechny příznivce společenských tanců. Tančit se budou standardní a latinsko – americké tance. Nebude chybět ani salsa nebo bachata. Součástí je vedená lekce, na které máte možnost oživit si několik variací vždy jednoho z tanců. V rámci tančírny se naučíte něco nového, zopakujete si, co už znáte a zároveň strávíte krásný čas s ostatními, co mají stejný zájem o tanec jako vy. Cílem je vybudovat přátelské prostředí s vlastní taneční komunitou, kterého může být každý součástí. Můžete se zapojit také vlastní výukou svých oblíbených tanečních kroků, a podpořit tak společné sdílení. Taneční večery vede Veronika Štogrová.

Přednášky o zdraví

Velký význam na náš mentální, psychický a fyzický stav má způsob stravování a přítomnost nebo absence fyzického pohybu. Je důležité se celoživotně udržovat v kondici a nezanedbat preventivní opatření. Přednášky jsou určeny jak pro rodiče s dětmi, tak pro seniory. Přednášky jsou zaměřeny na zdravý životní styl, zásady vhodného stravovacího režimu, upozornění na typické chyby a mýty nebo prevenci. Nedílnou součástí bude zvýšení povědomí o obezitě, diabetes nebo různých srdečně – cévních onemocnění, jako o vážném celospolečenském problému, které mají značné zdravotní důsledky. Dalším tématem přednášek bude správná volba fyzických aktivit v seniorském věku, jak správně cvičit a jak předcházet bolestem zad a kloubů. Během přednášek je prostor pro případnou diskuzi a otázky od klientů.

Cestopisné besedy

Cílem cestopisných besed je poznávání kulturních, sociodemografických, přírodních, náboženských aj. odlišností různých zemí. Na cestopisné besedy jsou zváni cestovatelé, kteří se s přítomnými mohou podělit o zážitky z cest. Cílem besed je možnost o všem diskutovat, sdílet své osobní zážitky, vzájemně se inspirovat, diskutovat o sociální a politické situaci v konkrétní zemi, obohatit své znalosti z kulturního prostředí a dozvědět se něco nového. Součástí cestopisných besed je aktivita komunitní vaření, která probíhá před cestopisnou besedou.

Komunitní vaření

Komunitní vaření obvykle probíhá v rámci cestopisných besed, kdy si společně před besedou uvaříme jídlo na téma dané země, o které se následně dozvíme zajímavé informace na besedě. Více informací se vždy dozvíte v programu na konkrétní měsíc. Smyslem komunitního vaření je společně s účastníky připravit a ochutnat jídlo v rámci poznávání nejen českých, ale i jiných kultur a stravovacích návyků. V rámci komunitního vaření proběhne Velikonoční pečení cukroví a Vánoční pečení cukroví. Při pečení půjde o ukázku českých tradic a zvyků. Lekce komunitního vaření vede Tereza Kloudová.

Komunitní výstavy

Z komunitního centra se co 2 měsíce stane malá galerie fotografií, amatérských obrazů či výtvarných děl např. dětí z mateřských škol Prahy 14. Výstavy zde budou probíhat neustále a průběžně se měnit. V předešlých letech jsme u nás přivítali například výstavu o fair trade, fotografie krásných míst Prahy 14, taktéž i malované obrazy z míst Prahy 14. Nadále fotografickou výstavu Praha očima cizinců zde žijících ve spolupráci s ICP. A v neposlední řadě jsme poskytli prostory soutěžní výstavě pořádané organizací Duhový tandem, kde mohli účastníci vidět jak fotografické, tak literární práce seniorů a mohli hlasovat pro nejlepší z nich. Rádi bychom pokračovali ve spolupráci s dalšími organizacemi a také poskytli prostor pro realizaci účastníkům z řad místní komunity.

Sousedské slavnosti

Sousedská slavnost probíhá na chodníku před KC Kardašovská a je určena široké veřejnosti. V průběhu odpoledne se představí bohatý kulturní program, který obsahuje divadlo pro děti, žongléry, hudební vystoupení a podobně. Vystupující jsou v drtivé většině z řad místních obyvatel. K dispozici je občerstvení zajištěné místní firmou a zázemí v KC Kardašovská.

Divadelní představení a koncerty

Přijďte se podívat na divadelní představení nebo koncert, která jsou určena dospělým a seniorům. Spolupracujeme se spoustou zajímavých divadelních souborů a divadel, proto o témata není nouze. Více informací se vždy dozvíte v programu na konkrétní měsíc. Cílem divadelního představení by měla být možnost společného setkávání, kultury, zábavy a uvolnění. Divadelní představení jsou určena pro dospělé, seniory a v případě představení s výchovným zaměřením i pro žáky základních škol. Zveme nejen profesionální divadelní soubory, ale i začínající divadelní soubory, amatérské divadelní soubory nebo divadelní soubory přidružené například k Domu dětí a mládeže a dalších zájmových spolků.

Kreativní dílny a workshopy

Přijďte k nám se svými dětmi a společně si vyrobte dárek či jinou drobnost na aktuální téma (Vánoce, Velikonoce, Halloween a další). Odpočinete si, pobavíte se, naučíte se nové techniky nebo si osvojíte řadu dalších rukodělných dovedností. Všechny výrobky si pak odnesete domů, kde vám budou dělat radost a připomínat pěkné chvíle. Na našich dílnách se potkávají celé rodiny a účastníci napříč generacemi. Šikovnější při tvoření pomáhají těm méně zdatným, a vytvářejí tak příjemné přátelské prostředí v komunitě lidí s podobnými zájmy.

Dílna

Pravidelný workshop ve sdílené dílně, kterou máme k dispozici ve vedlejším vchodě bytového domu. Aktivita, která má za cíl oslovit a zapojit místní obyvatele pro sdílení jejich zkušeností z různých druhů technik kutilství, výroby a oprav. Každé dvě lekce budou zaměřeny na jednu techniku, kdy při jedné se vysvětlí postup a na další uděláme hotový výrobek. Témata jsou základní práce s určitým materiálem např. malování na dřevo, kov a jiné, tvorba oken, které zahrnuje kytování, zasklívání a opravy, opracování dřeva, které zahrnuje tvorbu budky, stoličky apod., práce se sádrokartonem, betonem, cihlou, nadále formy zateplení, štukování, omítky, a jiné. Smyslem aktivity je, jak si poradit v domácnosti sám, ať jsem muž nebo žena. Základní opravy nábytku, vyřešení tekoucího kohoutku, přivrtání poličky, sestavení nábytku, výměny žárovek apod. Témata budou vycházet od účastníků. Lekce ve sdílené dílně vede Tereza Kloudová.

Komunitní zahrádkaření

Rádi trávíte čas venku? Jste aktivní typ, milovník rostlin a zahradničení? Tak to si nenechte ujít společné komunitní zahrádkaření, kde máte možnost sdílet svoje zkušenosti a předat je tak dalším účastníkům nebo naopak získat nové zkušenosti od ostatních. Součástí komunitního centra je společná zahrádka, kde máte možnost vypěstovat si zeleninu, bylinky i okrasné květiny. Vypěstovaná zelenina či bylinky budou např. použity v rámci komunitního vaření. Komunitní zahrada umožňuje pěstovat nejen zeleninu, ale také mezilidské vztahy a může být ideálním místem pro netradiční setkání. Komunitní zahrádkaření vede Tereza Kloudová.

Naučné výlety

Pokud rádi chodíte na výlety, na kterých se navíc i něco dozvíte, tak si nenechte ujít naučné výlety v rámci Prahy a jejího blízkého okolí. Cílem je nejen samotná aktivita a její fyzický přínos, ale i její socializační a edukační dopad. Náročnost výletů je střední, s přibližnou délkou výletu cca 10 km, a proto je vhodná pro jedince s vyšší fyzickou kondicí. V zimních měsících zamíříme na výletech spíše do vnitřních prostor. V teplejších měsících naopak vyrazíme ven do přírody. Témat na výlety je skoro nekonečný, takže se máte na co těšit. Naučné výlety vede Tereza Kloudová.

Nordic Walking – dynamická chůze s holemi

Nordic walking doslova severská chůze je dynamická chůze se speciálními sportovními holemi. Vyvinula se z lyžařského běhu a její kolébkou je Finsko. Probíhá 1x měsíčně a konkrétní termín v měsíci se dozvíte z programu akcí na daný měsíc. Na těchto dynamických procházkách vás bude doprovázet Hana Dvořáková. Případně vám poradí, jaké hole a kde si máte pořídit. 

IT poradna

Snahou IT poradny je pomoc převážně seniorům v práci s chytrým telefonem nebo počítačem. Ve vymezený čas je k dispozici poradce, který je připraven věnovat se individuálně každému účastníkovi zvlášť. Cílem IT poradny je účastníkovi poradit a ideálně rozšířit jeho znalosti o chytrých telefonech a počítačích tak, aby pro příště byl daný problém schopen vyřešit samostatně. IT poradnu vede Tereza Kloudová.

Poradna

Snahou poradny je pomoc všem účastníkům bez ohledu na věk nebo pohlaví v tématech domácího rozpočtu, vyhledání kontaktů na internetu, vyhledávání nového bydlení, tvoření CV atd. Ve vymezený čas je k dispozici poradce, který je připraven věnovat se individuálně každému účastníkovi zvlášť. V rámci poradny jsou účastníci vedeni k samostatnosti, jak si pro příště mohou pomoci sami. Poradnu vede Tereza Kloudová.

Dluhové poradenství

Dluhové poradenství pro obyvatele MČP14 je důležitou službou, která řeší častý problém zadlužení osob a jejich pád do dluhové spirály. V oblasti sociálně znevýhodněných skupin je častým problémem kombinace problémů, které spolu úzce souvisí. Proto je poradna navázána na další služby prevence v rámci městské části jako např. bezplatné právní poradny, sociálních služeb, finanční poradny apod. Dluhové poradenství je zaměřeno na komplexní řešení problémů klienta tak, aby se maximálně zefektivnily jeho náklady nejen na bydlení, ale i na vedení celé domácnosti a vznikl tak prostor pro finanční rezervy nebo možnosti umoření již vzniklých dluhů. Poradci se zkušenostmi s dluhovým poradenstvím, se správou majetku, s finančním poradenstvím a s finančními produkty řeší snižování nákladů klientů tak, aby se mohli svých dluhů zbavit co nejdříve. Neváhejte, na nic nečekejte a své potíže začněte řešit. V rámci dluhového poradenství proběhne několik přednášek s besedou na téma proti – dluhové problematiky.