Život na Praze 14

Diskuze - Rozvoj MČ


DISKUZE K ČLÁNKU

15 Komentářů k “Diskuze – Rozvoj MČ”


 1. ivan napsal:

  Dobrý den pane starosto Vondro,
  po mnoha letech příprav se blíží projednání konceptu nového územního plánu Prahy (Metropolitního plánu). Protože se jedná o dokument, který zásadním způsobem ovlivní život všech obyvatel Prahy 14 domnívám se, že je nezbytné, aby MČ uskutečnila veřejné projednání tohoto konceptu, aby s ním seznámila obyvatele a zapracovala případné připomínky občanů.

  Jak víte, po zpracování konceptu, bude velice problematické dosáhnout jakékoliv změny a stav bude zobrazen v novém územním plánu na mnoho let dopředu (např. problematika rušení zeleně, další zástavby apod.).

  Připravovaný nový územní plán může negativně i pozitivně výrazně a nezvratně zasáhnout život místních občanů (rozhodně víc, než např. uvažované parkovací zóny nebo rozhledna).
  Přesto je však této změně, z hlediska její prezentace občanům, věnována minimální pozornost (zvlášť mě to zaráží u Strany zelených – takto trochu postrádám smysl jejich činnosti).

  Jak jsem se informoval u zpracovatele (Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy – IPR) je tento koncept připravován v dlouhodobé spolupráci s městskými částmi (a musím zmínit, že IPR velice oceňuje aktivní spolupráci s MČ 14 a s vámi).
  IPR plánuje rozeslat návrh konceptu k projednání v dubnu či červnu tohoto roku a slibují, že lhůta pro projednání bude 90 dní.

  To je dostatečná doba, aby MČ mohla uspořádat veřejné setkání s občany, kde by vysvětlila poměrně složité principy nového územního plánu (myslím, že se rádi zúčastní i pracovníci IPR) a seznámila občany s konceptem, navrhovanými změnami a důsledky nového stavu a následně jejich připomínky zapracovala do odpovědi pro IPR (zatím jsem nezaznamenal, ani na webu MČ 14, osvětu pro širokou veřejnost o připravovaném novém územním plánu či písemně zaznamenané připomínky občanů z „průchozích veřejných setkání“ někde u metra).

  Doufám, pane starosto, že před odesláním připomínek MČ 14 proběhne veřejné projednání s písemným zachycením připomínek občanů, jejich zapracováním do konceptu a tím možnou kontrolou nad závěry projednání a občané tak budou moct smysluplně vyjádřit své názory na prostředí, kde chtějí žít.

  Domnívám se, že ideálním místem pro toto projednání s veřejností by bylo nově rekonstruované komunitní centrum „Plechárna“.

  S pozdravem

  Ivan Korčák

 2. vr01 napsal:

  Vážený pane Korčáku,
  jak jsem vás již dříve informoval, ze své pozice udělám co bude možné pro zajištění informovanosti občanů.
  Zpracovatelem územního plánu však je hlavní město Praha, nikoliv MČ.
  Jak sám píšete, zatím není stanoven ani měsíc zveřejnění, ani lhůta projednání. Vše je ve fázi spekulací. Těžko nyní určovat kdy, kde a jakou formou bude vhodné návrh projednat.
  Také upozorňuji, že nejde o koncept ale návrh územního plánu. MČ jej nemá k dispozici, bude obdobným účastníkem řízení jako občané či občanská sdružení.
  Vzhledem k tomu, že půjde o celopražsky významnou událost, očekáváme kvalitní celopražskou prezentaci na úrovni HMP. Při všem respektu k laické veřejnosti, půjde o velmi komplexní dokument, který je do poslední chvíle na úrovni HMP skrytý. 90 dní rozhodně nebude dostatečná lhůta na dostatečné porozumění a projednání. MČ po zveřejnění návrhu ÚP bude nejprve muset připravit návrh připomínek (které nepochybně budeme mít) a ten má smysl projednávat.
  Celý postup zveřejňování návrhu nového ÚP považuji dlouhodobě za velmi nešťastný, ale proces je omezen stavebním zákonem a nepřipouští potřebnou flexibilitu.
  S pozdravem
  Radek Vondra
  Starosta MČ Praha 14

 3. herb napsal:

  Dobry den,

  rad bych se zeptal, jestli je v planu celkova oprava silnice v Ocelkove ulici. Jiz pred zimou to byl hotovy tankodrom. Silnice je hlavne u zastavek MHD cela zkroucena. Navic ted v zime je samy vymol. Je pravda, ze vymoly jsou opravovany, ale to je jenom takove provizorni reseni, ktere vydrzi do dalsi zimy.

  S pozdravem

  Tomas Hrabinsky

  • Oddělení komunikace napsal:

   Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Silnice Ocelkova je ve správě Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK), které původně plánovalo, že v letošním roce na zmiňované vozovce vymění povrch. Po dalším průzkumu zjistilo, že silnice je v natolik špatném technickém stavu, že je nutné provést kompletní rekonstrukci, což si však vyžádá delší projektovou přípravu. Podle sdělení TSK by se s rekonstrukcí vozovky tak mělo začít v příštím roce. Děkujeme za pochopení a trpělivost. S pozdravem a přáním pěkného dne Oddělení komunikace

 4. ivan napsal:

  Dobrý den paní Picková,
  Obracím se na vás jako na zástupkyni starosty MČ 14 a členku strany zelených. V diskuzi „Rozvoj MČ“ jsem se snažil, aby obyvatelé MČ 14 mohli získat informace od MČ 14 o připravovaném územním plánu. Bude se jednat o největší zásah do životního prostředí Prahy za poslední desetiletí (takže si myslím, že by to mělo být zásadní téma i pro vaši stranu).
  MČ 14 zřejmě nemíní nijak o tomto novém územním plánu dopředu informovat veřejnost, aby se veřejnost mohla vyjádřit k návrhu tohoto plánu, který bude zaslán za pár měsíců MČ. Tím spíše je potřeba informovanost, že se jedná o komplikovanou záležitost.
  Pan starosta nechává informovanost na „celopražské reprezentaci“, ale ta se k tomu také nemá – viz níže odpověď IPR.
  Jistě dobře víte, že jestliže nebudou uplatněny námitky k návrhu v současném připomínkovém řízení, bude pravděpodobnost realizace následných změn ve schváleném územním plánu minimální.
  Teď je čas a záleží jen na ochotě MČ 14 seznámit obyvatele s touto, jistě složitou, problematikou a následné zastupovat jejich zájmy a prosazovat jejich připomínky na celoměstské úrovni. A jako bych už slyšel obvyklou úřednickou výmluvu (teď už s tím nejde nic dělat, není čas, za to mohlo předchozí vedení…)
  Důvodem, proč se stále snažím získat informace o nové výstavbě, je dlouhodobá neochota MČ 14 informovat dopředu a dostatečně o připravované nové výstavbě v městské části.
  Dva příklady.
  První – park Čeněk, 1. etapa. Na starém diskuzním fóru probíhal mnohaměsíční boj o získání konkrétních informací o tomto projektu (doufám, že MČ tuto diskuze nevymazala a je možno ji zveřejnit). Pouze pár vizualizací (které neodpovídaly skutečnosti) a „prezentace na chodníku“ bez jakýchkoliv zaznamenaných a kontrolovatelných závěrů. Pochybný výsledek tohoto procesu, vzhledem k času a vynaložených financím, můžeme vidět všichni.
  Druhý – developerská zástavba Rajský vrch. Opět na starém diskuzním fóru dlouhý boj o informace. Mimochodem, trvá MČ 14 stále na změně ÚP se zmenšením zelených ploch v této lokalitě i v novém Metropolitním plánu?
  Když se podíváte na územně plánovací podklady (podklad pro nový územní plán) – viz příloha (také na webu http://uap.iprpraha.cz/), je jasně vidět mezi roky 2010 a 2014 úbytek zeleně – bez toho, že by probíhala nějaká diskuze či veřejné schvalování této změny.
  Navíc mi není jasné, jak je možné stavět v území přírodního parku – viz také příloha? K čemu ta regulace potom je? A i v Koncepční rozvaze zpracované MČ 14 je uvedeno, že již nyní v této lokalitě chybí občanská vybavenost…Nové zástavbě rodinných domku zcela chybí veřejné prostranství pro komunitní život a občanskou vybavenost… a staví se dál. Mimochodem, developerská společnost Landia, která tuto lokalitu zastavuje, není zrovna pozitivně hodnocena z hlediska svých podnikatelských aktivit v tisku (MF Dnes 1. 3. 2016, článek Podezření: při restituci utekly státu stamiliony).

  Paní Picková, stále doufám, že před odesláním připomínek MČ 14 k návrhu územního plánu proběhne veřejné projednání s písemným zachycením připomínek občanů, jejich zapracováním a tím možnou kontrolou nad závěry projednání a občané tak budou moct smysluplně vyjádřit své názory na prostředí, kde chtějí žít. Ale s tím musí souviset i informační osvěta, co znamená nový územní plán.
  Domnívám se, že ideálním místem pro toto projednání s veřejností by bylo nově rekonstruované komunitní centrum „Plechárna“.
  Děkuji a s pozdravem
  Ivan Korčák

  Vyjádření Institutu plánování a rozvoje k informování občanů
  …V současné době je kapacita kolegů z Kanceláře metropolitního plánu plně vytížena plánovanými konzultacemi připravovaného návrhu plánu se všemi 57 městskými částmi.
  O návrhu prezentace přímo pro občany městských částí se uvažuje, nicméně v současné době je otázkou formát as vzhledem k velkému vytížení týmu zpracovávajícího Metropolitní plán i načasování…
  IPR Praha
  Mgr. David Hájek
  pracovník vztahů k veřejnosti.

 5. kramperova napsal:

  Dobrý den.

  Mám několik dotazů, na které jsem zatím nenašla odpověď ani na webu, ani v listech – pokud jsem přehlédla, tak mě prosím opravte, a omluvte.

  Přistěhovala jsem se do MČ P14 před osmi lety za manželem, z MČ P12. Vyrostla jsem na sídlišti v Modřanech Na Beránku, po 15 letech jsem se přestěhovala k prarodičům k rodinného domu do Komořan, a potom už sem, do Kyjí, do Skryjské. Jelikož jsem na vysoké škole studovala management a marketing cestovního ruchu, kde část diplomové práce věnuji také rozvoji městských částí, Agendě 21, aj, zajímám se o místo kde žiji. Tím spíš, že máme nyní již dvě malé děti. Aktuálně řešíme hledání vhodné školky, a všemožného herního a kulturního vyžití. Vedle nás probíhá výstavba Jordánská, a nová komunikace, Lipnická se také rozšiřuje, ale o nové školce, hřišti nebo jiných prostorech pro využití veřejnosti, jsem zatím nečetla. Manžel je kuchař, a shledal okolní zařízení jako nedostačující, rád by tu viděl (nebo i provozoval), nějakou rozumnou restauraci, pro místní i na obědy, nebo bistro, malý obchod….. Zároveň jelikož nás zajímá montessori pedagogika jsme objevili, že je téměř za rohem Be Happy školka, s montessori zaměřením, ale je soukromá, což je pro náš rozpočet nemožné využít. V Modřanech je jediná státní MŠ a ZŠ Na Beránku s montessori třídami, ale dostanou se do ní pouze děti z okolních ulic. Bylo mi doporučeno na městské části i od známých, abych se snažila dostat do občanské rady městské části, udělat si kurz, a podílet se na rozvoji také.

  Jak to funguje na P14? Mohu se nějak zapojit? Co pro to mám udělat? 🙂
  Vím, že dotazů je hodně, a možná je to dost chaotické, ale já nemám ráda otázky bez odpovědí

  Díky moc
  S pozdravem Martina Kramperová

  • Městská část Praha 14 napsal:

   Dobrý den, paní Kramperová,
   děkujeme za Vaše dotazy. Lokalita Hutí je rozvíjející se oblast, která však zatím postrádá odpovídající občanskou vybavenost. Ta jde ruku v ruce mj. i s připravovaným Metropolitním plánem, k němuž se váže i aktuálně projednávaná studie pořizovaná Odborem územního rozvoje Magistrátu hl. m. Prahy (v lednu se k tomu konala dvě setkání s občany). Co se týká volných míst v mateřských školách, v tuto chvíli je volno v MŠ Šebelova a v MŠ Vybíralova, o případných volných místech v ostatních mateřinkách MČ v tuto chvíli nemá informaci. Seznam mateřských škol v Praze 14, včetně kontaktů, naleznete zde (ve spodní části stránky): https://www.praha14.cz/urad-mestske-casti/hledam-informaci/skolstvi/seznam-skol-a-skolek/. Pokud Vás některá z dalších školek oslovuje, doporučujeme obrátit se s dotazem na volné kapacity přímo na ředitele škol. Každopádně na školní rok 2019/2020 začínají zápisy od 2. 5. 2019. Nevíme, jak staré máte dítě – využít je možné i dětské skupiny pro děti od dvou let, které nabízí MŠ Vybíralova a MŠ Zelenečská.

   Co se týká „herního“ vyžití na Hutích, nová multifunkční hřiště jsou např. ve Splavné, u tamního minigolfu se také občas pořádají různé akce pro veřejnost. V místě této budovy chce městská část postavit nové komunitní centrum. Informaci k tomu najdete například ve Čtrnáctce 11/2018 na str. 8 https://www.praha14.cz/zivot-na-praze-14/wp-content/uploads/sites/4/2018/11/Ctrnactka_11_2018_webdata.pdf. O posunu v projektu budeme občany informovat. Městská část pořádá také lokální veřejná fóra, na která docházejí zástupci radnice, včetně vedení. Je to skvělá příležitost zjistit možnosti a prodebatovat své návrhy. Zda se tato setkání uskuteční i letos a v jakém termínu, zatím nebylo stanoveno. Budeme o tom informovat ve Čtrnáctce a na webu (www.praha14.cz) a Facebooku (https://www.facebook.com/mcpraha14) městské části. Prosím, sledujte průběžně tyto informační kanály.

   Co se týká jiných částí MČ, před létem by mělo být otevřeno aktuálně stavěné nové komunitní centrum v Hloubětíně (u bazénu), relativně nedávno bylo otevřeno také na Lehovci – KC Kardašovská (https://www.praha14.cz/zivot-na-praze-14/komunitni-centrum-kardasovska/). Využít je samozřejmě možné i nabídku Plechárny (http://www.plecharnacernymost.cz/) či KD Kyje (http://www.kdkyje.cz/). Přehled o tom, co se kde děje, najdete na webu MČ, ve Čtrnáctce (kalendář akcí), v kalendáři akcí na webu, webu Plechárny, webu naší příspěvkové organizace Praha 14 kulturní. A možná by Vás zaujala i nabídka místních neziskovek. Přehled hlavních hybatelů volného času v MČ najdete zde: https://www.praha14.cz/zivot-na-praze-14/akce-poradatele/. Komunitní centra nabízejí volnočasové aktivity, jazykové i počítačové kurzy, výtvarné dílny, divadelní představení, cvičení maminek s dětmi…

   Co se týká případných volných nebytových prostor k pronájmu, zkuste prosím kontaktovat Správu majetku Prahy 14 – https://www.smp14.cz/. Ohledně určitého začlenění do veřejného dění, doporučujeme např. zapojení do tzv. participativního rozpočtu (připravuje se druhý ročník. Pokud bude v březnu 2019 schváleno Zastupitelstvem MČ, budou moci občané podávat zase vlastní projekty – informace k tomu přineseme v dubnové a v květnové Čtrnáctce). Dále se můžete seznámit s možnostmi zapojení v komunitních centrech a určitě lze zvážit napojení na aktivní občany přímo ve Vašem okolí. Například po taktovkou p. Perlíka z Hutí se už několik let pořádala řada úspěšných dobrovolnických úklidů. S pozdravem a přáním pěkného dne. Veronika Berná, ÚMČ Praha 14

 6. janc napsal:

  Dobrý den. Rekonsrtrukce ulice Ocelkova měla být již dávno ukončena. Zatím tomu stále tak není. Na několika místech byl nově položený povrch odfrézován a předělán, takže již nyní je opravován. Ve směru z centra je prováděno vodorovné značení, jehož smysl opravdu nechápu. Jsem zvědavý, co budou jednotlivé pruhy znamenat. Každopádně je zatím značení dost nepřehledné, zejména „výživné“ je to u stanice busu Breitcetlova. Tam je řazení pruhů docela hezký rébus. Celkově je smutné pozorovat, jakým způsobem se utrácejí naše daně. Máte nějaké podrobnější informace? Jak bude vypadat konečná podoba? Bude součástí rekonstrukce i úprava přilehlé zeleně (která je nyní v katastrofálním stavu – ale to je problém celé měststské části…)? Kdy měla být rekonstrukce ukončena? Proč se stále protahuje? Děkuji, s pozdravem Jan Čapek

  • Městská část Praha 14 napsal:

   Dobrý den, pane Čapku, děkujeme za Váš příspěvek. Je pravda, že rekonstrukce Ocelkovy probíhá delší dobu, než bylo původně plánováno. Důvodem je zejména široké spektrum realizovaných činností a opatření. Správce komunikace – Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK) – se musel vypořádat např. i s novými požadavky dotčených orgánů, zdržení se odvíjí také od toho, že o letních prázdninách nebyl dostatek kapacit potřebných na pokládku mikrokoberce v prostoru většiny přechodů pro chodce atd. Nyní už je téměř hotovo, zbývá poslední – doplnit právě Vámi zmiňované dopravní značení, a to na základě nového projektu připomínkovaného mj. i naší městskou částí. Hlavní změnou oproti předešlému stavu je vedení dopravy jedním jízdním pruhem, a to v obou směrech a v téměř celé délce komunikace. Ve zbývajícím prostoru vznikne 431 nových parkovacích míst a dále jízdní pruh pro cyklisty. Zúžením do jednoho pruhu se sníží průměrná rychlost, která zde byla dříve kvůli možnosti předjíždění opakovaně překračována, k omezení hlučnosti navíc přispěje i nový povrch vozovky. V rámci rekonstrukce dále vznikly dva nové přisvětlené přechody pro chodce s tím, že dalšími úpravami se významně zlepší rozhledové poměry na těch stávajících. Veškerá realizovaná opatření odpovídají platným normám a byla odsouhlasena Policií ČR i příslušným silničním správním úřadem. Dle informací od Technické správy komunikací hl. m. Prahy má rekonstrukce skončit nejpozději do poloviny října. Máte-li konkrétní podněty k úpravě zeleně, prosím, adresujte je přímo na Odbor životního prostředí ÚMČ Praha 14. S doplňujícími dotazy můžete kontaktovat i pana místostarostu Prahy 14 Ing. Petra Hukala, do jehož gesce doprava v MČ spadá – petr.hukal@praha14.cz. S pozdravem a přáním pěkného dne Veronika Berná, ÚMČ Praha 14

   • janc napsal:

    Vážená paní Berná, děkuji za odpověď. Zklidnění ulice omezením do jednoho pruhu je dobrou zprávou. Je škoda, že se to řeší jen vodorovným značením a ne nějakými stavebními úpravami, prostor pro zpříjemnění prostředí by tu určitě byl. Ale hlavní roli zřejmě hrají peníze… V některých částech nesousedí ulice přímo s chodníkem, ale se zeleným pásem (někdy zarostlým keři, někdy ve značném svahu). Kudy budou odcházet lidé ze zaparkovaných aut? Trochu se obávám, že nejkratší cestou přes zeleň, která tímto bude trpět. Nebo je s tímto spojena i úprava okolí ulice? Děkuji.

 7. carsa napsal:

  Dobrý den, k výše uvedenému tématu opravy Ocelkovy ulice. Jaký má smysl přechod pod chodce přesně pod lávkou (vedoucí do Marešovy ulice)? Vzhledem k tomu, že jižním směrem je bytová zástavba a severním škola, přechází tu spousta dětí, které dříve samozřejmě využívaly lávku. Nyní (a si těžko jim to někdo logicky vysvětlí proč ne…), budou používat přechod, který je daleko nebezpečnější.
  A ještě připojený dotaz k opravě povrchu lávky – povrch je velmi nerovný a za, či po dešti se po něm prakticky nedá přejít, protože se tam tvoří poměrně velká i hluboké kaluže.
  Děkuji předem za odpovědi,
  Iva Didova

  • Městská část Praha 14 napsal:

   Dobrý den, paní Didová, děkujeme za Váš dotaz. Na Vámi uváděném místě byl přechod pro chodce požadován historicky – kvůli posílení pěších vazeb. Pro některé chodce cesta přes lávku představovala zacházku, a tak stejně chodili přes komunikaci. Svědčí o tom i cestička, kterou zde lidé vyšlapali. O vyjádření k lávce jsme požádali zástupce Technické správy komunikací hl. m. Prahy, která je správcem lávky a prováděla tudíž i její zabezpečení. Dle stanoviska této městské společnosti došlo rekonstrukcí k výraznému zlepšení stavu lávky (před ní byl v kategorii „velmi špatný“, nyní je v kategorii „dobrý“). Zdrsněný povrch je na místě kvůli zvýšení bezpečnosti, a to zejména v zimních měsících, kdy je námraza. Pod litým asfaltem je rovněž nová izolace, díky rekonstrukci se navíc omezilo nepříjemné kmitání lávky. S pozdravem a přáním pěkného dne Veronika Berná, ÚMČ Praha 14

   • janc napsal:

    Vážená paní Berná, myslím, že by se našlo více míst přes Ocelkovu ulici, kde by se přechod hodil a kde jsou vyšlapané cestičky. Je tedy skutečně zvláštní, že se přechod realizoval zrovna pod touto lávkou. Vrátím se ale ještě k novému značení. Zdá se, že je již hotovo, nebo ne? Značení je opravdu strašně chaotické, tomu přispívá a přemazání původního značení. To je sice přebarveno šedivou barvou, ale leskne se a z auta je hrozně těžké poznat, které značení platí. Zkuste si tipnout, které značení z fotografie platí a které je přebarveno šedivou barvou (skutečně ne všechny přerušované čáry platí). Dále mi není jasné, k čemu slouží jednotlivé pruhy a jak budou odcházet lidé ze zaparkovaných aut v místech, ze kterých se nedá odejít na chodník (a tato místa jsou mnohdy velice vzdálená od nejbližší takové možnosti). Na stránkách Prahy 14 je množství již neaktuálních informací (např. sečení trávy). Proč sem nedáte informaci o novém režimu na Ocelkově ulici? Vzhledem k tomu, že městská část značení připomínkovala, tak asi máte potřebné podklady. A kde jinde tuto informaci uvést než zde. Prosím o komunikaci na tomto diskuzním fóru, nebudu se ptát soukromě po e-mailech. Smysl diskuzního fóra snad je, aby se o informacích dozvěděli i ostatní. Děkuji, Jan Čapek

    • Městská část Praha 14 napsal:

     Dobrý den, pane Čapku, děkujeme za dotaz. Informace o rekonstrukci Ocelkovy byla zveřejněna ve Čtrnáctce, ale máte pravdu, že měla být umístěna i na web. Nedostatek napravíme. Co se týká vhodnosti či nevhodnosti umístění přechodu, vycházíme ze společného stanoviska Odboru dopravy MČ Praha 14, hl. m. Prahy, Policie ČR a dalších pro danou věc kompetentních osob a institucí. Ne všechna místa, kde lidé spontánně přecházejí, jsou pro vybudování trvalého přechodu vhodná. Máte-li vytipované jiné oblasti, kde by v rámci Ocelkovy přechod dle Vás měl být spíše, prosím pošlete seznam těchto míst, předáme na Odbor dopravy k vyjádření. Technická správa komunikací hl. m. Prahy, která má Ocelkovu ve správě (pro úplnost tedy jen dodáváme, že MČ správcem není) aktuálně dokončuje úpravu vodorovného značení. Máte pravdu, že situace není dobrá a místy je značení skutečně matoucí. Městská část vytrvale urguje uspíšení prací, ale proces poněkud komplikuje častější deštivé počasí. Prosíme o trpělivost, TSK by mělo práce v nejbližších dnech dokončit. Děkujeme za pochopení. Veronika Berná, ÚMČ Praha 14

Napsat komentář