Život na Praze 14

Diskuze - Rozvoj MČ


DISKUZE K ČLÁNKU

6 komentářů k “Diskuze – Rozvoj MČ”


 1. ivan napsal:

  Dobrý den pane starosto Vondro,
  po mnoha letech příprav se blíží projednání konceptu nového územního plánu Prahy (Metropolitního plánu). Protože se jedná o dokument, který zásadním způsobem ovlivní život všech obyvatel Prahy 14 domnívám se, že je nezbytné, aby MČ uskutečnila veřejné projednání tohoto konceptu, aby s ním seznámila obyvatele a zapracovala případné připomínky občanů.

  Jak víte, po zpracování konceptu, bude velice problematické dosáhnout jakékoliv změny a stav bude zobrazen v novém územním plánu na mnoho let dopředu (např. problematika rušení zeleně, další zástavby apod.).

  Připravovaný nový územní plán může negativně i pozitivně výrazně a nezvratně zasáhnout život místních občanů (rozhodně víc, než např. uvažované parkovací zóny nebo rozhledna).
  Přesto je však této změně, z hlediska její prezentace občanům, věnována minimální pozornost (zvlášť mě to zaráží u Strany zelených – takto trochu postrádám smysl jejich činnosti).

  Jak jsem se informoval u zpracovatele (Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy – IPR) je tento koncept připravován v dlouhodobé spolupráci s městskými částmi (a musím zmínit, že IPR velice oceňuje aktivní spolupráci s MČ 14 a s vámi).
  IPR plánuje rozeslat návrh konceptu k projednání v dubnu či červnu tohoto roku a slibují, že lhůta pro projednání bude 90 dní.

  To je dostatečná doba, aby MČ mohla uspořádat veřejné setkání s občany, kde by vysvětlila poměrně složité principy nového územního plánu (myslím, že se rádi zúčastní i pracovníci IPR) a seznámila občany s konceptem, navrhovanými změnami a důsledky nového stavu a následně jejich připomínky zapracovala do odpovědi pro IPR (zatím jsem nezaznamenal, ani na webu MČ 14, osvětu pro širokou veřejnost o připravovaném novém územním plánu či písemně zaznamenané připomínky občanů z „průchozích veřejných setkání“ někde u metra).

  Doufám, pane starosto, že před odesláním připomínek MČ 14 proběhne veřejné projednání s písemným zachycením připomínek občanů, jejich zapracováním do konceptu a tím možnou kontrolou nad závěry projednání a občané tak budou moct smysluplně vyjádřit své názory na prostředí, kde chtějí žít.

  Domnívám se, že ideálním místem pro toto projednání s veřejností by bylo nově rekonstruované komunitní centrum „Plechárna“.

  S pozdravem

  Ivan Korčák

 2. vr01 napsal:

  Vážený pane Korčáku,
  jak jsem vás již dříve informoval, ze své pozice udělám co bude možné pro zajištění informovanosti občanů.
  Zpracovatelem územního plánu však je hlavní město Praha, nikoliv MČ.
  Jak sám píšete, zatím není stanoven ani měsíc zveřejnění, ani lhůta projednání. Vše je ve fázi spekulací. Těžko nyní určovat kdy, kde a jakou formou bude vhodné návrh projednat.
  Také upozorňuji, že nejde o koncept ale návrh územního plánu. MČ jej nemá k dispozici, bude obdobným účastníkem řízení jako občané či občanská sdružení.
  Vzhledem k tomu, že půjde o celopražsky významnou událost, očekáváme kvalitní celopražskou prezentaci na úrovni HMP. Při všem respektu k laické veřejnosti, půjde o velmi komplexní dokument, který je do poslední chvíle na úrovni HMP skrytý. 90 dní rozhodně nebude dostatečná lhůta na dostatečné porozumění a projednání. MČ po zveřejnění návrhu ÚP bude nejprve muset připravit návrh připomínek (které nepochybně budeme mít) a ten má smysl projednávat.
  Celý postup zveřejňování návrhu nového ÚP považuji dlouhodobě za velmi nešťastný, ale proces je omezen stavebním zákonem a nepřipouští potřebnou flexibilitu.
  S pozdravem
  Radek Vondra
  Starosta MČ Praha 14

 3. herb napsal:

  Dobry den,

  rad bych se zeptal, jestli je v planu celkova oprava silnice v Ocelkove ulici. Jiz pred zimou to byl hotovy tankodrom. Silnice je hlavne u zastavek MHD cela zkroucena. Navic ted v zime je samy vymol. Je pravda, ze vymoly jsou opravovany, ale to je jenom takove provizorni reseni, ktere vydrzi do dalsi zimy.

  S pozdravem

  Tomas Hrabinsky

  • Oddělení komunikace napsal:

   Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Silnice Ocelkova je ve správě Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK), které původně plánovalo, že v letošním roce na zmiňované vozovce vymění povrch. Po dalším průzkumu zjistilo, že silnice je v natolik špatném technickém stavu, že je nutné provést kompletní rekonstrukci, což si však vyžádá delší projektovou přípravu. Podle sdělení TSK by se s rekonstrukcí vozovky tak mělo začít v příštím roce. Děkujeme za pochopení a trpělivost. S pozdravem a přáním pěkného dne Oddělení komunikace

 4. ivan napsal:

  Dobrý den paní Picková,
  Obracím se na vás jako na zástupkyni starosty MČ 14 a členku strany zelených. V diskuzi „Rozvoj MČ“ jsem se snažil, aby obyvatelé MČ 14 mohli získat informace od MČ 14 o připravovaném územním plánu. Bude se jednat o největší zásah do životního prostředí Prahy za poslední desetiletí (takže si myslím, že by to mělo být zásadní téma i pro vaši stranu).
  MČ 14 zřejmě nemíní nijak o tomto novém územním plánu dopředu informovat veřejnost, aby se veřejnost mohla vyjádřit k návrhu tohoto plánu, který bude zaslán za pár měsíců MČ. Tím spíše je potřeba informovanost, že se jedná o komplikovanou záležitost.
  Pan starosta nechává informovanost na „celopražské reprezentaci“, ale ta se k tomu také nemá – viz níže odpověď IPR.
  Jistě dobře víte, že jestliže nebudou uplatněny námitky k návrhu v současném připomínkovém řízení, bude pravděpodobnost realizace následných změn ve schváleném územním plánu minimální.
  Teď je čas a záleží jen na ochotě MČ 14 seznámit obyvatele s touto, jistě složitou, problematikou a následné zastupovat jejich zájmy a prosazovat jejich připomínky na celoměstské úrovni. A jako bych už slyšel obvyklou úřednickou výmluvu (teď už s tím nejde nic dělat, není čas, za to mohlo předchozí vedení…)
  Důvodem, proč se stále snažím získat informace o nové výstavbě, je dlouhodobá neochota MČ 14 informovat dopředu a dostatečně o připravované nové výstavbě v městské části.
  Dva příklady.
  První – park Čeněk, 1. etapa. Na starém diskuzním fóru probíhal mnohaměsíční boj o získání konkrétních informací o tomto projektu (doufám, že MČ tuto diskuze nevymazala a je možno ji zveřejnit). Pouze pár vizualizací (které neodpovídaly skutečnosti) a „prezentace na chodníku“ bez jakýchkoliv zaznamenaných a kontrolovatelných závěrů. Pochybný výsledek tohoto procesu, vzhledem k času a vynaložených financím, můžeme vidět všichni.
  Druhý – developerská zástavba Rajský vrch. Opět na starém diskuzním fóru dlouhý boj o informace. Mimochodem, trvá MČ 14 stále na změně ÚP se zmenšením zelených ploch v této lokalitě i v novém Metropolitním plánu?
  Když se podíváte na územně plánovací podklady (podklad pro nový územní plán) – viz příloha (také na webu http://uap.iprpraha.cz/), je jasně vidět mezi roky 2010 a 2014 úbytek zeleně – bez toho, že by probíhala nějaká diskuze či veřejné schvalování této změny.
  Navíc mi není jasné, jak je možné stavět v území přírodního parku – viz také příloha? K čemu ta regulace potom je? A i v Koncepční rozvaze zpracované MČ 14 je uvedeno, že již nyní v této lokalitě chybí občanská vybavenost…Nové zástavbě rodinných domku zcela chybí veřejné prostranství pro komunitní život a občanskou vybavenost… a staví se dál. Mimochodem, developerská společnost Landia, která tuto lokalitu zastavuje, není zrovna pozitivně hodnocena z hlediska svých podnikatelských aktivit v tisku (MF Dnes 1. 3. 2016, článek Podezření: při restituci utekly státu stamiliony).

  Paní Picková, stále doufám, že před odesláním připomínek MČ 14 k návrhu územního plánu proběhne veřejné projednání s písemným zachycením připomínek občanů, jejich zapracováním a tím možnou kontrolou nad závěry projednání a občané tak budou moct smysluplně vyjádřit své názory na prostředí, kde chtějí žít. Ale s tím musí souviset i informační osvěta, co znamená nový územní plán.
  Domnívám se, že ideálním místem pro toto projednání s veřejností by bylo nově rekonstruované komunitní centrum „Plechárna“.
  Děkuji a s pozdravem
  Ivan Korčák

  Vyjádření Institutu plánování a rozvoje k informování občanů
  …V současné době je kapacita kolegů z Kanceláře metropolitního plánu plně vytížena plánovanými konzultacemi připravovaného návrhu plánu se všemi 57 městskými částmi.
  O návrhu prezentace přímo pro občany městských částí se uvažuje, nicméně v současné době je otázkou formát as vzhledem k velkému vytížení týmu zpracovávajícího Metropolitní plán i načasování…
  IPR Praha
  Mgr. David Hájek
  pracovník vztahů k veřejnosti.

Napsat komentářLoading Facebook Comments ...