Život na Praze 14

Diskuze - Životní prostředí v MČ


DISKUZE K ČLÁNKU

31 Komentářů k “Diskuze – Životní prostředí v MČ”


 1. snorova napsal:

  Dobrý den,prosíme Vás,zda by nešlo něco udělat s prostranstvím u výstupu z metra Černý Most,konkrétně to příšerné křoví u laviček a stará rozpadlá bedna na posyp.Každý den kolem toho chodíme a zezadu si to lidi pletou s veřejnými záchodky.Stačilo by ten plevel protrhat a ostříhat.Ten bodlák tu roste 11 let,nikdo se o to nestará a chodit denně okolo,je fakt síla.I ty lavičky by možná chtěli nový nátěr.Nevím,komu to patří,ale byli bychom rádi nájemníci domu Bryksova 759 a zákazníci Komerční banky určitě také,kdyby se zvelebil tento kousek.Děkujeme

  • Oddělení komunikace napsal:

   Pěkný den, děkujeme za Váš příspěvek. Prostor před metrem, který zmiňujete, je celý v majetku hlavního města Prahy. Městská část Praha 14 se již několikrát snažila vlastníka přimět k nápravě současného stavu, ale bohužel se zatím nedočkala reakce. V případě, že by se v této věci cokoliv změnilo, samozřejmě budeme občany informovat. Děkujeme za pochopení. S pozdravem Oddělení komunikace

  • jaromirvit napsal:

   Tak si toho nevšímejte. Není možné kvůli nevychovaným lidem se zbavovat zeleně, které je už i tak všude žalostně málo.

 2. schmalzk napsal:

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, zda budou v blízké budoucnosti instalovány stojany se sáčky na psí exkrementy také ve vnitrobloku ulic Cíglerova – Bouřilova – Bojčenkova – Trytova? V úseku mezi Bratří Venclíků až po Ronešovu vůbec nejsou. Je v plánu významně rozšířit počet těchto stojanů v rámci městské části? Neuvažujete třeba o tom, že byste sáčky dávali platícím majitelům psů (některá města velikostí srovnatelná s Prahou 14 to tak dělala)? Za 1500 Kč ročně nemám pocit, že bychom dostávali něco zpět, pokud náhodou nezabloudíme někam, kde jsou stojany a ty nejsou zrovna prázdné.
  Dále jsem se chtěla zeptat, zda by bylo možné do vnitrobloků instalovat lavičky. Celkově jich tady na Černém Mostě moc není a jestli se tu pohybujete pěšky, tak víte, že ve vnitrobloku hned za radnicí jich pár je, ale dál téměř žádné. Také u asfaltových hřišť nad ulicí Pospíchalova nejsou žádné. Nevím, jak v jiných částech, ale v části od metra Rajská zahrada k ulici Pospíchalova není pro lidi skoro nic. Hřiště vedle městské policie je sice pěkné a oplocené, ale nepraktické – pokud se jedno dítě chce houpat a druhé klouzat, není možné obě ohlídat. A na obyčejné posezení někde pod stromy tu můžeme zapomenout. Jestli je to proto, aby na lavičkách nenocovali bezdomovci, tak to je možné vyřešit přepážkou lavičky – dá se na ní sedět, ale ne ležet.(viz příloha)
  Dále jsem se chtěla zeptat, jestli existují nějaká místa v MČ, kde je povoleno grilovat, u Kyjského rybníka je to prý zakázané. Nemáme zahradu a rádi bychom s přáteli někde venku grilovali (bez pokuty).
  Děkuji

  • Oddělení komunikace napsal:

   Dobrý den, děkujeme za zaslané podněty. Grilování u veřejného ohniště u Kyjského rybníka je povoleno, součástí ohniště je přímo gril. Ohledně schránek na sáčky na psí exkrementy: pracovníci příslušného odboru Vámi zmiňované vnitrobloky projdou a dle potřeby nechají počty schránek navýšit (v tomto ohledu bývá pravidelně reagováno na podněty občanů). O navýšení laviček městská část v tuto chvíli neuvažuje. Jsou častou příčinou stížností obyvatel, kteří v jejich blízkosti bydlí a kteří poukazují na to, že na nich po večerech posedává mládež či nepřizpůsobivé osoby. Děkujeme za pochopení. S pozdravem a přáním hezkého dne Oddělení komunikace

   • schmalzk napsal:

    Dobrý den,
    uběhla již řada měsíců a stále nedošlo k navýšení počtu stojanů na sáčky na psí exkrementy. Situace je stále stejná – u nás žádné stojany, ostatní věčně prázdné. Takže stále platíme 1500 za nic.

    Chtěla jsem se zeptat, proč je většina „městských“ laviček v úseku mezi ulicemi Cíglerova a Pospíchalova na dohled od radnice a téměř nikde jinde (když nepočítám u dětského hřiště)? Co v této oblasti děláte pro příjemné prostředí a možnosti relaxace dospělých a např. seniorů v této lokalitě? Vždyť si ani nemůžou sousedky sednout na jaře na lavičku pod stromy, nebo si cestou z pošty na chvíli odpočinout s balíkem. Ví vůbec zastupitelé, jak to vypadá mimo dohled od radnice, v jakém je to tam stavu?

    Důvod, že není možné dát lavičky do vnitrobloků kvůli nepřizpůsobivým, ten neberu. Když mohou mít před sociální ubytovnou největší dětské hřiště v okolí s hromadou laviček, tak by mohly být i jinde. A ve vnitrobloku u radnice jsou také, že?
    Vždyť máme městskou policii, která prochází a v případě potíží by mohla hlučným domluvit.
    Přece není možné, aby kvůli menšině nemohla mít většina lepší prostředí. Stejně si potom mladí sedají na schody do domů, tedy klid ani tak není.

    • Oddělení komunikace napsal:

     Dobrý den,
     schránky na sáčky určené pro sběr psích exkrementů jsou umístěny v desítkách ulic. Jejich seznam momentálně aktualizujeme, cca do dvou týdnů bude k dispozici na webu městské části. Z finančních důvodů (a také z důvodu obsluhy) bohužel není možné instalovat schránku se sáčky do výrazně většího počtu ulic, jednu však můžeme umístit mezi ulicemi Bouřilova a Trytova.
     K lavičkám… nové lavičky MČ umisťuje pouze na písemnou žádost a po té, co je tato žádost (týkající se konkrétní lavičky) projednána s obyvateli bytového či rodinného domu, který se v bezprostřední blízkosti nově navržené lavičky nachází. Tímto postupem předcházíme následným stížnostem obyvatel dotyčných domů, kteří mnohdy poukazují na nepořádek kolem laviček, na zvýšený výskyt sociálně patologických jevů, rušení nočního klidu, na nadměrnou konzumaci alkoholu a tak dále. Městská policie sice dodržování pořádku v městské části kontroluje, ale nemůže být na všech místech současně. Tzn., že ne vždy strážník během své hlídkové činnosti zrovna prochází okolo místa, kde se v ten okamžik odehrává jednání neslučitelné se zákony či vyhláškami. Lidé, které takové jednání obtěžuje, pak musejí hlídky volat a pokud se pak situace opakují častěji, je to pro okolo žijící obyvatele velmi nepříjemné. Chcete-li zažádat o instalaci lavičky na konkrétním místě, prosím, pošlete tuto žádost písemně na Odbor dopravy a ochrany prostředí ÚMČ. Vaše žádost bude projednána a pokud to ostatní okolnosti umožní, lavičku MČ instaluje. Děkujeme za pochopení. S pozdravem a přáním pěkného dne Oddělení komunikace.

 3. herb napsal:

  Dobry den,

  zajimalo by me, kdy je v planu dokoncit prvni etapu vystavby parku v Cenku. Jiz mesic se na stavbe vubec nepracuje. Zacina to byt dost otravne. Pokud se nepletu prvni faze mela byt dokoncena v kvetnu letosniho roku. Je nekde mozno ziskat aktualni informace, plan vystavby…?

  Dale bych vas chtel pozadat o rozmisteni, nebo zajisteni umisteni odpadkovych kosu i na ceste kolem rybnika Martinak. Jako pejskar musim nosit psi vykaly vice nez kilometr do nejblizsiho kose, coz je dost neprijemne.

  Dekuji za odpoved

  TH

  • Oddělení komunikace napsal:

   Dobrý den, děkujeme za dotaz a za podnět. Výstavba parku U Čeňku je projektem Magistrátu hl. m. Prahy. Momentálně probíhá výstavba první etapy, která skutečně měla být dokončena už letos na jaře. K velké nelibosti městské části se tak bohužel nestalo. Práce nabraly zpoždění, protože se magistrát několik měsíců vypořádával s tak zvanými vícepracemi, které vznikly v souvislosti s nakládáním a rozvážením většího množství ornice, než se původně v projektu uvažovalo. Až v minulých dnech Rada hl. m. Prahy schválila dodatek ke smlouvě s dodavatelem, bez kterého nebylo možné v práci pokračovat. Na dokončení první etapy má nyní dodavatel tři měsíce. Podrobné informace naleznete zde: https://www.praha14.cz/zivot-na-praze-14/park-u-cenku/, aktuálnímu dění se bude věnovat také článek v nadcházejícím vydání časopisu Čtrnáctka. S pozdravem a přáním pěkného dne Oddělení komunikace

 4. tichi napsal:

  Dobrý den, zajímala by mě kvalita vody v Kyjském rybníku – zda je vhodná ke koupání. V rybníku se v minulosti nikdo nekoupal, ale v poslední době koupajících přibývá, ačkoliv se nezdá, že by se voda zlepšila. Není koupání v Kyjském rybníku rizikem pro zdraví?

  • Oddělení komunikace napsal:

   Dobrý den, poptávali jsme odpověď na Váš dotaz na Odboru ochrany prostředí Magistrátu hl. města Prahy. Vzhledem k tomu, že Kyjský rybník nefunguje jako oficiální koupaliště, neprověřuje se, zda je jeho voda vhodná ke koupání. Odpovídající měření se provádějí pouze pro provozovaná koupaliště s tím, že hodnocení stanovuje hygienická stanice (www.koupacivody.cz). Magistrátní Odbor ochrany prostředí sleduje například koliformní bakterie (značí výskyt fekálního znečištění ve vodě), jejichž množství je v Kyjském rybníku na velmi nízkých hodnotách, nicméně další parametry (např. sinice, chlorofyl), které rovněž mohou způsobit zdravotní problémy, sledovány nejsou. Z výše uvedeného plyne, že hl. m. Praha a tudíž ani městská část sice nemají informace o havarijních stavech či kritických hodnotách ukazatelů klasifikujících kvalitu vody, ale zároveň se za Kyjský rybník v tomto ohledu nemohou zaručit. Koupání v Kyjském rybníce je tedy na vlastní nebezpečí. Přejeme krásné léto. Oddělení komunikace

 5. kulhanek napsal:

  Dobrý den, připojuji se k těm, kteří upozorňují, že veřejné prostory sídliště Černý Most a zejména jeho vnitrobloky trpí trvalou postupující zanedbaností. Např. traviny rostoucí kolem vstupů do obou stanic metra a kolem obrubníků na chodnících nejsou řadu let odstraňovány, hromadí se u nich špína a trávníky samy se často mění v nevzhledné zaplevelené plochy. Úřad v reakci na podněty a stížnosti občanů pouze vysvětluje, že uvedené prostory jsou ve vlastnictví Hl. m. Prahy a že magistrát na výzvu úřadu o nápravu nereagoval. Domnívám se, že Úřad Prahy 14 by měl důsledně využívat možností, které zákon v těchto případech nabízí. Prosím o informaci, jakým způsobem a v jakém časovém horizontu bude Úřad Prahy 14 postupovat, dále i o výsledcích jednání. Děkuji.

  • Oddělení komunikace napsal:

   Dobrý den, rozumíme Vašemu rozhořčení, i zástupce městské části samozřejmě velmi trápí, jak Vámi zmiňovaná území vypadají. Bohužel, realita je skutečně taková, že radnice sama o sobě s tím mnoho dělat nemůže. Veškeré zákonné prostředky, což jsou v tomto případě jen Vámi zmiňované výzvy vlastníkovi (Magistrátu hl. města prahy), využívá. Žádný platný právní předpis, který by vlastníkovi ukládal četnost seče, bohužel neexistuje. Pozemky okolo Rajské zahrady jsou ve správě TSK hl. m. Prahy, pozemky u ČM soukromých fyzických osob a hl. m. Prahy. Výzvy na všechny subjekty dnes odejdou s termínem plnění do 28. srpna 2015. Děkujeme za pochopení a přejeme pěkný den. Oddělení komunikace

   • kulhanek napsal:

    Dobrý den, průběžně se dívám, zda bude zveřejněna informace o reakci magistrátu a dalších obeslaných subjektů. Skutečně mne zajímá, jaké máme vyhlídky na nápravu neutěšeného životního protředí na sídlišti, a proto prosím o stručné sdělení o výsledku vaší výzvy. Jistě by to zajímalo i ostatní spoluobčany. Děkuji.

    • Oddělení komunikace napsal:

     Dobrý den, výzvy byly na vlastníky zaslány s tím, že náprava byla zjednána částečně. Vzhledem k tomu, že od doby výzev i seče uplynulo už dost času, je současná situace co se vzhledu popisovaných lokalit týká, podobná jako v době zaslání Vašeho prvního příspěvku. Protože se v zimním období seč neprovádí (nejen z vegetačních důvodů, ale proto, že jsou finanční prostředky směřovány do takového typu úklidu a údržby, který je pro zimu specifický) MČ v tuto chvíli o opětovnou úpravu vlastníky zmíněných pozemků žádat nebude. Děkujeme za pochopení. Oddělení komunikace

 6. tichi napsal:

  Dobrý den,
  na jaře se labutím na Kyjském rybníku vylíhlo 8 mláďat. Když mláďata povyrostla, začala mizet, až nakonec na konci července zbyl jen dospělý pár. Nyní už je tam labuť jen jedna – velmi smutný pohled. Předpokládám, že četné nálezy uhynulých labutí by někdo zaznamenal, takže nejspíš bude pravda, co se povídá, že si je naši „spoluobčané“ grilují. Je-li tomu tak, tak si z celého srdce přeju, aby se navěky grilovali v pekle. Jinou spravedlnost pro tyto pachatele asi čekat nemůžeme, bohužel.

 7. tichi napsal:

  A také bych rád podotkl, že najít názory občanů na těchto stránkách je velmi obtížné. Není potom divu, že se lidé přestali projevovat.

 8. jitkab napsal:

  Dobrý den, už na třetím místě se ptám, zda se letos úklidí spadané listí. U nás na Hutích to místy vypadá jako v kompostárně. Nic krásného a nic zdravého to tlející listí. Děkuji JB

 9. blankal napsal:

  Dobrý den,
  můžete mi prosím vysvětlit, proč se posekaná trává nechává válet na trávníku a nikdo jí neodklidí? Je takový problém umístit za sekačku sběrný koš? Nebo vyčlenit několik pracovníků, kteří se o sběr posekané trávy postarají? Děkuji

  • Oddělení komunikace napsal:

   Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. MČ Praha 14 má na pozemcích, které má ve své správě a které udržuje dlouhodobě smluvně zajištěnou seč bez sběru posekané trávy s technologií mulčování. V letošním roce byl počet sečí navýšen o 2 (8 sečí za rok). První seč začala již 4. 4. 2016. V tuto chvíli je prováděna již třetí seč. S pozdravem a přáním pěkného dne Oddělení komunikace

 10. petrmencak napsal:

  Údržba a ošetření zeleně – přerostlé křoví

  Dobrý den,

  náš dům sousedí s pozemkem (831/1 k. ú. Hloubětín), který patří Hlavnímu městu Praze a správa je svěřena MČ Praha 14. Na tomto pozemku se nachází velké množství křovin (šeřík apod), které jsou přerostlé a přesahují přes plot na náš pozemek (831/6 k. ú. Hloubětín). Je možné zajistit prořezání (pravidelné prořezávání), včetně odvozu odpadu?

  Děkuji Mencák

  • Městská část Praha 14 napsal:

   Dobrý den, děkujeme za příspěvek. Předali jsme Váš podnět našemu Odboru dopravy a ochrany životního prostředí. Jeho pracovníci situaci přímo na místě posoudí. Razantní řezy v tomto období bohužel nelze provádět, nicméně zváží se možnost probírky porostu. S pozdravem a přáním pěkného dne. Veronika Berná, ÚMČ Praha 14

 11. janc napsal:

  Dobrý den, každý rok si obyvatelé stěžují na nesbírání trávy po jejím sekání. Vaším argumentem (viz pár příspěvků výše) je, že sekání je objednáno bez sběru s mulčováním. Pominu-li to, že to, že je to tak objednáno, není argumentem, nepřijde mi, že mulčování je efektní pro případ, kdy je prodleva mezi sekáním poměrně dlouhá a tráva je přerostlá. To je nynější stav – píši konkrétně o oblasti v okolí ulice Ocelkova, stanice busu kpt. Stránského – Doležalova. Jediný výsledek je zahnívání posekané trávy a dále horší kvalita trávníku. Chystáte v tomto do budoucna zlepšení – tedy objednání sečení i se sběrem? Prosím o uvedení konkrétního kontaktu, kam se mohu obrátit – rád dotyčnému ukážu stav na místě. Nakonec si musím – a nejsem první – postesknout nad nepřehledností webových stránek a v podstatě nepoužitelnou duskuzí.

  • Městská část Praha 14 napsal:

   Dobrý den, děkujeme za příspěvek. Vámi popisovaný pozemek není ve správě Prahy 14, ale Technické správy komunikací hl. m. Prahy. Městská část svěřené pozemky seká od loňského roku častěji (osmkrát ročně), ale bohužel nemůže zajistit, že TSK bude postupovat stejně (seká, ale ne tak často). Seč s mulčováním se provádí nejen kvůli nastavení smluv, ale i z finančních důvodů. S první letošní sečí MČ letos začala zhruba o dva týdny dříve než vloni, tedy na začátku dubna. Jedna seč vychází na zhruba 600 tisíc korun, od roku 2016 tudíž MČ ze svého rozpočtu na tyto úpravy zeleně uvolňuje o 1,2 milionu korun více než tomu bylo v předešlých letech. Děkujeme za pochopení, s pozdravem Veronika Berná, ÚMČ Praha 14

 12. tomasz napsal:

  Dobrý den,
  chtěl bych se Vás zeptat, zda by bylo možné zřídit nějaký park či lesopark také Na Hutích. Žiji zde již celkem dlouho společně s mou rodinou a bohužel vidím jen další a další zastavování ale žádnou zeleň. Tento názor sdílí mnoho mých sousedů, ale nikdo se nemá k žádnému kroku. Vím, že momentálně probíhá (nebo by měl probíhat) projekt PROSTOR PRO HRY V PŘÍRODĚ „NA HUTÍCH“. To je hezké a jako „park“ a pro trávení času v přírodě to možná lze z části využít, ale bohužel se jedná o příliš (až směšně) malou plochu.
  Bylo by vhodné vzhledem k narůstajícímu počtu obyvatel v této lokalitě (nová zástavba v blízkosti Pražského okruhu).
  Obyvatelé oblasti Na Hutích vidí pouze betonovou džungli (sídliště Černý most), tubus metra, který hyzdí krajinu, slyší tisíce a tisíce projíždějících aut (Chlumeská ulice nebo z druhé strany Pražský okruh) a železnici, která vede přímo skrz tuto oblast.
  Prosím udělejte s tím něco a mnoho lidí Vám bude vděčných, protože se nám zdá, že na tuto lokalitu se kvůli obrovskému sídlišti často v mnohém zapomíná.

  • Oddělení komunikace napsal:

   Dobrý den, děkujeme za Váš podnět, MČ Praha 14 může disponovat pouze s pozemky, které má ve své správě a těch v dané lokalitě opravdu moc není. Mezi nejvýznamnější patří zahrádkářská osada u ulice Borská, parčík Splavná, pozemek nad podzemním prostorem „Bílý kůň“ a Vámi zmiňovaný pozemek určený pro vybudování „Prostoru pro hry na Hutích.“ Všechny zmíněné pozemky se postupně snažíme změnit a upravit tak, aby sloužily pro volnočasové aktivity obyvatel dané oblasti.
   S pozdravem a přáním pěkného dne, Lucie Hlavačková, ÚMČ Praha14.

 13. tichi napsal:

  Dobrý den,
  opravdu nevím, kam po roztříštění a faktické likvidaci diskuse napsat svůj příspěvek, tak to píši sem.
  Mám zájem o informace o projektu „Pilotní ověření implementace systému sociálního bydlení na lokální úrovni v Městské části Praha 14“, ke kterému se vedení Prahy 14 z mně neznámých důvodů přihlásilo.
  V Žádosti o podporu (https://www.praha14.cz/samosprava/wp-content/uploads/usneseni/rada/2017/05/326p_59MR.pdf) se píše:
  „O průběhu realizace projektu bude informováno na internetových stránkách MČ Praha 14, průběžně v měsíčníku Čtrnáctka a také v rámci speciálního čísla Čtrnáctka, který bude vytvořen v rámci realizace projektu (KA 09 informační kampaň). Zároveň proběhne letáková informační kampaň v nákladu cca 1000 ks v rámci KA 09.“
  Jako předpokládané datum zahájení fyzické realizace projektu je v žádosti uvedeno 1. 7. 2017.
  Prohledal jsem Čtrnáctku i stránky (v rámci možností) a jedinou zmínku jsem našel v zápisu Komise pro sociální věci z 21.6.2017:
  „Komise bere na vědomí informaci o podané žádosti „Pilotní ověření implementace systému sociálního bydlení na lokální úrovni v Městské části Praha 14“ a o postupu realizace projektu.“

  Takže dotaz:
  Kdy se budou moci s postupem realizace podle výše zmíněného závazku seznámit i řadoví občané (a kde na stránkách)?

  Děkuji.

  • Městská část Praha 14 napsal:

   Dobrý den, projekt „Pilotní ověření implementace systému sociálního bydlení na lokální úrovni v Městské části Praha 14“ s registračním číslem CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_008/0007315 byl schválen k podpoře dne 28. 8. 2017. Vzhledem k této skutečnosti bylo zahájení fyzické realizace projektu odloženo na 1. 9. 2017. Dle projektu bude informační kampaň zahájena nejdříve v březnu 2018. Anotace projektu bude zveřejněna na webu MČ v nejbližších dnech. Kontaktní osoba k projektu: Projektový a finanční manažer projektu, Ing. Petr Braun, PetrBraun@seznam.cz. S pozdravem a přáním příjemného dne Veronika Berná, MČ Praha 14

Napsat komentář