Senior park Klánovická

12.8.2014
Senior park Klánovická

Od pátku 8. srpna 2014 je pro veřejnost otevřeno nové sportoviště s venkovními cvičebními prvky v sousedství dětského hřiště u Klánovické ulice v Hloubětíně. Senior park Klánovická je určen pro širokou veřejnost a stejně jako v případě zmiňovaného hřiště se i na zakoupení fitness prvků podíleli dárci z řad místních obyvatel.

Spolupráce městské části a občanského sdružení Starý Hloubětín se ukázala jako fungující už vloni, kdy se zástupcům Hloubětínských podařilo získat od dárců finance na část herních prvků pro dětské hřiště. Podobně tomu je i nyní v případě venkovní posilovny. V prostoru za historickým statkem je instalování celkem 6 venkovních fitness prvků, dva z nich přitom včetně instalace uhradí prostředky z darů získaných převážně od místních usedlíků. Konkrétně se jedná o nerezové cvičební stroje na procvičování pasu a procvičování chůze. Další čtyři stroje na procvičování ramen, elipsovité zařízení, jezdecké zařízení a surfovací zařízení pořídila na své náklady MČ Praha 14. Součástí venkovní posilovny, nebo chcete-li nového Senior parku, bude i pryžová dlažba. „Pravidelná protahovací cvičení jsou samozřejmě přínosná v každém věku. Výhodné je pravidelné cvičení s váhou těla či velice lehkým závažím v delších sériích. Je nutné zabránit přetížení svalů i kloubů. Ve vyšším věku je velice nutné dbát na dostatečný čas na regeneraci,“ říká MUDr. Milan Dusík, který v této novince vidí i sociální přínos. „Ke cvičení patří i vzájemná pomoc a dohled při cvičení. Mnoho starších lidí, ač ve velkoměstě, žije naprosto osaměle. Pro mnohé je problém oslovit jen tak někoho cizího na ulici. Při společném koníčku toto odpadá a naopak se otevírá i cesta mezigeneračních kontaktů,“ vysvětluje lékař. „Jako Občanské sdružení Starý Hloubětín jsme se obrátili na občany a společnosti se žádostí o finanční dary na vybudování Senior parku, jak jsme celý projekt nazvali,“ přiblížil zákulisí sbírky Vítězslav Mamica z o. s. Starý Hloubětín. Podle jeho slov sice sdružení s výjimkou České spořitelny, která podpořila i výstavbu sousedního hřiště, neuspělo u velkých firem, našlo nicméně řadu drobných dárců z řad místních. „Jsem rád, že se tento princip spolupráce mezi radnicí a místní komunitou i napodruhé osvědčil, a můžeme tak společně nabídnout obyvatelům Hloubětína novinku v podobě venkovní posilovny pro všechny generace. Věřím, že si ji oblíbí jak místní senioři, tak i rodiče malých dětí, kteří navštěvují sousední hřiště, a starší školáci z okolí,“ dodal místostarosta Aleš Kuda, který má vedle dalšího na starosti i problematiku dětských hřišť a sportovišť v městské části.

Zakoupit a instalovat dva cvičební prvky bylo možné díky níže uvedeným dárcům:

BLK Slavia spolek, Kominictví Šalounová, Česká Spořitelna, a. s.

Fyzické osoby:

Ivan Balšán, Tomáš Bartek, rodina Ciniburkova, MUDr. Václav Čmalinský, Jana Dvořáková, manželé Fialovi, Míla Hartmanová,  Ing. Mirek Hrdina, MUDr. Jan Kaufman, Jana Kottová, Jitka Krátká, Mgr. Mária Křepelková, rodina Mamicova, rodina Pangrácova, manželé Raškovi, Jana Roe, Martin Skřipský, Lucie Svobodová, JUDr. Ingrid Švecová, manželé Zelenkovi.

Předešlé aktuality

Informace o vyhrazených invalidních stáních

Praha 14 se dlouhodobě snaží vycházet vstříc všem obyvatelům, kteří byli v životě vystaveni těžkostem, občany se zdravotním znevýhodněním nevyjímaje. Nyní se však bohužel dostává do situace, která jí znemožňuje v nastaveném podpůrném systému pokračovat beze změn, resp. bez regulace. Nezbytná omezení musela být přijata v souvislosti s povolováním vyhrazených parkovacích stání pro držitele průkazu ZTP či ZTP/P, která jsou jednou z forem zvláštního užívání pozemní komunikace ve smyslu ustanovení § 25 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů. S ohledem na neustále vzrůstající počet žádostí o vyhrazené parkování vozidel osob s tělesným postižením, a zároveň na zhoršující se dopravní situaci z pohledu

Zveřejněno: 3.5.2024