Život na Praze 14

Videa

Volnočasové centrum Plechárna, Centrum Černý Most – video zde.

Hostavice, Jahodnice – video zde.

Kostel sv. Bartoloměje, Kyjský rybník, TJ Kyje – video zde.

Kostel sv. Jiří, Hloubětínský zámeček, stanice metra Rajská zahrada – video zde.

UrbanGame je zážitková hra, v níž může vyhrát opravdu každý. Třetí ročník (duben 2015) organizátoři pojmenovali Nedoručené psaní. Zde se můžete podívat na pozvánku na akci zpracovanou formou videa.

Přinášíme Vám zajímavé video, přesněji vyprávění z Černého Mostu nazkoušené metodou storytellingu. Projekt vznikl pro festival Street for Art 2014 a vychází z myšlenky, že o domech, ulicích a lidech na „Čerňáku“ může nejlépe hovořit jen ten, kdo tam žije. Video v sobě snoubí pět různých pohledů na život na předměstí. Realizátory jsou Storytelling, Praha 14 kulturní, Zahrada, o. p. s. a Tolerdance, o. s. Video naleznete zde

Díky projektu kavárníka Ondřeje Kobzy se už v loňském roce objevila piana ve veřejném prostoru Prahy. Kolemjdoucí, turisté i lidé spěchající z práce se u nich mohli zastavit, na chvíli se zaposlouchat do klavírních melodií nebo si rovnou sednout a zahrát. Ve čtvrtek 2. října 2014 svůj klavír dostala i Praha 14. Byl instalován u stanice metra Černý Most. 

S nápadem projektu oživení veřejného prostoru piany přišel Kobza loni. Myšlenka klavíru na ulici, která se chytla i v dalších velkoměstech po celém světě, se proměnila ve skutečnost nejen před Kobzovými kavárnami, ale také na dalších místech po celé republice.

Instalace klavíru u stanice metra Černý Most byla  zároveň jednou z řady aktivit, kterými Městská část Praha 14 slavila své dvacáté narozeniny. V průběhu celého roku – po vzoru dramaturgie evropských hlavních měst kultury – se svými občany slavila formou komiksových workshopů na školách, koncertů, komunitních projektů, sousedských slavností či formou posledního ročníku festivalu Street for Art.

Video z instalace piana (hovoří starosta Prahy 14 Bc. Radek Vondra a autor projektu Piana na ulici Ondrej Kobza) naleznete zde

Studenti škol v městské části Praha 14 a členové Žákovského zastupitelstva MČ Praha 14 si ve středu 29. ledna 2014 vyzkoušeli roli zastupitelů a diskutovali o problémech, které je v jejich městské části trápí.

Co by mladí lidé v Praze 14 změnili, kdyby se ocitli na místě zastupitelů městské části? To se dozvěděli návštěvníci veřejně přístupného simulovaného zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 ve středu 29. ledna 2014 od 15 hodin v sále Kulturního domu Kyje (Šimanovská 47, Praha 9).

Členové Žákovského zastupitelstva MČ Praha 14 a jejich spolužáci z místních škol se vžili do rolí skutečných zastupitelů diskutovali se starostou města a s dalšími zastupiteli či veřejností o řešení vybraných problémů městské části. Zasedáním vyvrcholila simulační hra o komunální politice „Mladí lidé rozhodují“, kterou v Praze 14 pořádá zastoupení nadace Friedrich-Ebert-Stiftung v České republice ve spolupráci s Městskou částí Praha 14 a Žákovským zastupitelstvem MČ Praha 14.

Lucie Svobodová, zástupkyně starosty MČ Praha 14, která se stala odborným poradcem a garantem Žákovského zastupitelstva MČ Praha 14 nám prozradila, že v průběhu dvoudenní hry se studenti seznamovali nejen s praktickým fungováním komunální politiky, ale také navštívili skutečné jednání zastupitelstva městské části, které se konalo o den dříve – 28. ledna. „Jejich úkolem bylo samostatně diskutovat o místních problémech a navrhnout, jak by je mohlo zastupitelstvo řešit. V průběhu dne se setkali i s několika skutečnými zastupiteli, kteří se s nimi podělili o své zkušenosti,“ dodala Lucie Svobodová.

Hru zakončilo zmiňované simulované jednání zastupitelstva, které vedl starosta městské části Praha 14 Bc. Radek Vondra. Mladí „zastupitelé“ se ho zeptali, zda a jak městská část řeší vybrané problémy. Studenti byli rozdělení do fiktivních politických stran poté sami představili své návrhy, snažili se je obhájit v diskuzi a prosadit jejich přijetí při hlasování.

Díky simulační hře si mladí lidé na vlastní kůži vyzkoušeli práci těch, kteří ve městě rozhodují. „Taková živá a nevšední zkušenost může prolomit předsudky a nedůvěru, které často vůči politice mladí lidé mají. Chceme zvýšit jejich zájem o dění v bezprostředním okolí a ukázat jim, jak mohou aktivně přispět ke konstruktivnímu řešení místních problémů,“říká koordinátor projektu Martin Voráč.

Leonie Liemich z pořádající nadace Friedrich-Ebert-Stiftung k tomu dodává: „Simulační hra interaktivním způsobem vychovává mladé, aktivní a demokraticky smýšlející občany, bez nichž se česká demokracie neobejde.“  Video naleznete zde

Video z akce StopZevling 2015 naleznete zde

O víkendu 12. a 13. září 2015 se v Centru Černý Most uskutečnila akce VITALSPORT, kterou pořádala společnost Decathlon ve spolupráci s Městskou částí Praha 14. Její součástí bylo i tradiční akce Městečko volnočasových aktivitVideo z akce naleznete zde (zkrácená verze na tomto odkazu).