Genmjr. i.m. JOSEF OCELKA, DFC
Josef Ocelka zásadně ovlivnil rané fungování 311. československé bombardovací perutě RAF. Už před válkou sloužil u československého letectva, byl vnímán jako profesionál a ten typ člověka, který dokáže držet jednotku pohromadě nejen v boji, ale i v každodenní rutině.
Po okupaci odešel přes Polsko a Francii do Británie, kde se rychle zapojil do budování čs. bombardovacího útvaru v rámci RAF. Josef Ocelka patřil k charakterově i fyzicky výrazným osobnostem 311. bombardovací perutě. Byl téměř dvoumetrový, širokoramenný a díky své přirozené autoritě i schopnosti vést zůstal v paměti jako „velitel z první linie“. Nalétal přes 224 operačních hodin a zúčastnil se 45 náletů – nejvíce ze všech příslušníků perutě v jejích počátcích. Jako jeden z prvních československých pilotů získal britský Záslužný letecký kříž.
Když panovaly pochybnosti o technickém stavu letounu, šel ho prověřit sám, a u rizikových operací startoval mezi prvními. Současně si dokázal zachovat lidskost – chodil za nemocnými letci, debatoval s posádkami, bydlel s nimi přímo u letiště.
Jeho kariéru ukončila nehoda roku 1942 při zkušebním letu Beaufortu na základně Brize Norton. Ocelka se stal symbolem velitele, který dobře rozuměl jak operačnímu tlaku, tak každodenní práci posádek.