Život na Praze 14

KAREL ŠEDA

sedaPlk. v.v. KAREL ŠEDA

Karel Šeda patřil k nejvšestrannějším československým pilotům své generace. Původně se vyučil elektrikářem, v armádě pak vystudoval školu odborného leteckého dorostu, stal se pilotem dvoumístných letounů a později i stíhačem. Létal u 38. stíhací letky na Aviích B-21 a Ba-33, kde na sebe upozornil přesnou pilotáží, později přešel do Letňan jako zkušební pilot.

Roku 1935 získal místo u ČSA, což tehdy znamenalo pracovní jistotu i prestiž. Létal na vnitrostátních i zahraničních linkách a roku 1937 se zúčastnil mezinárodní soutěže v Egyptě, skončil na 14. místě. Po okupaci odmítl německou nabídku a přes Polsko uprchl do Francie. V bojích roku 1940 nalétal na Morane-Saulnierech MS-406 celkem 21 hodin. Po pádu Francie se přes severní Afriku dostal do Británie a v RAF vstoupil do 310. peruti, s níž zasáhl do bitvy o Británii. Později působil jako zalétávací pilot u řady technických jednotek; jeho rukama prošly desítky typů letounů od stíhaček po těžké bombardéry. V roce 1943 přešel k nočním stíhačům 68. perutě. Do roku 1945 měl nalétáno přes 4600 hodin.

Po válce sloužil v dopravním letectvu a poté opět u ČSA. Po komunistických čistkách byl v roce 1950 zatčen a odsouzen na 14 let, v uranových lágrech jich strávil více než sedm. Po propuštění pracoval jako elektrikář a k létání se vrátil alespoň v aeroklubu. Rehabilitován byl roku 1966, po roce 1989 byl povýšen na plukovníka ve výslužbě, zemřel v roce 1992.