Jednání k Vybíralce 25

9.2.2017

Ve čtvrtek 21. 1. 2017 se v Galerii 14 uskutečnilo setkání obyvatel domů Františkova, Fejfarova a Kuttelwascherova s autory „projektu Vybíralka 25“. Přítomni byli i další zástupci IPR Praha, radnice MČ Praha 14 a další obyvatelé sídliště. Jednání vyvolali představitelé výborů společenství vlastníků v uvedených objektů poté, co byly v prosinci minulého roku zveřejněny výstupy z probíhajícího „projektu“. První reakcí na uvedené výstupy a předložené podklady bylo společné jednání těchto zástupců a dopis zaslaný představiteli těchto objektů všem zastupitelům Městské části Praha 14, který, mimo jiné obsahoval i cituji: „Prvotním výstupem z našeho dnešního jednání je naprostý nesouhlas s navrženými úpravami a to zejména s rozšířením parkoviště v ulici Františkova, změnou vjezdu do ulice Františkova z ulice Bryksova, zrušením parkovišť v ulicích Fejfarova a Kuttelwascherova, jakož i s dalšími neekonomickými, nehospodárnými a technicky velmi obtížně realizovatelnými úpravami.“ Uskutečněné setkání plně podpořilo tento názor a prakticky jednomyslným souhlasem zúčastněných obyvatel zmíněných objektů odmítlo navrhované úpravy na východní i západní straně těchto objektů. Všichni účastníci setkání deklarovali velký zájem na zlepšení prostředí sídliště a to zvláště v bezprostředním okolí svých domů, smysl má však pouze účelné, ekonomické a efektivní vynaložení finančních prostředků, což bohužel předložený plán neobsahuje. Setkání jednoznačně ukázalo, že cesta, kterou se IPR před více jak rokem vydal, je cestou chybnou a slepou, minimálně v oblasti zmíněných objektů. Je smutné, že byly takto plýtvány veřejné prostředky přes to, že na nevhodnost navrhovaných řešení byli autoři projektu i další zainteresovaní opakovaně upozorňováni. Zástupci IPR Praha přislíbili vypracování vhodnějších alternativ a byly domluveny další pracovní schůzky. Za možnost uskutečnit toto setkání patří velký dík radnici Prahy 14, jmenovitě uvolněné radní paní Mgr. Kolmanové. Poděkování patří i moderátorovi setkání p. Mgr. Krohovi, předsedovi SBD Praha, družstva, které vykonává v dané lokalitě správu většiny bytových domů, a kterému se podařilo udržet místy emocionálně vypjaté jednání v konstruktivních mezích.

Ing. Jiří Mezenský

REAKCE IPR HL. M. PRAHY

Vážení spoluobčané,

Vaše podněty bereme na vědomí a návrh Plánu revitalizace upravujeme dle výstupů společného setkání (v rámci technických možností a v souladu s celkovou koncepcí). Upravený návrh poté projednáme se zástupci dotčených SVJ a místních občanů tak, aby výsledný Plán revitalizace byl přijat občany ke spokojenosti všech zúčastněných – zejména pak obyvatel sídliště. Pro tento účel jsme se již s panem Tuhým předběžně dohodli na schůzce „místní pracovní skupiny“, tj. na schůzce se zástupci předsedů SVJ, panem arch. Němečkem a dalšími obyvateli lokality na příští týden (tj. v týdnu od 13. do 19. 2. 2017). O výsledcích schůzky budou obyvatelé dotčených domů informováni prostřednictvím svých předsedů SVJ.

Rádi bychom poděkovali panům předsedům za organizaci setkání, které bylo k našemu příjemnému překvapení velmi konstruktivní. Jako vedoucí kanceláře participace (tedy kanceláře „zapojování veřejnosti do plánování“) mám vždy z podobných aktivit občanů radost. Jedním z cílů tohoto pilotního projektu revitalizace pražských sídlišť je totiž i prokázat, že i na sídlištích existují aktivní komunity občanů, které mohou být rovnocennými partnery veřejné správě při plánování a rozvoji města. Proto si vašeho zapojení nesmírně vážíme, děkujeme za váš čas a věříme, že se společně dobereme kompromisu, se kterým budeme všichni spokojeni.

Srdečně zdraví

Milan Brlík

Vedoucí kanceláře participace

IPR Praha