Život na Praze 14

Architekt Rajniš v DOXU

9.7.2014
Architekt Rajniš v DOXU

Architekt Martin Rajniš, autor návrhu rozhledny, která v budoucnu vyroste Na Čihadlech, nyní vystavuje své práce v Centru současného umění DOX. Výstava s názvem Martin Rajniš: Huť architektury představuje průřez tvorbou architekta a jeho ateliéru s důrazem na práce za posledních 12 let. Rajniš, který v květnu 2014 v Paříži převzal prestižní ocenění za výjimečný přínos světové architektuře, vychází z filozofie tzv. „přirozené architektury“. Proslul projekty, které spojuje myšlenka dlouhodobé udržitelnosti, ekologie a představa architektury jako nástroje pro rozvoj komunity – společnosti.

Výstava v Centru DOX představuje velkoformátové fotografie realizací, časosběrná videa nebo několikametrové architektonické modely, které byly poprvé představeny na Benátském bienále v roce 2010. Mezi prezentovanými realizacemi najdeme mimo jiné diskutovanou stavbu Poštovny na Sněžce z roku 2007 nebo několik dřevěných věží hráňové konstrukce sestavených vyskládáním prken (např. rozhlednu Báru u Chrudimi z roku 2009). Součástí expozice je i model rozhledny Doubravka, která by v budoucnu měla stát nad Kyjským rybníkem v Praze–Kyjích. Reálnou ukázku stejného systému strukturální konstrukce z náletových dřevin mohou návštěvníci vidět na terase Centra DOX, kde pod vedením Martina Rajniše studenti architektury z Prahy, Brna a Liberce postavili konstrukci inspirovanou tvarem sloního hřbetu.

Architekt Martin Rajniš v sedmdesátých letech pracoval v SIALu, vedeném Karlem Hubáčkem, je spoluautorem pražského obchodního domu Máj na Národní třídě nebo pavilonu dějin dopravy na Expo 1986 ve Vancouveru. Přibližně od roku 2002 se jeho tvorba výrazně proměnila. Věnuje se menším stavbám postaveným z přírodních materiálů (dřevo, kámen, sklo) a snaží se najít takové cesty, které by s minimem prostředků a s velkou pokorou k existujícím stavbám i krajině sloužily co nejširší skupině uživatelů a znovu vrátily architektuře její klíčové postavení v lidské civilizaci.

Čerpáno z tiskové zprávy centra DOX

Předešlé aktuality

Praha 14 získala ocenění za rekonstrukci domova seniorů

Městská část Praha 14 uspěla v letošním ročníku soutěže Stavba roku hlavního města Prahy 2025. Za rekonstrukci domova seniorů v ulici Bojčenkova obdržela cenu za architektonické a dispoziční řešení stavby s mimořádným sociálním významem pro Prahu. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo v pondělí 22. června 2026 během galavečera ve Fantově sále historické budovy Hlavního nádraží v Praze. Ocenění převzala místostarostka MČ Praha 14 paní Mária Ševčíková. Rekonstrukce domova seniorů představuje příklad kvalitní obnovy veřejné stavby, která výrazně zlepšuje podmínky pro život starších obyvatel. V architektuře obecně znamená rekonstrukce nejen obnovu stavebního objektu, ale také jeho přizpůsobení současným potřebám a standardům. Právě

Zveřejněno: 24.6.2026
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Seminář pro podnikatele: Moderní přístup k řízení firmy

Dne 15. června 2026 se v komunitním centru H55 na Praze 14 uskutečnil odborný seminář „Moderní přístup k řízení firmy“, který městská část uspořádala ve spolupráci s CzechInvestem a partnery Deloitte a Změna k lepšímu. Akce byla součástí naplňování dlouhodobé koncepce Podpora podnikání a proběhla v rámci ESG Roadshow. Seminář zaznamenal velký zájem – sál byl zcela zaplněn podnikateli z Prahy 14 i okolí. Program se zaměřil na legislativu ESG, nefinanční reporting a praktické zavádění ESG principů do firem. Nechyběly ani příklady dobré praxe, například zkušenosti společnosti Coca-Cola HBC či řešení z oblasti cirkulární ekonomiky. Součástí semináře byla i diskuze, která

Zveřejněno: 23.6.2026
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Centrální evidence psů startuje. Co musí udělat majitelé psů?

Úřad městské části Praha 14 si dovoluje informovat majitele psů, že se od 1. července 2026 v České republice spouští Centrální evidence psů (CEP) – jediný oficiální registr psů zřízený veterinárním zákonem. Nově už nebude stačit samotné očipování psa. Zákonnou povinnost majitel splní teprve registrací v systému CEP. Údaje do systému zapisuje veterinární lékař, a to pouze na žádost chovatele. Starší psy je třeba zaevidovat nejpozději při nejbližším přeočkování proti vzteklině, štěňata musí být do systému zavedena ještě před předáním novému chovateli. CEP by měla kromě shromažďování základních údajů o psech a jejich chovatelích také pomoci při dohledání ztracených psů. Bližší informace

Zveřejněno: 22.6.2026
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Rekonstrukce Kbelské odstartuje 2. července

Pětačtyřicet dní. Tak dlouho bude trvat letní fáze rekonstrukce ulice Kbelská – jedné z nejfrekventovanějších dopravních tepen v metropoli, která představuje spojnici mezi dálnicí D8 a dálnicemi D10 a D11. Řidiče z Prahy 14 v souvislosti s touto akcí nepotrápí ani tak objížďky, jako spíš předpokládané dlouhé kolony na okolních, i jindy značně vytížených, komunikacích. Zejména v prvních a v závěrečných dnech rekonstrukce je pak třeba počítat se stovkami velkých nákladních vozidel, která budou přes čtrnáctku převážet tuny zeminy a stavebního materiálu. Investorem rekonstrukce je její správce – Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK) – která letos naváže na

Zveřejněno: 21.6.2026
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Vodácký kurz septimy B

Na konci května naše třída 7.B vyměnila školní lavice za kánoe a vydala se na několikadenní plavbu po Vltavě z Vyššího Brodu do Boršova nad Vltavou. Cílem bylo splout řeku, užít si pár dní v přírodě a pokud možno se neutopit hned první den. První kilometry ukázaly, že mezi námi jsou jak zkušení vodáci, tak lidé, kteří byli na vodě poprvé. Některé posádky projížděly jezy s klidem, zatímco jiné si řekly, že Vltavu poznají, z čistě vědeckých důvodů, opravdu zblízka, a pravidelně prozkoumávali dno řeky. Po doplutí do kempů obvykle následoval druhý sportovní program dne. Hrálo se frisbee, spikeball i

Zveřejněno: 19.6.2026
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Děti z MŠ Obláček navštívily knihovnu

Děti ze třídy Pravěk z MŠ Obláček navštívily místní knihovnu, kde pro ně byl připraven zajímavý program na téma „Jak vznikla kniha“. Během setkání si vyslechly poutavý příběh „Kniha – kdysi jsem byla strom“, díky kterému se dozvěděly, jaká cesta vede od stromu až ke knize. Poté si děti vyzkoušely práci malých spisovatelů a ilustrátorů. Z papíru si vytvořily vlastní malou knížku a do ní nakreslily svůj vymyšlený příběh. Každá knížka byla jedinečná a plná dětské fantazie. Na závěr měly děti možnost prohlédnout si knihy v knihovně, listovat v nich a objevovat jejich kouzelný svět. Návštěva knihovny byla pro všechny příjemným a inspirativním

Zveřejněno: 19.6.2026
Pokračovat na článekPokračovat na článek
Další aktualityDalší aktuality