Život na Praze 14

NEZISKOVÉ ORGANIZACE

Dělíme se o radost

Letos oslaví Komunitní centrum Motýlek sedmnáctiletou působnost mezi neziskovými organizacemi. Od svého počátku se v jednom z projektů věnuje dětem se zdravotním postižením, kterým pomáhá žít jejich (ne)obyčejný život. Samotní klienti i jejich rodiny jsou Motýlku vděční za mnohé. Nejen za možnost smysluplného trávení volného času, ale i za projevovanou úctu, respekt, přátelství, objetí, když zrovna není nejlíp, a za úsměv, kterým děti dokážou projevit svou radost, spokojenost a nadšení.

Jeden z těchto úsměvů a sílu kamarádství se podařilo zachytit fotografce Lucii Maršíkové při focení dětí na aktivitách. Paní Lucie nezištně už opakovaně věnovala svůj čas a um Motýlku a během jejích návštěv vznikla řada úžasných fotografií zachycujících právě ten jeden jedinečný okamžik radosti ze života. Se skromností říká: „Moje zásluha to není. Byla jsem ve správný čas na správném místě. Stála jsem tam a dívala se, a včas jen stiskla spoušť…“

Jednoho listopadového dne jsme byli poctěni telefonátem z Vládního výboru pro zdravotně postižené občany, že jsme za tuto fotografii, nazvanou „Přítelkyně“, obdrželi ocenění. Výbor vyhlásil XXIV. ročník Ceny VVZPO za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a podruhé také fotografickou soutěž Život bez bariér. V ní jsou oceňována díla nejlépe zobrazující rovnocenné zapojení lidí se zdravotním postižením do společenských aktivit.

V rámci oslavy Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením, který si připomínáme každoročně 3. prosince od roku 1981, se konal Slavnostní večer v Lichtenštejnském paláci na Kampě dne 1. prosince 2017. Tato oslava si klade za cíl podporovat porozumění tématu zdravotního postižení a zvýšit povědomí o přínosech, které integrace těchto lidí se zdravotním postižením přináší do všech aspektů politického, společenského, hospodářského a kulturního života.

Pár dnů před konáním jsme byli telefonátem poctěni podruhé. Cenu veřejnosti z přihlášených 79 snímků získala fotografie Huga Vítámvás, dalšího fotografa, s nímž je nám ctí spolupracovat od roku 2011. Jeho fotografie Jiřího Stivína s chlapcem s Downovým syndromem nazvaná „Každý z nás může svět obohatit“ provázela kdysi kampaň benefičního koncertu. I tento snímek dokazuje, že lidé s otevřeným srdcem k sobě vždycky najdou cestu velmi snadno…

Děkujeme Vládnímu výboru i oběma fotografům.

Autor článku: Hana Urbanová, ředitelka KCM

 

 

Na snímku: Mgr. Erika Vosáhlová, PR pracovnice a PhDr. Zuzana Jelenová, předsedkyně správní rady Motýlku

Na snímku: Vítězná fotografie „Ceny veřejnosti“ autora  Huga Vítámvás 

Další fotografie z akce:

Napsat komentářLoading Facebook Comments ...