Život na Praze 14

Hledá se místo pro workoutové hřiště na Lehovci

30.6.2015

Cvičení na venkovních hrazdách, žebřinách či nejrůznějších lavicích, které umožňuje využívat váhu vlastního těla. Tak se dá ve zkratce popsat workout, sport, jemuž holduje čím dál více teenagerů i dospělých. První hřiště, které prostor pro tyto aktivity nabízí, otevřela radnice Prahy 14 loni na podzim na Černém Mostě, nyní plánuje, že obdobnou sportovní plochu zpřístupní také na sídlišti Lehovec.

Aby zástupci městské části zjistili, jestli obyvatelé Lehovce o umístění workoutového hřiště stojí, uspořádali na toto téma začátkem června veřejné projednání. Akce se odehrála na travnaté ploše mezi dvěma panelový- mi domy v ulici Kukelská, tedy na jednom z míst, kde radnice vybudování hřiště zvažovala. A rozhodně se neobešla bez emocí. Ještě se ani oficiálně nezačalo a už se na místě vytvořily dva hlasité tábory – na jedné straně odpůrci, na druhé straně zastánci hřiště. Zejména starší lidé z okolních domů argumentovali obavami z poničení tamní zeleně a z nadměrného hluku. Měli také strach, že se k novému hřišti začnou stahovat různé pochybné existence, včetně opilců či narkomanů.

„Tady se každý zvuk hrozně nese, odráží se. Všechno je tu slyšet, a to si třeba lidé jen povídají. Byl by to problém i přes den, natož večer,“ pronesla jedna z odpůrkyň nové sportovní plochy. Zastánci druhého tábora její obavy nesdíleli. „A to mají být děti zavřené v tělocvičně, když je venku hezky? Já tu taky bydlím a budu ráda, když si budou moci zasportovat na vzduchu a ještě na ně uvidím,“ ozvala se mladá žena z hloučku přívrženců. Debaty se kromě obyvatel a zástupců radnice zúčastnili i nadšenci z The FUN community, kteří na místo přišli vysvětlit, co posilování na venkovních hrazdách a žebřinách obnáší. Zdůraznili, že obdobných hřišť jsou v Praze asi dvě desítky a že se sportovci mají ve zvyku chovat ohleduplně. Ani pochybné existence podle nich workoutové plochy nelákají, protože na nich nejsou žádné pohodlné lavičky.

Jak se během veřejného projednání ukázalo, hlavním důvodem, proč se situace na místě tak vyostřila, bylo většinové přesvědčení obyvatel, že workoutové hřiště zcela jistě vyroste právě na ploše mezi panelovými domy v Kukelské ulici. Obavy mnohých občanů byly tak silné, že ještě před samotným projednáváním zorganizovali petici, kterou na místě předali zástupcům městské části. V okamžiku, kdy lidé zjistili, že jejich obavy jsou bezpředmětné a že o umístění hřiště ještě není rozhodnuto, nálada se citelně zlepšila. Proti tomu, aby mládež a dospělí z Lehovce mohli v dohledné době cvičit na workoutovém sportovišti, se hlasy už takřka neozývaly.

„Plocha v Kukelské ulici byla jen jednou z variant. Z veřejného projednání jasně vyplynulo, že zde většina lidí hřiště nechce, takže ho tu budovat nebudeme. Na Lehovci jsou i jiné možnosti, kde je možné záměr zrealizovat, budeme je prověřovat. Hlavním cílem veřejného projednávání bylo zjistit, zda si místní takové hřiště vůbec přejí, a ze setkání vyplynulo, že ano,“ vysvětlila místostarostka Ing. Ilona Picková, která má ve své gesci i životní prostředí.

Fotografie z akce

 

Předešlé aktuality

Den Země 2023

Plno her, soutěží, ale i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna 2023 na Dni Země Prahy 14 na prostranství u metra Rajská zahrada. Připraveny jsou dárky pro všechny účastníky. Soutěže a dílny připravily základní školy Gen. Janouška, Hloubětínská, Vybíralova, Šimanovská, Tolerance – Mochovská, AVE, Ekokom, který představí program Tonda Obal, Dům dětí a mládeže Praha 9, Ústav pro hospodářskou úpravu lesů a v 15 hodin uslyšíte autorské písně z hudebně dramatického projektu ANASTASIS v podání stejnojmenného uměleckého souboru. Senioři z Prahy 14 vám nabídnou k prodeji ozdobné a dekorativní předměty. Mrkněte

Zveřejněno: 20.3.2023
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Příspěvek na vyšetření prsou letos navýšen na 650 Kč

Také v letošním roce MČ Praha 14 vyhlásila program, jehož cílem je podpořit prevenci nádorového onemocnění prsu prostřednictvím finančního příspěvku určeného na kvalifikované vyšetření prsou. Letos byl příspěvek navýšen na maximální výši 650,- Kč a poskytnut bude občanům s trvalým pobytem v městské části Praha 14, kteří se podrobili sonografickému nebo mamografickému vyšetření prsou v období od 1. 1. 2023 do 15. 12. 2023. Na této stránce naleznete podrobné informace a podmínky pro poskytnutí příspěvku. Zveřejněno: 20. března 2023

Zveřejněno: 20.3.2023
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Krátkodobé uzavírky na Hutích – ul. Lipnická a Peluškova

Upozorňujeme občany na dvě krátkodobé uzavírky na Hutích. V souvislosti s rekonstrukcí domu bude od 3. do 7. 4. 2023 zcela uzavřena ulice Lipnická u č. p. 1448 s tím, že do konce června bude v místě rovněž omezeno parkování. Podobná akce se dotkne i ulice Peluškova u č. p. 1443. Ulice bude zcela uzavřena od 11. 4. do 14. 4., parkování bude v místě omezeno do 7. 7. Děkujeme za pochopení.

Zveřejněno: 16.3.2023
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Setkání kultur 2023

Letošní ročník Setkání kultur 2023 přivítá v Kulturním domě v Kyjích hosta vystupující kapely Bachtale Apsa herečku a zpěvačku Barboru Hrzánovou, kapelu Devles a pěvecký soubor z Černého Mostu Romano Balvaj. Večerem bude provázet moderátor Richard Samko. Můžete se těšit nejen na hudbu balkánských, maďarských, španělských, ruských i slovenských Romů, ale také na autorskou tvorbu Mária Biháriho. Hudební komponovaný večer začíná v 18 hodin a vstup je zdarma. Akce se koná za podpory hl. m. Prahy. Zveřejněno: 15. března 2023

Zveřejněno: 15.3.2023
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Pozvánka na 3. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 14

Zveme vás na 3. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14, které se bude konat v úterý 21. března 2023 Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin. Pozvánka ke stažení. Program ke stažení.

Zveřejněno: 13.3.2023
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Výsledky turnaje ve stolním tenisu

Děkujeme sportovcům, kteří se zúčastnili v sobotu 11. března 2023 turnaje v tenisu o pohár starosty. VÝSLEDKY TURNAJE: Muži: místo:   Václav Pech místo:   Petr Poláček místo:   Milan Kubica místo:   Michal Vatrt Útěcha: 1. místo: Jan Paroubek 2. místo: Luboš Jíška Ženy: místo: Monika Korbová místo: Adéla Bláhová místo: Mária Minárová místo: Lucie Roušavá Útěcha: 1. místo: Jiřina Eberová 2. místo: Martina Komrsková Výhercům gratulujeme! Zveřejněno: 13. března 2023

Zveřejněno: 13.3.2023
Pokračovat na článekPokračovat na článek
Další aktuality