Život na Praze 14

Omezení přistavování velkoobj. kontejnerů

16.8.2021
Omezení přistavování velkoobj. kontejnerů

Propad příjmů hl. m. Prahy hl. m. Prahy má bohužel dopad na některé služby, které jsou dlouhá léta bez omezení hrazeny z rozpočtu města. Jejich poskytování bude pro rok 2021 zajištěno, ale ve sníženém objemu. Jedná se konkrétně o následující služby:

Přistavování velkoobjemových kontejnerů na objemný odpad, mobilní sběrné dvory – Počet velkoobjemových kontejnerů na období od 1.1.2021 – 31.7.2021 bude snížen o polovinu. Z původní kvóty 2750 ks VOK tedy bude v uvedeném období z rozpočtu města uhrazeno maximálně 1375 ks. Rovněž dojde ke snížení počtu mobilních sběrných dvorů z původně 55 na 28.

Alternativa, kterou představují  sběrné dvory města, budou občanům celoročně k dispozici bez omezení. V oblasti předcházení vzniku odpadů hl. m. Praha podniká aktivní kroky v oblasti například re-use managementu. Nově tak nyní ve spolupráci s Pražskými službami nabízí lidem možnost odložit dosud funkční, zachovalé či takřka nové věci pilotně ve dvou sběrných dvorech – v Praze 4 na Spořilově (ul. Zakrytá) a v Praze 9 ve Vysočanech (ul. Pod Šancemi) v tzv. re-use pointech. Na místě je přistaven speciální velkoobjemový kontejner a buňka, a funguje proškolená obsluha, která předměty přebírá a zadává do databáze.

Předměty typu nábytek, vybavení domácností, sportovní potřeby, knížky či hračky jsou následně nabízeny on-line prostřednictvím aplikace: https://praho.nevyhazujto.cz/ nejdříve partnerským organizacím – charitám, městské nábytkové bance, sociálním odborům a dalším. Předměty, které nevyužijí tyto organizace, si mohou lidé rezervovat ve veřejně přístupné části aplikace a poté zdarma vyzvednout. Bližší informace k projektu naleznete na: https://reuse.praha.eu/.

Počty přistavených velkoobjemových kontejnerů od 1.8.2021 ještě nejsou stanoveny a budou předmětem diskuse a nové soutěže na další zajištění této služby.

Přistavování velkoobjemových kontejnerů na bioodpad – pro rok 2021 a 2022 dochází ke snížení počtu VOK pro MČ o polovinu, tedy z původního počtu až 2200 ks ročně na 1 100 ks. Opět zde upozorňujeme, že zůstává  zachována možnost odkládání bioodpadu ve všech sběrných dvorech na území HMP bez omezení, na sběrném místě pro bioodpad v Dřevčické ulici v Praze 10 (omezení 250 kg/ osobu/ měsíc) a zdarma je možné bioodpad odložit  i v kompostárně ve Slivenci (250 kg/ osobu/ měsíc).

Snížení počtu VOK je logické i vzhledem k převzetí služby svozu bioodpadu do městského systému svozu odpadu, kterou město od 1. 1. 2020 ve spolupráci se svozovými společnostmi zajišťuje. Vše o nové službě svozu rostlinného bioodpadu naleznete zde: https://bioodpad.praha.eu/. Každý vlastník nemovitosti si může objednat celoroční nebo sezónní svoz bioodpadu rostlinného původu. Cenu za nádobu na bioodpad – poplatek za bioodpad – stanoví obecně závazná vyhláška č. 15/2019 Sb. hl. m. Prahy Sezónní svoz je prováděn od 1. 4. do 30. 11. příslušného roku. V současné době má, i díky informační kampani města, hnědou nádobu v Praze již více než 13 800 vlastníků nemovitostí.

Další variantou může být pořízení si vlastního kompostéru na zahradu nebo komunitní kompostování (informace nabízí např.: https://kokoza.cz/).

 

Služby, které budou v roce 2021 probíhat bez omezení:
  1. Svoz směsného komunálního odpadu (černé popelnice) – bude probíhat bez omezení,
  2. Další nakládání se směsným odpadem  – bude probíhat bez omezení,
  3. Svoz bioodpadu rostlinného původu (hnědé popelnice) – bude probíhat bez omezení,
  4. Další nakládání s rostlinným bioodpadem pocházejícím z hnědých nádob – bude probíhat bez omezení,
  5. Pravidelný úklid veřejných stanovišť tříděného odpadu – zde je pro rok 2021 počítáno s možným mírným navýšením celkového počtu úklidů o 10 000, které bude využito na zajišťování čistoty kolem nově zřizovaných separačních stanovišť,
  6. Provoz sběrných dvorů  –  provoz celkem 19 SD bude v roce 2021 plnohodnotně zajištěn, včetně 3 sběrných dvorů na území MČ P12, 16 a 20, u kterých je nezbytné výši neinvestiční účelové dotace schválit Zastupitelstvem HMP v lednu 2021,
  7. Provoz kompostárny hl. m. Prahy ve Slivenci a provoz sběrného místa bioodpadu v Praze 10 – bude probíhat bez omezení,
  8. Svoz nebezpečných složek komunálního odpadu – bude probíhat bez omezení, včetně mobilního svozu nebezpečných složek KO a jedlých potravinářských) olejů,
  9. Svoz lékáren na území města – bude probíhat bez omezení v nastaveném režimu,
  10. Svoz jedlých (potravinářských olejů prostřednictvím sběrných nádob – bez omezení (prozatím je zajišťován pilotně na „malých“ MČ P23 – 57).
  11. Zachován zůstane i provoz 2 sběrných míst infekčního odpadu, na kterých je zástupcům MP Praha umožněno odkládat použité jehly nalezených na veřejném prostranství v Praze.

 

Zajištění provozní doby sběrných dvorů, kompostárny hl. m. Prahy a sběrného místa bioodpadu v době Vánoc a Nového roku:

Sběrné dvory města:

pondělí 21.12.2020 standartní provozní doba 8:30 – 17:00
úterý 22.12.2020 standartní provozní doba 8:30 – 17:00
středa 23.12.2020 zkrácená provozní doba 8:30 – 15:00
čtvrtek 24.12.2020 zavřeno – státní svátek
pátek 25.12.2020 zavřeno – státní svátek
sobota 26.12.2020 zavřeno – státní svátek
neděle 27.12.2020 zavřeno
pondělí 28.12.2020 standartní provozní doba 8:30 – 17:00
úterý 29.12.2020 standartní provozní doba 8:30 – 17:00
středa 30.12.2020 standartní provozní doba 8:30 – 17:00
čtvrtek 31.12.2020 zkrácená provozní doba 8:30 – 13:00
pátek 1.1.2021 zavřeno – státní svátek
sobota 2.1.2021 standartní provozní doba 8:30 – 15:00

Kompostárna hl. m. Prahy ve Slivenci: Provoz kompostárny bude zajištěn do 23.12.2020. Od 24.12.2020 do 28.2.2021 je zařízení pro veřejnost uzavřeno. Od 1.3.2021 bude zařízení opět standardně pro veřejnost i právnické subjekty otevřeno. V případě příznivých klimatických podmínek může být kompostárna otevřena i dříve, po domluvě s provozovatelem, kterým jsou Lesy hl. m. Prahy.

Sběrné místo bioodpadu v Dřevčické ulici v P10: Dle uzavřené smlouvy s provozovatelem bude zařízení pro veřejnost uzavřeno od 20.12.2020 – 28.2.2021. I zde platí, že může být doba uzavření operativně změněna a v případě, že k domluvě s provozovateli dojde.

Předešlé aktuality

Letní úprava úředních hodin během prázdnin

Vážení občané, během letních prázdnin, tedy od 1. července do 31. srpna 2026, bude z kapacitních důvodu (čerpání dovolených) mírně upraven provoz jednotlivých agend pro veřejnost. Každý pracovní den bude v tomto období zavedena polední přestávka od 12 do 13 hodin. Pokud dorazíte v době přestávky, můžete využít naši klimatizovanou čekárnu, kde je pro vás připravena pitná voda k osvěžení. Děkujeme za pochopení, omlouváme se za komplikace a přejeme vám krásné a pohodové léto. Zveřejněno: 25. června 2026

Zveřejněno: 25.6.2026
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Praha 14 získala ocenění za rekonstrukci domova seniorů

Městská část Praha 14 uspěla v letošním ročníku soutěže Stavba roku hlavního města Prahy 2025. Za rekonstrukci domova seniorů v ulici Bojčenkova obdržela cenu za architektonické a dispoziční řešení stavby s mimořádným sociálním významem pro Prahu. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo v pondělí 22. června 2026 během galavečera ve Fantově sále historické budovy Hlavního nádraží v Praze. Ocenění převzala místostarostka MČ Praha 14 paní Mária Ševčíková. Rekonstrukce domova seniorů představuje příklad kvalitní obnovy veřejné stavby, která výrazně zlepšuje podmínky pro život starších obyvatel. V architektuře obecně znamená rekonstrukce nejen obnovu stavebního objektu, ale také jeho přizpůsobení současným potřebám a standardům. Právě

Zveřejněno: 24.6.2026
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Seminář pro podnikatele: Moderní přístup k řízení firmy

Dne 15. června 2026 se v komunitním centru H55 na Praze 14 uskutečnil odborný seminář „Moderní přístup k řízení firmy“, který městská část uspořádala ve spolupráci s CzechInvestem a partnery Deloitte a Změna k lepšímu. Akce byla součástí naplňování dlouhodobé koncepce Podpora podnikání a proběhla v rámci ESG Roadshow. Seminář zaznamenal velký zájem – sál byl zcela zaplněn podnikateli z Prahy 14 i okolí. Program se zaměřil na legislativu ESG, nefinanční reporting a praktické zavádění ESG principů do firem. Nechyběly ani příklady dobré praxe, například zkušenosti společnosti Coca-Cola HBC či řešení z oblasti cirkulární ekonomiky. Součástí semináře byla i diskuze, která

Zveřejněno: 23.6.2026
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Centrální evidence psů startuje. Co musí udělat majitelé psů?

Úřad městské části Praha 14 si dovoluje informovat majitele psů, že se od 1. července 2026 v České republice spouští Centrální evidence psů (CEP) – jediný oficiální registr psů zřízený veterinárním zákonem. Nově už nebude stačit samotné očipování psa. Zákonnou povinnost majitel splní teprve registrací v systému CEP. Údaje do systému zapisuje veterinární lékař, a to pouze na žádost chovatele. Starší psy je třeba zaevidovat nejpozději při nejbližším přeočkování proti vzteklině, štěňata musí být do systému zavedena ještě před předáním novému chovateli. CEP by měla kromě shromažďování základních údajů o psech a jejich chovatelích také pomoci při dohledání ztracených psů. Bližší informace

Zveřejněno: 22.6.2026
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Rekonstrukce Kbelské odstartuje 2. července

Pětačtyřicet dní. Tak dlouho bude trvat letní fáze rekonstrukce ulice Kbelská – jedné z nejfrekventovanějších dopravních tepen v metropoli, která představuje spojnici mezi dálnicí D8 a dálnicemi D10 a D11. Řidiče z Prahy 14 v souvislosti s touto akcí nepotrápí ani tak objížďky, jako spíš předpokládané dlouhé kolony na okolních, i jindy značně vytížených, komunikacích. Zejména v prvních a v závěrečných dnech rekonstrukce je pak třeba počítat se stovkami velkých nákladních vozidel, která budou přes čtrnáctku převážet tuny zeminy a stavebního materiálu. Investorem rekonstrukce je její správce – Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK) – která letos naváže na

Zveřejněno: 21.6.2026
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Vodácký kurz septimy B

Na konci května naše třída 7.B vyměnila školní lavice za kánoe a vydala se na několikadenní plavbu po Vltavě z Vyššího Brodu do Boršova nad Vltavou. Cílem bylo splout řeku, užít si pár dní v přírodě a pokud možno se neutopit hned první den. První kilometry ukázaly, že mezi námi jsou jak zkušení vodáci, tak lidé, kteří byli na vodě poprvé. Některé posádky projížděly jezy s klidem, zatímco jiné si řekly, že Vltavu poznají, z čistě vědeckých důvodů, opravdu zblízka, a pravidelně prozkoumávali dno řeky. Po doplutí do kempů obvykle následoval druhý sportovní program dne. Hrálo se frisbee, spikeball i

Zveřejněno: 19.6.2026
Pokračovat na článekPokračovat na článek
Další aktualityDalší aktuality