Život na Praze 14

RŮZNÉ

PEStival 2015

Jednou z tradičních zářijových akcí Prahy 14 je PEStival aneb Kdo si hraje, nekouše!. Tuto úspěšnou přehlídku rozmanitých psích aktivit letos městská část uspořádala už potřetí. A bylo se opravdu na co dívat.

Travnatou plochu mezi stanicí metra Černý Most a Centrem Černý Most „zaplavily“ v sobotu 19. září stovky psů a jejich majitelů. „Těší mě, že tato akce slaví, zejména mezi pejskaři, stále větší úspěch. Tentokrát nám přálo i počasí, takže se návštěvníci během absolvování soutěží, pojídání cukrové vaty nebo sledování nejrůznějších zajímavých ukázek stačili i opálit,“ pochvaluje si radní Irena Kolmanová, v jejíž gesci je mimo jiné i pořádání společenských a kulturních akcí.

Psí festival, který navazuje na výchovně zábavné lekce Psí školky, tentokrát vůbec poprvé začal už v dopoledních hodinách, a sice srazem majitelů malých psích plemen. Zájemci si na místě vyslechli zajímavé přednášky od renomovaných odborníků. O „malých pejscích s velkou duší“ hovořila Jitka Paulinová z Klubu chovatelů českého teriéra, o tak zvané Dornově metodě terapeutka Šárka Seemannová  a o tom, jak správně pečovat o zdraví malých psů veterinář Karel Sadovník z Veteriny Bryksova. Přednáškový blok zakončil Michal Babka ze společnosti Dokonalá láska, který publiku osvětlil základní principy přírodní psí léčby a prevence.

Odpoledne na přednášky navázala série nejrůznějších ukázek, tentokrát už zaměřená na všechny psy bez rozdílu velikosti, rasy či původu. V připravené aréně návštěvníci shlédli ukázky základní ovladatelnosti v režii vycvikáře Václava Sklenáře z Kynologického klubu Kyje, ukázky práce s asistenčními psy demonstrované Klárou Pragerovou z Pestré společnosti či nebývalou přehlídku psí šikovnosti v podání trenérky Martiny Irglové s dcerou. Obě se svými čtyřnohými svěřenci „zatančily“ dogdancing a ukázaly, jak své psy naučily chytat frisbee. Další poučení a zábavu přinesli Jiří Dvořák ze Záchranné stanice LARY, který předvedl ukázky odchytů zvířat, zástupci městské policie, jež publikum pobavili názornou přednáškou o zadržení pachatele nebo Ilona Štekrtová ze ZKO Hloubětín, která návštěvníkům vysvětlila, jak psa naučit poslouchat a aportovat. Bohatý program doplnily zástupkyně organizace Člověk a pes – výcvik hrou – Romana Boušková s kolegyní, jež spolu se svým psím „týmem“ vystřihly ukázky agility a honění střapce, tedy dog racingu. Ten organizoval Český dog racing klub.

Vedle ukázkové arény byla po celý den v permanenci i druhá ohraničená plocha, kde se konala soutěž Psí stezka. „V jejím rámci návštěvníci soupeřili o to, kdo dokáže se svým psem nejlépe pracovat,“ říká radní Kolmanová, která byla jednou z porotkyň.

Odpoledne na akci zazněla také jména výherců soutěží – například fotosoutěže Pes Prahy 14 – a byl předán výtěžek sbírky psího materiálu, která na Úřadě městské části Praha 14 probíhala v srpnu. Pelíšky, granule, obojky a další psí „nadílku“ převzali zástupci Záchranné stanice LARY. „Celý program PEStivalu byl tradičně zdarma, nechyběly ani kadeřnické psí služby, občerstvení a skákací hrad pro děti,“ uzavírá radní Kolmanová.

Mediální partner akce:

 

Napsat komentář