Život na Praze 14

Rozhledna Doubravka XIV.

Vítejte na stránce věnované výstavbě rozhledny Doubravka XIV., po více nž 25 letech první pražské veřejně přístupné vyhlídkové věže. Nová dominanta Prahy 14 vyrostla v lesoparku Čihadla na Černém Mostě. K jejímu vrcholu s podestou ve výšce 20 metrů vede 98 schodů. Autorem rozhledny je Prof. Ing. arch. Martin Rajniš a jeho tým z Huti architektury. Nejen, že vyhlídkovou věž pojmenovali, vtiskli jí také podobu výrazné originální konstrukce, které dominují tři masivní nohy.

NOVINKY SLEDUJTE NA FACEBOOKU

Fotografie z výstavby naleznete zde.
Video o Doubravce naleznete zde.

S návrhem postavit na kopci Horka na Čihadlech rozhlednu, a to ne ledajakou, ale z převážně přírodních materiálů (akátové dřevo), oslovila vedení městské části Huť architektury, respektive známý achitekt Martin Rajniš. Tehdejší starosta Mgr. Radek Vondra se pro tuto myšlenku nadchl. Jak sám říká, ve vyhlídkové věži viděl příležitost, jak přirozeným a netradičním způsobem propojit svým charakterem zcela odlišné části Prahy 14 – sídliště na Černém Mostě a rodinnou zástavbu starých Kyjí. „Doubravka je pro nás velmi silným symbolem. Rozhledna je jednou z ikon naší městské části, novým turistickým cílem nejen pro obyvatele Prahy 14,“ říká Mgr. Radek Vondra.


Rozhledna je situována na Čihadla, kopec Horka viz foto:

  • Rukopis Huti architektury (více o práci architekta Rajniše a jeho týmu naleznete na www.hutarchitektury.cz) se promítl do podoby trojbokého jehlanu i do zvoleného materiálu. Převládá snadno obnovitelné, ale trvanlivé akátové dřevo (cca 7 kilometru kmínků), doplněných o dubové, modřínové a ocelové prvky.
  • Hlavní věž díky korouhvi tyčí do výše 23,5 metru, podesta je ve výšce 20 metrů
  • Vstupné zdarma
  • Provoz – plánován jako celoroční, je však možné, že bude upraven v návaznosti na zkušenostech po otevření
  • Začátek stavby: červen 2017
  • Dokončení stavby: červen 2018
  • Konstrukční možnosti si architekti vyzkoušeli již v roce 2014, kdy na břehu Kyjského rybníka postavili model rozhledny. Součástí této aktivity byl také úspěšný workshop pro veřejnost, během něhož si lidé mohli stavět vlastní menší konstrukce z kmínků.

Vizualizace a nákresy rozhledny:

 

Fotografie z tiskové konference k otevření rozhledny:

 

Tři miliony korun za rozhlednu zaplatila Landia Management s.r.o., která v Praze 14 rozvíjí rezidenční projekty (např. nová čtvrť Rajský vrch) a která dalším milionem korun financovala i přípravné fáze a koordinaci celého projektu. Doubravce významně pomohla i veřejnost, jež výstavbu podpořila dary v hodnotě téměř půl milionu korun v podobě nákupu schodů s vlastními vzkazy.