Život na Praze 14

Rozhledna Doubravka XIV.

Vítejte na stránce věnované výstavbě rozhledny Doubravka XIV., po 25 letech první pražské veřejně přístupné vyhlídkové věže. Nová dominanta Prahy 14 vyroste v lesoparku Čihadla na Černém Mostě. K jejímu vrcholu s podestou ve výšce 20 metrů povede 98 schodů. Autorem rozhledny je Prof. Ing. arch. Martin Rajniš a jeho tým z Huti architektury. Nejen, že budoucí vyhlídkovou věž pojmenovali, vtiskli jí také podobu výrazné originální konstrukce, které dominují tři masivní nohy.

NOVINKY SLEDUJTE NA FACEBOOKU

S návrhem postavit na kopci Horka na Čihadlech rozhlednu, a to ne ledajakou, ale z převážně přírodních materiálů (akátové dřevo), oslovila vedení městské části Huť architektury, respektive známý achitekt Martin Rajniš. Starosta Mgr. Radek Vondra se pro tuto myšlenku nadchl. Jak sám říká, ve vyhlídkové věži viděl příležitost, jak přirozeným a netradičním způsobem propojit svých charakterem zcela odlišné části Prahy 14 – sídliště na Černém Mostě a rodinnou zástavbu starých Kyjí. „Doubravka je pro nás velmi silným symbolem. Rozhledna bude jednou z ikon naší městské části, novým turistickým cílem nejen pro obyvatele Prahy 14,“ říká Mgr. Radek Vondra, starosta městské části Praha 14, který stál u vzniku myšlenky rozhledny.


Rozhledna je situována na Čihadla, kopec Horka viz foto:

  • Rukopis Huti architektury (více o práci architekta Rajniše a jeho týmu naleznete na www.hutarchitektury.cz) se promítl do podoby trojbokého jehlanu i do zvoleného materiálu. Převládá snadno obnovitelné, ale trvanlivé akátové dřevo (přes 5,5 kilometru kmínků), doplněných o dubové, modřínové a ocelové prvky.
  • Hlavní věž  se bude díky korouhvi  tyčit do výše 23,5 metru, podesta bude ve výšce 20 metrů
  • Vstupné zdarma
  • Provoz – plánován jako celoroční, je však možné, že bude upraven v návaznosti na zkušenostech po otevření
  • Začátek stavby: květen / červen 2017
  • Dokončení stavby: rok červenec 2018
  • Konstrukční možnosti si architekti vyzkoušeli již v roce 2014, kdy na břehu Kyjského rybníka postavili model rozhledny. Součástí této aktivity byl také úspěšný workshop pro veřejnost, během něhož si lidé mohli stavět vlastní menší konstrukce z kmínků.

Vizualizace a nákresy rozhledny:

Výstavbu rozhledny financuje investiční společnost Landia Management s. r. o., která v Praze 14 úspěšně rozvíjí rezidenční projekty (např. nová čtvrť Rajský vrch). Stavební náklady se budou pohybovat kolem tří milionů korun. Po dokončení převezme rozhlednu MČ Praha 14 do své správy. S ohledem na charakter vyhlídkové věže budou náklady na její následnou údržbu minimální.

Na vrchol nové rozhledny povede 98 schodů. Jeden (nebo více) můžete vlastnit i vy! Na čelo lze vyfrézovat jméno nebo vzkaz, případně darování. Cena jednoho schodového stupně pro fyzické osoby bude začínat na 5 000 korunách. Dárci získají i originální certifikát podepsaný autorem stavby z Huti architektury. Prodej je ryze v režii Huti architektury. Prosíme zájemce, aby sledovali facebookovou stránku www.facebook.com/RozhlednaDoubravka/.