Život na Praze 14

TZ 11/2016 Obyvatelé Prahy 14 mají od letoška více příležitostí k veřejným debatám s politickými představiteli a odborníky městské části

26.5.2016

Praha, 26. května 2016 – Městská část Praha 14 rozšiřuje tradici Veřejných fór. Zatímco v minulých letech mohli lidé využívat vždy pouze jedno velké setkání ročně, letos jich radnice pořádá hned několik, navíc lokálně zaměřených. Obyvatelům tak přibyly možnosti, jak otevřeně zástupcům městské části říci, co je tíží a co by ve svém okolí chtěli změnit.

„Rozhodli jsme se jít touto cestou, protože jsme cítili, že jedno fórum do roka zkrátka nestačí. Také jsme chtěli jít lidem blíž, respektive řešit příležitosti dané čtvrti přímo v té čtvrti. Samozřejmě, že ani v minulých letech nebylo Veřejné fórum jedinou akcí, při které se političtí představitelé a zástupci městské části s občany stýkali, ale bylo jediné všeobecné. Ostatní setkání se konala v režimu veřejných projednání, tedy vždy na konkrétní aktuální téma, které bylo třeba s občany dané lokality řešit,“ vysvětlil starosta Prahy 14 Bc. Radek Vondra.

Maraton lokálních veřejných fór odstartoval v květnu. Stany a debatní stoly městská část zatím lidem zpřístupnila na Černém Mostě I., v Kyjích a v Hloubětíně. V červnu na dosavadní setkání navážou další dvě – tentokrát na Lehovci a na Hutích.

Jak lokální fóra fungují? U připravených, tématicky zaměřených stolů, mohou občané sdělovat své podněty. Ty se zapíší a lidé z nich pak při následném hlasování vybírají dva nejpalčivější. „Z těchto bodů, čítajících tedy dva podněty za každý stůl, se při dalším hlasování zvolí dva finální, jimiž se odbory úřadu, případně radní či zastupitelé zabývají. Záleží na závažnosti podnětu, respektive na tom, v čí kompetenci jeho řešení je,“ řekla radní Mgr. Irena Kolmanová, která má pořádání veřejných fór ve své gesci.

Podněty se městská část snaží vypořádávat neodkladně, i když samozřejmě ne vždy je to tak jednoduché. Zvláště, když jde o záležitosti, které nespadají do kompetence městské části. „Příkladem takových požadavků občanů je revitalizace hloubětínského náměstí. Tu my sice řešíme, protože jde o zásadní počin v rozvoji Prahy 14, ale kdy a v jakém rozsahu k ní dojde, bude nakonec záležet na hlavním městě Praze, potažmo na Technické správě komunikací hlavního města Prahy, která náměstí spravuje,“ uvedl starosta Bc. Radek Vondra.

Co rychle spěje k pozitivnímu výsledku, je řešení podnětu, jenž občané nejvíce prosazovali v rámci lokálního veřejného fóra na Černém Mostě I. Týkal se přemnožení nutrií u rybníčku Aloisov, kvůli kterému dochází k poškozování břehů a k velkému úbytku vodního ptactva. „Obrátili jsme se na Lesy hl. m. Prahy, do jejichž kompetence řešení této situace spadá. Odborníci již začali s odchytem. V plánu je i velký zátah, ale pro ten je potřeba nejprve postavit v Kbelích výběh, kam bude možné nutrie umisťovat,“ podotkla radní Mgr. Irena Kolmanová.

Postup radnice, který si vysloužil i písemnou pochvalu od okolo žijících lidí, občané kvitovali v případě vypořádání výsledků letošního – tentokrát ne fóra, ale projednání – na náměstí Plk. Vlčka na Černém Mostě. Zástupci městské části zde chtěli s obyvateli řešit možnosti revitalizace tamního dětského hřiště, lidé se však většinově vyjádřili, že herní plochu na daném místě vůbec nechtějí.

„Vadilo jim, že zejména lavičky, bez nichž se ale hřiště pro malé děti dost těžko obejde, hojně přitahují různé problémové skupinky občanů. Proto jsme rozhodli hřiště neobnovovat, ale zrušit,“ doplnila k tomu radní Kolmanová.

 

Pro více informací:
Veronika Berná
Oddělení strategického plánování a komunikace
Tel.:  225 295 603, mobil: 605 222 238
E-mail: Veronika.Berna@praha14.cz

Předešlé aktuality

Uzavření pracoviště ověřování

Vážení klienti, dovolujeme si Vás upozornit, že ve dnech 30. 6. až 3. 7. 2026 bude uzavřena agenda ověřování . V případě potřeby prosím využijte služeb České pošty. Děkujeme za pochopení a omlouváme se za komplikace. Zveřejněno: 26. června 2026

Zveřejněno: 26.6.2026
Pokračovat na článekPokračovat na článek

VAROVÁNÍ: Zvýšené nebezpečí požárů v Praze od 27. 6. 2026

Od soboty 27. 6. 2026 00:00 hodin do 28. 6. 2026 24:00 hodin platí pro území hlavního města Prahy doba zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Na základě výstrahy ČHMÚ a Nařízení č. 6/2019 Sb. hl. m. Prahy dochází k zákazu rizikových činností na vybraných místech. Kde platí omezení: lesní porost a jeho okolí do vzdálenosti 50 m od jeho okraje, lesoparky, parky, zahrady a další porosty umožňující vznik a šíření požáru, sklady sena, slámy a jejich okolí do vzdálenosti 50 m od jejich okraje, zemědělské porosty náchylné k hoření. Na výše zmíněných místech je zakázáno: rozdělávání a udržování otevřeného ohně, kouření (mimo e-cigarety), používání pyrotechniky, lampionů,

Zveřejněno: 26.6.2026
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Letní úprava úředních hodin během prázdnin

Vážení občané, během letních prázdnin, tedy od 1. července do 31. srpna 2026, bude z kapacitních důvodu (čerpání dovolených) mírně upraven provoz jednotlivých agend pro veřejnost. Každý pracovní den bude v tomto období zavedena polední přestávka od 12 do 13 hodin. Pokud dorazíte v době přestávky, můžete využít naši klimatizovanou čekárnu, kde je pro vás připravena pitná voda k osvěžení. Děkujeme za pochopení, omlouváme se za komplikace a přejeme vám krásné a pohodové léto. Zveřejněno: 25. června 2026

Zveřejněno: 25.6.2026
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Praha 14 získala ocenění za rekonstrukci domova seniorů

Městská část Praha 14 uspěla v letošním ročníku soutěže Stavba roku hlavního města Prahy 2025. Za rekonstrukci domova seniorů v ulici Bojčenkova obdržela cenu za architektonické a dispoziční řešení stavby s mimořádným sociálním významem pro Prahu. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo v pondělí 22. června 2026 během galavečera ve Fantově sále historické budovy Hlavního nádraží v Praze. Ocenění převzala místostarostka MČ Praha 14 paní Mária Ševčíková. Rekonstrukce domova seniorů představuje příklad kvalitní obnovy veřejné stavby, která výrazně zlepšuje podmínky pro život starších obyvatel. V architektuře obecně znamená rekonstrukce nejen obnovu stavebního objektu, ale také jeho přizpůsobení současným potřebám a standardům. Právě

Zveřejněno: 24.6.2026
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Seminář pro podnikatele: Moderní přístup k řízení firmy

Dne 15. června 2026 se v komunitním centru H55 na Praze 14 uskutečnil odborný seminář „Moderní přístup k řízení firmy“, který městská část uspořádala ve spolupráci s CzechInvestem a partnery Deloitte a Změna k lepšímu. Akce byla součástí naplňování dlouhodobé koncepce Podpora podnikání a proběhla v rámci ESG Roadshow. Seminář zaznamenal velký zájem – sál byl zcela zaplněn podnikateli z Prahy 14 i okolí. Program se zaměřil na legislativu ESG, nefinanční reporting a praktické zavádění ESG principů do firem. Nechyběly ani příklady dobré praxe, například zkušenosti společnosti Coca-Cola HBC či řešení z oblasti cirkulární ekonomiky. Součástí semináře byla i diskuze, která

Zveřejněno: 23.6.2026
Pokračovat na článekPokračovat na článek
Další aktualityDalší aktuality