Život na Praze 14

TZ 12/2014 Architekt Martin Rajniš oslaví dokončení modelu nové pražské rozhledny

20.6.2014

Praha, 20. 6. 2014 – Ve stejné době, kdy se v Praze odehrávají souběžně minimálně dvě akce zaměřené na městskou architekturu a urbanismus (reSITE a Festival Landscape), se v Praze 14 veřejnosti představí nová zajímavost metropole. 12metrová dřevěná konstrukce vyrostla během uplynulých dvou týdnů na břehu Kyjského rybníka. Jde o artefakt postavený z náletových dřevin, který přibližuje podobu a konstrukční detaily „velké“, 22metrové rozhledny. Ta by měla v roce 2015 vyrůst v prostoru nového volnočasového areálu v lokalitě Na Čihadlech nad Rokytkou. Autorem návrhu je čerstvý držitel Mezinárodní ceny za udržitelnou architekturu prof. arch. Martin Rajniš a jeho Huť architektury.

 Slavnostní dokončení artefaktu, jak dřevěnou konstrukci nazývají sami tvůrci, proběhne tento víkend a doprovodí jej program pro veřejnost. Vzhledem k unikátním vlastnostem objektu se workshopy určené i dětem zaměří na statické i konstrukční vlastnosti dřeva, chybět nebude ani soutěž o nejoriginálnější a nejpevnější stavbu z dřevěných prutů a kmenů, které budou k dispozici přímo na místě. Sobota 21. června bude na břehu Kyjského rybníku (při ulici Broumarská) probíhat pod heslem „STAVBA POVOLENA“ – na celý den jsou přichystány volné tvůrčí dílny pro veřejnost za přítomnosti a asistence architektů a studentů tohoto oboru ze tří fakult, kteří artefakt stavěli.

Ještě pestřejší bude program v neděli 22. června. V 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 proběhnou zhruba půlhodinové workshopy pro veřejnost zaměřené na konstrukčně-stavební vlastnosti dřeva a jejich využití například právě při stavbě věží / rozhleden. Souběžně s tím poběží kreativní odpoledne pro děti – Namaluj rozhlednu pro Prahu, a to za asistence lektorek z místního komunitního centra Plechárna. Na vyhlášení výsledků dvoudenní soutěže pak v 18:00 naváže „kolaudace“ objektu za přítomnosti starosty Prahy 14 Radka Vondry a architekta Martina Rajniše a jeho týmu. Jeho přednášku završí koncert kapel, grilování, prohlídka artefaktu a diskuse s přítomnými zájemci.

 „Rozhlednu vnímám jako dominantu, která naší městské části zatím chybí. Proto jsme se rozhodli navázat spolupráci s architektem Rajnišem, který je známý svým odvážným přístupem a využíváním přírodních materiálů. Jsem přesvědčen o tom, že rozhledna a její okolí se stane atraktivním místem nejen pro naše obyvatele, ale i ostatní Pražany a ukáže Prahu 14 jako místo, kde se stále něco děje a kde je také příjemné žít.“ míní starosta Radek Vondra.

 Chystaná věž se stane vedle úspěšného projektu Rajský vrch, revitalizace parku Na Čihadlech a u Kyjského rybníka, oblastí Hloubětína a dalších míst, jejichž obnova již probíhá nebo brzy započne, dalším dokladem atraktivity Prahy 14. Ta chce v budoucnu prodiskutovat ideový záměr stavby věže se svými občany. Už nyní si mohou v místě vzniku artefaktu zájemci prohlédnout informační bannery přibližující genezi vzniku Doubravky, stejně jako aktivity Prahy 14 na poli revitalizace starých a vnziku nových rekreačních, sportovních nebo zelených ploch a projektů.

 Partnerem návrhu a realizace je společnost Landia Management s.r.o., která aktuálně spouští prodej bytů ve dvou nových projektech na Praze 9, respektive 14 a 18 – Rajský vrch a Živé Letňany.

 

Další informace:

Richard Šulc
Kancelář starosty
oddělení strategického plánování a komunikace
Tel: 225295204

Richard.Sulc@praha14.cz

 

Jiří Hlinka

Smart Communication s.r.o.

Tel: 272657121

hlinka@s-m-art.com

Předešlé aktuality

Veřejné projednání – Revitalizace parku Bílý kůň

Přijďte ve středu 28. února 2024 do Kyjosku na Hutích (Splavná 652) vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích. Věnovat se vám budou politici, odborníci a zástupci radnice Prahy 14. Začínáme tradičně v 17.30 hodin. Těšíme se na vás. Zveřejněno: 20. února 2024

Zveřejněno: 20.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Antifetfest 2024. Natáčejte a hlaste se!

Další ročník soutěžního festivalu Antifetfest je tu! Dnes již tradiční přehlídka žákovských a studentských filmů se zaměřuje na palčivá témata dnešní doby – kriminalitu, drogy, šikanu, domácí násilí, záškoláctví a další patologické jevy. A právě teď je ten správný čas se do ní přihlásit. Školy, školská zařízení a nízkoprahové kluby mohou do soutěže vyslat jednotlivce nebo skupiny maximálně 5 tvůrců. Soutěží se ve dvou kategoriích: žáci druhého stupně základních škol či studenti nižších ročníků víceletých gymnázií a studenti středních škol nebo odborných učilišť. Do filmového klání lze poslat maximálně desetiminutový snímek tematicky odpovídající zaměření festivalu. Harmonogram soutěže: 29. 3. 2024 –  termín

Zveřejněno: 20.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Chlumeckou ulici čekají v březnu hned dvě omezení

První omezení související se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech. Následovat bude omezení související s opravou povrchu ulice, konkrétně v úseku mezi Pražským okruhem a odbočkou na Ocelkovu ulici ve směru do centra. Oprava bude probíhat ve dvou etapách a opravovat se bude komplexně celý povrch vozovky ve směru do centra. První etapa, která proběhne v termínu od 4. do 16. března 2024 bude zahrnovat výměnu povrchu v pravém jízdním pruhu a zároveň bude zcela uzavřen sjezd (Exit 59)

Zveřejněno: 19.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Komorní soubor Duo Teres vystoupí v Galerii 14

Ve středu 21. února vystoupí v Galerii 14 od 18. 30 hodin komorní soubor Duo Teres. Zazní skladby N. Paganiniho, A. Piazooolly, O. Koukala a dalších. Duo Teres (Lucia Fulka Kopsová- housle a Tomáš Honěk - kytara) je komorní soubor mimořádného nástrojového spojení, který se od začátku svojí existence zabývá převážně hudbou původně napsanou pro housle a kytaru. Postupem času se zájem dua přesunul spíše na hudbu 20. a 21. století a na konci roku 2010 vyšlo první album, které velice kladně ocenila hudební kritika. Objevily se na něm skladby Jana Nováka, Antonína Tučapského, Jana Truhláře, ale i Niccola Paganiniho.

Zveřejněno: 19.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Noční závozy v prodejnách Albert

Prodejny potravin Albert ohlásily, že jsou z důvodu plánované protestní akce zemědělců nuceny upravit závozové plány a zvýšit frekvenci nočních závozů. První vlna závozu bude probíhat v noci z neděle 18. 2 na pondělí 19. 2. Vzhledem k umístění prodejen Albert je možné, že nočními závozy dojde k dočasnému narušení komfortu obyvatel, a to vlivem zvýšené hlučnosti při manipulaci se zbožím (např. cinkot skleněných lahví). Společnost ubezpečuje, že při nočních závozech bude postupovat s nejvyšší opatrností, aby minimalizovala případné negativní dopady na noční klid.    

Zveřejněno: 16.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek
Další aktualityDalší aktuality