Život na Praze 14

TZ 5/2016 – Chceme tu mít čisto! Tak uklízíme…

5.4.2016

Praha, 5. dubna 2016 – Začalo to loni v podobě „tažení“ za čisté trávníky bez psích exkrementů. Letos se kampaň „Chceme tu mít čisto“ rozrůstá do série dobrovolnických úklidů. Na jednu z posledních brigád dorazilo více než sedm desítek lidí.

„Mám z toho opravdu velkou radost. Je vidět, že lidí, kterým záleží na tom, jak to v jejich okolí vypadá a zároveň jsou ochotni sami přiložit ruku k dílu, vůbec není málo. Moc si toho vážím a všem dobrovolníkům děkuji,“ řekl starosta Prahy 14 Bc. Radek Vondra.

Proměna zanedbaných zákoutí městské části odstartovala ve druhé polovině března. Zatím rekordní počet dobrovolníků dorazil v sobotu 2. dubna na hřiště u ZŠ Bratří Venclíků na Černém Mostě. Během úklidu, který ve spolupráci s městskou částí organizoval místní softbalový klub SK Spectrum Praha, lidé vyčistili hřiště, areál školy i jeho okolí. „Nesešli se jen členové klubu, ale také děti a rodiče ze školy. Během tří hodin jsme nasbírali asi čtyřicet pytlů odpadu. Mezi standardními papíry, plasty, plechovkami nebo lahvemi od alkoholu se objevilo i oblečení, satelit v křoví, plastová květinová dekorace nebo i injekční stříkačky,“ hlásili organizátoři.

Otestovat, jestli mají obyvatelé vůli sami přiložit ruku k dílu, mohla městská část už v říjnu loňského roku. Dohodla se s TJ Sokol Jahodnice, který oslovil své příznivce a zorganizoval úklid v okolí jahodnických rodinných domků a autobusových zastávek. Sbírat plechovky od piva, papírové obaly nebo PET lahve, kterými se podařilo naplnit několik velkých odpadkových pytlů, přišly téměř čtyři desítky místních lidí. „Je jasné, že v hezkém, upraveném prostředí se žije lépe. Navíc odhodit odpadek na místo, kde už jich pár leží, člověka pálí méně, než kdyby měl nepotřebnou věc odložit někam, kde se neválí nic. Jahodničtí prokázali skutečnou obětavost. Také kvůli nim jsme se rozhodli, že k podobné aktivitě zkusíme vybídnout i další jednotlivce, komunity a neziskové subjekty,“ říká radní Mgr. Irena Kolmanová, do jejíž gesce kampaň spadá.

Jak úklidová část kampaně funguje? Radnice vyzve potenciální zájemce a pak na své náklady pomůže s pořádáním a propagací akce, pomůže vzájemně nakontaktovat organizace a další aktéry zastřešující jednotlivé brigády, zajistí rukavice, pytle a další nezbytnosti pro úklid, domluví odvoz nastřádaných odpadů a dodá občerstvení pro účastníky. Na pracovnících „neziskovek“ či na dalších ústředních organizátorech je pak hlavně to, aby pro dobrou věc nadchli co nejvíce lidí ze svého okolí.

Pro letošní rok už bylo domluveno několik úklidových akcí. Tu první, která se uskutečnila 19. března u minigolfu Yamka, zorganizovali obyvatelé z Krásné Prahy 14. Další se konala právě v okolí hřiště při ZŠ Bratří Venclíků.

Do kampaně „Chceme tu mít čisto“ patří i lekce Psí školky aneb „Jaký pán, takový pes“, které městská část letos pořádá již počtvrté a které se tentokrát uskuteční ve třech lokalitách Prahy 14 – 13. dubna na Lehovci, 18. května na Hutích a 8. června na Černém Mostě 1. Zájemci se mohou opět těšit na přednášky a praktické ukázky, na nichž si procvičí základní ovladatelnost svého psa a uvidí také ukázky agility. Lekce budou tradičně zdarma a povedou je zkušení kynologové. „Chceme touto cestou ale také připomenout, že za své psy mají lidé zodpovědnost, která zahrnuje řádnou péči o psa i úklid po něm,“ uzavírá radní Kolmanová.

 

Pro více informací:
Veronika Berná
Oddělení strategického plánování a komunikace
Tel.:  225 295 603, mobil: 605 222 238
E-mail: Veronika.Berna@praha14.cz

Předešlé aktuality

Anketa spokojenosti občanů se službami ÚMČ Praha 14

Také letos jsme pro vás připravili anketu spokojenosti občanů – návštěvníků Úřadu městské části Praha 14. Cílem radnice je získat informace o kvalitě poskytovaných služeb a podněty pro jejich další zlepšování. Anketa proběhne elektronickou formou. V měsíci dubnu bude na pracovištích úřadu, na která si lidé chodí osobně vyřizovat své záležitosti, na webu městské části a sociálních sítích umístěn QR kód, respektive odkaz na dotazník. Jeho vyplněním nám poskytnete informaci, jak jste byli při návštěvě úřadu spokojení s kvalitou služeb. V úředních dnech jsou na radnici k dispozici i pověření pracovníci s digitálním zařízením, kteří případně pomohou klientům anketu vyplnit. Odpovědi

Zveřejněno: 26.3.2026
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Seminář: Dálkový přístup ke katastru nemovitostí

Výzkumný ústav geodetický, topografický a kartografický (VÚGTK, v.v.i.) vás zve na odborný seminář zaměřený na dálkový přístup ke katastru nemovitostí. Datum a čas: 4. června 2026 v 9:30 hodinMísto: Budova zeměměřických a katastrálních úřadů, Praha 8 – Kobylisy Seminář poskytne praktický přehled aplikace DP, vyhledávání výpisů a sbírky listin, práce s grafickými informacemi a další podpůrné funkce. Lekce povede Petra Prokopová. Účastnický poplatek: 2 500 Kč (včetně DPH). Registrace je možná pouze online do 29. května 2026. Kontakt pro dotazy: Mgr. Magdaléna Horáková – seminare@vugtk.cz, tel.: 226 802 323 / 349. Zveřejněno: 26. března 2026

Zveřejněno: 26.3.2026
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Dubnové dobrovolnické úklidy na čtrnáctce

Tradice dobrovolných úklidů se v Praze 14 zakořenila, a tak se i v dubnu pouští aktivní občané i zástupci neziskovek do čištění veřejného prostoru. Plánované dubnové termíny úklidů naleznete níže: ČERNÝ MOST kdy: úterý 7. dubna 2026 kde: sraz v 16.30 hodin před výstupem z metra Černý Most (u kašny) organizátor: Jan Pacek (49. PH Royal Rangers Praha), tel. 774 905 493 ČERNÝ MOST, Park U Čeňku kdy: sobota 18. dubna 2026 kde: sraz v 9 hodin u kontejnerů u vstupu do parku (z ulice Arnošta Valenty) organizátor: Alena Hubáčková, tel. 731 287 515 LEHOVEC kdy: sobota 25. dubna 2026 kde: sraz v 9 hodin

Zveřejněno: 26.3.2026
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Březnové vítání občánků Prahy 14 v Galerii 14

V pondělí 23. března 2026 se v prostorách Galerie 14 konalo slavnostní uvítání nových občánků městské části Praha 14. Rodiče a děti přivítala 1. místostarostka Mgr. Mária Ševčíková, která v srdečném projevu popřála všem dětem i jejich rodinám hodně zdraví, štěstí a spokojených chvil. Každý novorozenec obdržel drobný dárek na památku. Děkujeme všem rodinám za účast a přejeme jim mnoho krásných společných okamžiků v Praze 14!

Zveřejněno: 24.3.2026
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Dětský maškarní ples v KD Kyje

Děkujeme všem, kteří dorazili na nedělní Dětský maškarní ples do KD Kyje. Bylo skvělé vidět sál plný masek, energie a dobré nálady. Za nemocnou Lucku Černíkovou zaskočila Yvetta Blanarovičová, která děti pobavila a zapojila je i do zpívání. Nechyběl ani malý čertík s hláškou: „Jsem malej, ale šikovnej.“ Pan Legrácka rozhýbal sál svými aktivitami i beatboxem, který si děti s chutí zkoušely. V soutěžích, hrách i na parketu byly opravdu skvělé a domů si odnesly spoustu dárků. Díky, že jste u toho byli s námi. Budeme se těšit zase příště. Zveřejněno: 24. března 2026

Zveřejněno: 24.3.2026
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Revitalizace území na Hutích a příprava nových projektů

V následujících dnech (od středy 25. 3. 2026) bude na Hutích probíhat příprava dvou významných projektů, se kterou souvisí také nezbytné úpravy zeleně (proveditelné pouze v době vegetačního klidu): Park Bílý kůň – příprava území Cílem projektu je proměnit nevyužívané území bývalé Fejkovy pískovny zvané Bílý kůň na veřejný park pro odpočinek a volnočasové aktivity. První fáze zahrnuje přípravu území, zejména kácení náletové zeleně na základě dendrologického posudku. Na ploše cca 3 000 m² bude odstraněna především náletová zeleň (např. šípek, bez, jasan, akát či ptačí zob), včetně některých vzrostlejších stromů. Součástí projektu je náhradní výsadba 68 nových, vzrostlejších stromů. Projekt

Zveřejněno: 24.3.2026
Pokračovat na článekPokračovat na článek
Další aktualityDalší aktuality