TZ 5/2023 Praha 14 zvyšuje bezpečnost chodců pomocí lépe viditelných přechodů pro chodce

19.6.2023

Praha, 19. červen 2023 – V městské části Praha 14 vzniká zcela nová síť přechodů pro chodce s reflexní složkou, díky níž jsou „zebry“ lépe viditelné. Praha 14 se tak stala historicky první pražskou městskou částí, která začala zvyšovat bezpečnost chodců tímto revolučním způsobem.

Bílá silniční barva, kterou znají řidiči z některých úseků dálnic a silnic první třídy, se začala objevovat na přechodech pro chodce ve čtrnácté městské části. Výsledným efektem tohoto opatření ale překvapivě není pouze zvýšení bezpečnosti chodců za snížené viditelnosti (mlha, šero, tma).

„Tyto přechody budou mnohem bezpečnější. Jejich reflexní složka samozřejmě zvyšuje viditelnost při zhoršených podmínkách, nicméně jsou bezpečnější i při dešti nebo náledí, protože lépe odvádí vodu, a tudíž mnohem méně kloužou. Strukturalizovaný povrch této speciální vícesložkové barvy je totiž vroubkový, nikoliv hladký, jako je tomu u běžných nátěrů,“ vysvětluje místostarostka Soňa Tománková (NAŠE Čtrnáctka), která má oblast dopravy v Praze 14 ve své gesci.

Dodává, že vzhledem ke stavu většiny přechodů pro chodce v Praze 14, které bývají zhruba rok po instalaci klasickou barvou v neideální kondici z pohledu viditelnosti, hledala řešení, které by bylo bezpečnější, účinnější, avšak zároveň ekonomicky přijatelné. Její očekávání naplnil výběr této speciální barvy.

Zkušenosti z dálnic potvrzují kvalitu
Dle zkušeností a praxe z dálničních těles, kde se tato barva běžně používá, víme, že její životnost je čtyř až šestinásobně delší, čímž pomáhá uspořit nemalé finančně prostředky v už tak napjatém rozpočtu Odboru dopravy Městské části Praha 14,“ informuje Bc. Petr Vomáčka MBA., vedoucí Odboru dopravy.

Kromě toho informuje, že vzhledem k pořizovací ceně, která je více než dvojnásobně vyšší než klasická jednosložková barva, nelze říct, že by byla instalace této speciální barvy levnější, ovšem s ohledem na životnost je v čase ekonomicky výhodnější. Kvalifikovaným odhadem v časovém horizontu čtyř let tak městská část podle Vomáčky ušetří částku okolo 3.000 Kč na jednom přechodu pro chodce.

Jaromír Krátký (ODS), místostarosta pro bezpečnost v Praze 14 pak upřesňuje, že na dynamický růst automobilového provozu v hlavním městě Praze je potřeba adekvátně reagovat také v oblasti bezpečnosti těch nejzranitelnějších účastníků dopravního provozu, tedy chodců. „Aktivně již s kolegyní Tománkovou spolupracujeme na úspěšném projektu Bezpečných cest do škol a věřím, že nové přechody pro chodce posunou Prahu 14 v oblasti bezpečnosti zase o úroveň výš,“ dodává místostarosta.

V tuto chvíli se podařilo novou barvou vyznačit první přechody pro chodce v Hostavicích, další jsou plánované na Jahodnici, v Kyjích a na Hutích, kde je Praha 14 jako městská část vlastníkem komunikací.

„Mým cílem je po dohodě s TSK (Technickou správou komunikací a.s.), jako správcem komunikací hlavního města Prahy, nechat tímto způsobem v Praze 14 vyznačit všechny přechody pro chodce,“ uzavírá místostarostka Tománková.

Pro více informací:
Bc. Petr Vomáčka MBA.,
vedoucí Odboru dopravy

Tel.:  225 295 327, mobil: 737 307 975
E-mail: Petr.Vomacka@praha14.cz

Předešlé aktuality

Corrency: pomoc pro rodiče i poskytovatele volnočasových kroužků

Začátek registrace do druhé vlny systému Corrency (projektu zaměřeného na podporu lokální ekonomiky) se blíží. Městská část Praha 14 tentokrát jeho prostřednictvím přispěje na opakující se volnočasové aktivity dětí, respektive podpoří firmy, živnostníky i další organizace, které na území městské části tyto služby poskytují. Náklady nejen na kroužky a další volnočasové aktivity stále rostou. Jedním z cílů radnice je pomoci rodičům zvládnout tuto finanční zátěž a motivovat k zapojení rodiny, které by si jinak financování těchto aktivit nemohly dovolit. Od 1. srpna 2024 se na webových stránkách praha14.corrency.cz otevře bezplatný registrační systém pro zájemce z řad občanů městské části (rodičů) i poskytovatelů kroužků. Prvních

Zveřejněno: 26.7.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Pojďte s námi na grilovačku. Součástí bude i beseda o bydlení

Magistrát hl. m. Prahy pořádá v sobotu 10. srpna 2024 akci Pojďte s námi na grilovačku. Uskuteční se ve volnočasovém centru H55 (Hloubětínská 1138/5) od 14 do 17 hodin. Těšit se můžete na grilované maso a jiné dobroty, chybět nebude živá hudba. Děti potěší oblíbené malování na obličej a skákací hrad. Součástí komunitního setkání bude také beseda o bydlení se zástupci magistrátu a městských částí Praha 14 a Praha 9. Jejím cílem je blíže veřejnosti představit kontaktní místo pro bydlení, které magistrát otevřel na radnici Prahy 14.

Zveřejněno: 26.7.2024

Během srpna bude TSK opravovat vozovku v Poděbradské

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v sobotu 10. srpna 2024 opravu části komunikace Poděbradská, a to vozovku ve směru do centra v úseku od ulice Na Obrátce k tramvajové zastávce "Nademlejnská". Bude provedena výměna povrchu vozovky na 320 m dlouhém úseku. Odfrézována bude vozovka v tloušťky do 10 cm s následnou náhradou z živičného povrchu, dále dojde k opravě uličních vpustí a napojení odvodnění a obrub, a rovněž dojde i k lokální sanaci vybraných míst a na závěr bude realizováno nové vodorovné dopravní značení. Rekonstrukce proběhne ve dvou etapách: 1. etapa: 10. 8. – 21. 8. 2024: bude uzavřen pravý jízdní pruh

Zveřejněno: 18.7.2024