Život na Praze 14

TZ 5/2023 Praha 14 zvyšuje bezpečnost chodců pomocí lépe viditelných přechodů pro chodce

19.6.2023
TZ 5/2023 Praha 14 zvyšuje bezpečnost chodců pomocí lépe viditelných přechodů pro chodce

Praha, 19. červen 2023 – V městské části Praha 14 vzniká zcela nová síť přechodů pro chodce s reflexní složkou, díky níž jsou „zebry“ lépe viditelné. Praha 14 se tak stala historicky první pražskou městskou částí, která začala zvyšovat bezpečnost chodců tímto revolučním způsobem.

Bílá silniční barva, kterou znají řidiči z některých úseků dálnic a silnic první třídy, se začala objevovat na přechodech pro chodce ve čtrnácté městské části. Výsledným efektem tohoto opatření ale překvapivě není pouze zvýšení bezpečnosti chodců za snížené viditelnosti (mlha, šero, tma).

„Tyto přechody budou mnohem bezpečnější. Jejich reflexní složka samozřejmě zvyšuje viditelnost při zhoršených podmínkách, nicméně jsou bezpečnější i při dešti nebo náledí, protože lépe odvádí vodu, a tudíž mnohem méně kloužou. Strukturalizovaný povrch této speciální vícesložkové barvy je totiž vroubkový, nikoliv hladký, jako je tomu u běžných nátěrů,“ vysvětluje místostarostka Soňa Tománková (NAŠE Čtrnáctka), která má oblast dopravy v Praze 14 ve své gesci.

Dodává, že vzhledem ke stavu většiny přechodů pro chodce v Praze 14, které bývají zhruba rok po instalaci klasickou barvou v neideální kondici z pohledu viditelnosti, hledala řešení, které by bylo bezpečnější, účinnější, avšak zároveň ekonomicky přijatelné. Její očekávání naplnil výběr této speciální barvy.

Zkušenosti z dálnic potvrzují kvalitu
Dle zkušeností a praxe z dálničních těles, kde se tato barva běžně používá, víme, že její životnost je čtyř až šestinásobně delší, čímž pomáhá uspořit nemalé finančně prostředky v už tak napjatém rozpočtu Odboru dopravy Městské části Praha 14,“ informuje Bc. Petr Vomáčka MBA., vedoucí Odboru dopravy.

Kromě toho informuje, že vzhledem k pořizovací ceně, která je více než dvojnásobně vyšší než klasická jednosložková barva, nelze říct, že by byla instalace této speciální barvy levnější, ovšem s ohledem na životnost je v čase ekonomicky výhodnější. Kvalifikovaným odhadem v časovém horizontu čtyř let tak městská část podle Vomáčky ušetří částku okolo 3.000 Kč na jednom přechodu pro chodce.

Jaromír Krátký (ODS), místostarosta pro bezpečnost v Praze 14 pak upřesňuje, že na dynamický růst automobilového provozu v hlavním městě Praze je potřeba adekvátně reagovat také v oblasti bezpečnosti těch nejzranitelnějších účastníků dopravního provozu, tedy chodců. „Aktivně již s kolegyní Tománkovou spolupracujeme na úspěšném projektu Bezpečných cest do škol a věřím, že nové přechody pro chodce posunou Prahu 14 v oblasti bezpečnosti zase o úroveň výš,“ dodává místostarosta.

V tuto chvíli se podařilo novou barvou vyznačit první přechody pro chodce v Hostavicích, další jsou plánované na Jahodnici, v Kyjích a na Hutích, kde je Praha 14 jako městská část vlastníkem komunikací.

„Mým cílem je po dohodě s TSK (Technickou správou komunikací a.s.), jako správcem komunikací hlavního města Prahy, nechat tímto způsobem v Praze 14 vyznačit všechny přechody pro chodce,“ uzavírá místostarostka Tománková.

Pro více informací:
Bc. Petr Vomáčka MBA.,
vedoucí Odboru dopravy

Tel.:  225 295 327, mobil: 737 307 975
E-mail: Petr.Vomacka@praha14.cz

Předešlé aktuality

Veřejné projednání – Revitalizace parku Bílý kůň

Přijďte ve středu 28. února 2024 do Kyjosku na Hutích (Splavná 652) vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích. Věnovat se vám budou politici, odborníci a zástupci radnice Prahy 14. Začínáme tradičně v 17.30 hodin. Těšíme se na vás. Zveřejněno: 20. února 2024

Zveřejněno: 20.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Antifetfest 2024. Natáčejte a hlaste se!

Další ročník soutěžního festivalu Antifetfest je tu! Dnes již tradiční přehlídka žákovských a studentských filmů se zaměřuje na palčivá témata dnešní doby – kriminalitu, drogy, šikanu, domácí násilí, záškoláctví a další patologické jevy. A právě teď je ten správný čas se do ní přihlásit. Školy, školská zařízení a nízkoprahové kluby mohou do soutěže vyslat jednotlivce nebo skupiny maximálně 5 tvůrců. Soutěží se ve dvou kategoriích: žáci druhého stupně základních škol či studenti nižších ročníků víceletých gymnázií a studenti středních škol nebo odborných učilišť. Do filmového klání lze poslat maximálně desetiminutový snímek tematicky odpovídající zaměření festivalu. Harmonogram soutěže: 29. 3. 2024 –  termín

Zveřejněno: 20.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Chlumeckou ulici čekají v březnu hned dvě omezení

První omezení související se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech. Následovat bude omezení související s opravou povrchu ulice, konkrétně v úseku mezi Pražským okruhem a odbočkou na Ocelkovu ulici ve směru do centra. Oprava bude probíhat ve dvou etapách a opravovat se bude komplexně celý povrch vozovky ve směru do centra. První etapa, která proběhne v termínu od 4. do 16. března 2024 bude zahrnovat výměnu povrchu v pravém jízdním pruhu a zároveň bude zcela uzavřen sjezd (Exit 59)

Zveřejněno: 19.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Komorní soubor Duo Teres vystoupí v Galerii 14

Ve středu 21. února vystoupí v Galerii 14 od 18. 30 hodin komorní soubor Duo Teres. Zazní skladby N. Paganiniho, A. Piazooolly, O. Koukala a dalších. Duo Teres (Lucia Fulka Kopsová- housle a Tomáš Honěk - kytara) je komorní soubor mimořádného nástrojového spojení, který se od začátku svojí existence zabývá převážně hudbou původně napsanou pro housle a kytaru. Postupem času se zájem dua přesunul spíše na hudbu 20. a 21. století a na konci roku 2010 vyšlo první album, které velice kladně ocenila hudební kritika. Objevily se na něm skladby Jana Nováka, Antonína Tučapského, Jana Truhláře, ale i Niccola Paganiniho.

Zveřejněno: 19.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Noční závozy v prodejnách Albert

Prodejny potravin Albert ohlásily, že jsou z důvodu plánované protestní akce zemědělců nuceny upravit závozové plány a zvýšit frekvenci nočních závozů. První vlna závozu bude probíhat v noci z neděle 18. 2 na pondělí 19. 2. Vzhledem k umístění prodejen Albert je možné, že nočními závozy dojde k dočasnému narušení komfortu obyvatel, a to vlivem zvýšené hlučnosti při manipulaci se zbožím (např. cinkot skleněných lahví). Společnost ubezpečuje, že při nočních závozech bude postupovat s nejvyšší opatrností, aby minimalizovala případné negativní dopady na noční klid.    

Zveřejněno: 16.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek
Další aktualityDalší aktuality