Život na Praze 14

RŮZNÉ

Výcvik strážníků

Vysoké teploty lákají obyvatele Prahy k návštěvě koupališť. K vodě však vyrazili i strážníci z Útvaru poříčního Městské policie hl. m. Prahy. S sebou však nevezli plážové propriety, ale profesionální vybavení v sedmi velkých bednách. Už to jasně říká, že jejich cílem nebylo žádné známé koupaliště. Cíl byl umělý vodní kanál v Roudnici nad Labem. Tento 350 metrů dlouhý kanál na pravém břehu Labe je využívaný pro trénink slalomu a sjezdu na divoké vodě.

Ve spolupráci s instruktorem Vodní záchranné služby se tady všichni strážníci z našeho „poříčáku“ postupně zúčastňují výcviku „Záchrana na tekoucí vodě“. Výcvik má několik částí: záchrana ve vodním proudu, záchrana z vodního válce, pohyb s lodí ve vodním válci nebo základy sebezáchrany.

Nejvíce času strávili „poříčáci“ právě v divoké vodě. Za divokou vodu se dají považovat i  říční úseky pod pražskými jezy a vodní válec vzniká například pod modřanským či štvanickým jezem. A i na Vltavě dochází k nehodám lodí nebo šlapadel.

Některé jezy vypadají nenápadně, neškodně a úplně člověka lákají, aby na nich předvedl, jak schopným vodákem je nebo aby si ve vodě užil trochu adrenalinu jako plavec.  Největší nebezpečí jezů se však skrývá pod vodou. U některých jezů totiž přepadávající voda plynule neodtéká, ale naopak se vrací zpět pod jez, a vytváří tak pomyslný smrtící válec. Člověk téměř okamžitě ztrácí orientaci, navíc se zde často vyskytují kusy kovových konstrukcí nebo ostré kameny. Vodní válec má obrovskou sílu, a jakmile se do něj dostanete, vaše šance na  přežití se bude limitně blížit nule – pokud se neutopíte, čeká vás smrt utlučením.

Napsat komentářLoading Facebook Comments ...