Život na Praze 14

OZNÁMENÍ

Zdroj obrázku: http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/domaci/na-pelhrimovsku-utoci-agresivni-divocak-zranil-uz-tri-lidi.html

Vyjádření MČ

Vyjádření MČ Praha 14 k napadením psů divokými prasaty

Vzhledem k tomu, že v nedávné době došlo v Praze 14 k několika napadením psů divokými prasaty, městská část doporučuje zvýšenou opatrnost při pohybu v přilehlých lesích a křovinových porostech. Jak vyplývá ze statistik Mysliveckého spolku Horní Počernice, který i v lokalitě Prahy 14 provádí hony na černou zvěř, divokých prasat se nyní v českých lesích i lesích celé střední Evropy pohybuje více než před několika lety. Zatímco například v letech 2009 – 2010 bylo Mysliveckým spolkem Horní Počernice odchyceno, případně nalezeno mrtvé (lov a úhyn) 41 kusů černé zvěře, v posledních dvou letech to bylo  62 kusů.

Městská část Praha 14 situaci nepodceňuje, je v úzkém kontaktu s myslivci, veškeré podněty jim hlásí a žádá o jejich řešení. Stejně tak pravidelně zveřejňuje seznam honů a z nich pramenící doporučení pro obyvatele. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že myslivci musí při honu dodržovat zákonná omezení (některá vyplývají z toho, že lov probíhá v blízkosti bytové zástavby, jiná z toho, že lovit je možné jen kusy od určité velikosti apod.) a coby nezisková organizace se potýkají i s nedostatkem finančních prostředků. Městská část Praha 14 nyní zvažuje možnost finanční podpory, která by myslivcům umožnila nákup dalších chemických ohradníků (odpuzovačů).

Obecně lze říci, že nejrizikovější období pro napadení divokým prasetem je jaro, kdy zvířata vyvádějí mladé a lidmi, případně psy ve své blízkosti se mohou cítit ohrožena. Ovšem vzhledem k tomu, že k posledním útokům došlo na podzim, nelze vyloučit výjimky, případně to, že útočníkem bylo zraněné, tudíž vystresované a více agresivní zvíře.

Zde uvádíme odkaz na zprávu, kde informujeme o termínech nejbližších honů na divokou zvěř: https://www.praha14.cz/zivot-na-praze-14/hon-na-lesni-zver/

Napsat komentářLoading Facebook Comments ...