Život na Praze 14

OZNÁMENÍ

Čtrnáctka podle vás

Čtrnáctka podle vás

Chcete opravit chodník, obnovit zeleň, vybudovat dětské hřiště nebo třeba uspořádat vlastní komunitní akci? Nyní máte šanci proměnit svá přání ve skutečnost. Připomínáme, že se Praha 14  pouští do tak zvaného participativního rozpočtování – projektu Čtrnáctka podle vás. Jedná se o čím dál populárnější koncept hospodaření s veřejnými financemi, díky kterému mohou lidé vytvářet vlastní, pro rozvoj obce zajímavé projekty.

Jak to funguje? Radnice vymezí část peněz z ročního rozpočtu, obyvatelé přijdou s detailně propracovanými návrhy toho, co by se podle nich mělo v následujícím roce vylepšit a za asistence městské části tyto projekty doladí. Pak už následuje řada veřejných projednání a sousedských setkání, na nichž autoři své projekty představí dalším místním lidem. Vyvrcholením celé „akce“ je hlasování, během kterého obyvatelé rozhodnou, které z předložených projektů městská část zrealizuje.

S participativním rozpočtováním mají své zkušenosti například Horní Počernice, Zbraslav či Prahy 3, 6, 8 a 10. Třeba u našich hornopočernických sousedů takto vyčleněné finanční prostředky pomohly k vybudování několika školních hřišť, Praha 10 se chystá revitalizovat park Solidarita nebo v rozsahu, který jí dovolily tamní majetkoprávní vztahy, již zkrášlila okolí stanice metra Strašnická. Ve Zbraslavi zase lidé přišli s projektem na vybudování bezbariérového přístupu do tamního Klubu aktivního stáří nebo na nabarvení nevzhledné trafostanice.

PRAVIDLA, KRITÉRIA, INFORMACE O HLASOVÁNÍ A DALŠÍ PODROBNOSTI NAJDETE NA SPECIÁLNĚ VYTVOŘENÉ STRÁNCE: https://ctrnactkapodlevas.zapojtese.eu/

Napsat komentářLoading Facebook Comments ...