Život na Praze 14

OZNÁMENÍ

Parkovací zóny

Obyvatelé Prahy 14 měli možnost říci, zda si v okolí stanic metra Hloubětín, Rajská zahrada a Černý Most přejí zavést systém zón placeného stání. Z průzkumu, který probíhal od 25. ledna do 3. února 2016, vyplynulo, že většina občanů – nebo alespoň většina z těch, kteří se šetření zúčastnili -, parkovací zóny ve zmíněných lokalitách nechce.

Průzkum se skládal ze dvou částí – sociologického šetření prováděného tazateli ze společnosti CI2 a ankety. Tu mohli lidé vyplňovat jak osobně, a sice v putovním informačním stánku u výše uvedených stanic metra, tak elektronicky na webu a na Facebooku městské části.

Do sociologického šetření se zapojilo přes pět set respondentů, z nichž se téměř 42 procent vyslovilo proti zavedení zón, necelých 30 pro a zbývající takřka třetina uvedla, že k zavedení zón nemá jednoznačný postoj. Anketa pak dopadla jednoznačněji. Její tištěnou verzi vyplnilo 83 lidí, přičemž zavedení systému placeného stání 60 procent z nich odmítlo. Do elektronické varianty ankety se zapojilo 350 obyvatel – více než 70 procent těchto respondentů uvedlo, že parkovací zóny nechce.

V návaznosti na průzkum jednala o zónách také Rada městské části. „Byla to velmi živá diskuze, protože parkovací zóny jsou téma vyvolávající řadu protichůdných názorů. Nakonec však radní zavedení systému placeného stání neodsouhlasili,“ uvedla k tomu místostarostka Ing. Ilona Picková, která má dopravu v Praze 14 ve své gesci.

O případném zavedení zón začala městská část uvažovat v návaznosti na novou koncepci hl. m. Prahy. „Dalším důvodem bylo to, že Praha 8 a 9 zavádí zóny od letošního jara a hrozí, že se auta, která dosud parkují u tamních stanic metra, přesunou k nám. Jak všichni víme, už nyní má Praha 14 velký problém s nedostatkem parkovacích míst. Největší zájem o zavedení zón měli lidé z Lehovce, nejmenší pak obyvatelé Jahodnice, které však netrápí množství dojíždějících Středočechů parkujících u stanic metra,“ dodává k tomu místostarostka Picková.

Podrobné výsledky průzkumu:


DISKUZE K ČLÁNKU

5 komentářů k “Parkovací zóny”


 1. lukasd napsal:

  Dobrý den, chtěl bych se Vás touto cestou zeptat jestli se bude znovu projednávat zavedení parkovacích zón v okolí metra rajská zahrada pro místní obyvatele, hlavně parkoviště mezi rajskou zahradou a restaurací na chlumecké je věčně zaplněné mimopražskými řidiči, kteří zde zaparkují a jdou na metro, takže lidi kteří tu bydlí a přijedou odpoledne nebo na večer z práce tak nemají kde zaparkovat.
  Děkuju za odpověď

  • Městská část Praha 14 napsal:

   Dobrý den, děkujeme za dotaz. Žádné rozhodnutí vedení MČ v tomto smyslu zatím nepadlo, ale vzhledem k situaci lze očekávat, že se téma parkovacích zón v Praze 14 opět začne diskutovat. Prosíme o trpělivost, o jakémkoliv vývoji v této oblasti budeme veřejnost informovat. Děkuji a přeji pěkný den. Veronika Berná, ÚMČ Praha 14

 2. andrea82 napsal:

  Dobry den, uvazuje se o zavedeni parkovacich zon u metra Hloubetin? Konkretne ulice Mochovská, Zelenecska, Nehvizdska? Situace s parkovanim zacina byt pro trvale zijici obyvatele jiz neunosna.
  Děkuji za informaci

  • Městská část Praha 14 napsal:

   Dobrý den, uvědomujeme si, že – zvláště po zavedení parkovacích zón v okolních městských částech – je situace s parkováním v Praze 14 čím dál složitější. O zavedení parkovacích zón v naší městské části vedení radnice uvažovalo už před několika lety. V následném průzkumu veřejného mínění však zóny většina dotázaných obyvatel odmítla. Protože se od té doby situace ještě zhoršila, debata o zavedení zón v Praze 14 se opět obnovila, nic však dosud není rozhodnuto. Prosíme o trpělivost, lze předpokládat, že zóny budou jedním z velkých témat letošního roku. Hned, jak budou k dispozici konkrétní informace, zveřejníme je prostřednictvím informačních kanálů MČ – webu, FB a časopisu Čtrnáctka. Děkujeme za pochopení. Veronika Berná, ÚMČ Praha 14

 3. lucka napsal:

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala zda existuje nějaký průzkum veřejného mínění, ideálně z roku 2021, který by ukázal zájem rezidentů Prahy 14 o modré zony. Parkování na sídlišti je neúnosné. U nás v dolní části Bryksovy ulice je jedno auto z deseti zaparoovaných nákladní. Ted když je zkušené placené parkoviště je situace dost mizerná.
  Děkuji za odpověď

Napsat komentář