Život na Praze 14

AKTUÁLNĚ

TZ 3/2017 – Přesun kontejnerového překladiště do Kyjí Praha 14 rezolutně odmítá

Praha, 9. ledna 2017 – V případě hojně diskutovaného kontejnerového překladiště, které rakouský developer plánuje postavit v Malešicích, hlavní město Praha navrhuje posoudit přesun záměru do Kyjí – konkrétně na magistrátní pozemky mezi Kyjemi a Jahodnicí, na nichž se plánuje výstavba technologického parku. Praha 14 takové řešení rezolutně odmítá.

„Požadujeme zpracovat variantu s umístěním terminálu v k. ú. Kyje, jižně od ul. Objízdná, podél existující zástavby, tj. cca 1 400 metrů východním směrem od polohy navržené v oznámení. Pro příjezd a odjezd kamionů by sloužila nově vybudovaná komunikace ústící přímo do Štěrboholské radiály,“ stojí ve stanovisku hlavního města podepsaném radní RNDr. Janou Plamínkovou, jehož interpretace se minulý týden objevila v médiích.

Důvodů, proč radnice Prahy 14 s takovým návrhem nesouhlasí, je hned několik. „Připomínky všech městských částí, tedy Prahy 14, 10 a 9, které jsou v těchto dnech ve snaze zastavit realizaci záměru překladiště v Malešicích zasílány na magistrát, reagují na hrozbu zvýšené dopravní zátěže. Přemístění terminálu na druhou stranu ulice Průmyslová nic neřeší. Naznačené přímé napojení na Štěrboholskou radiálu přes řadu soukromých pozemků je čirý nesmysl,“ upozorňuje starosta Prahy 14 Mgr. Radek Vondra.

Dále mu vadí, že městem navrhované umístění posouvá překladiště k obytné zástavbě Jahodnice (200 metrů) a Kyjí (400 metrů), což by představovalo nepřijatelnou zátěž pro obyvatele městské části. „Pokud toto paní radní vůbec zvažuje, tak se úplně minula se svým gesčním zaměřením na magistrátu. Mimo jiné má mít na starosti, a tedy i na srdci ochranu životního prostředí Pražanů. V tomto případě to ale vypadá, že se snaží o úplný opak,“ dodává starosta Vondra.

V neposlední řadě pak Praha 14 poukazuje na fakt, že návrh hlavního města situuje překladiště na magistrátní pozemky, kde měl vzniknout již zpracovaný magistrátní projekt na technologický park Horní Lada se zázemím pro vysoké školy, inkubátory a specifické výstavní plochy. „Projekt měl již dokonce hotovou studii o vlivu stavby na životní prostředí – zkráceně EIA. Zkrátka je to tak, že pravá ruka neví, co dělá levá. Pevně věřím, že si hlavní město uvědomí možné důsledky přesunu překladiště do Kyjí a že nebude pokračovat ani v úvahách o takovém řešení,“ říká starosta Vondra.


DISKUZE K ČLÁNKU

2 Komentářů k “TZ 3/2017 – Přesun kontejnerového překladiště do Kyjí Praha 14 rezolutně odmítá”


 1. luckyluck001 napsal:

  Dobrý den, začátkem chci poděkovat zástupitelům Prahy 14 v jejich boji s větrnými mlýny. Včera večer se mi zvedl žaludek. Přečetl jsem si článek o kontejnerovém překladišti a nestačil jsem se divit, jak dokáže jednat vedení Prahy. Krátký termín, hamižnost a bludy, které vypouští z huby. Radní Plamínková v jedné větě říká: „Požadujeme zpracovat variantu s umístěním terminálu v k. ú. Kyje“ a následně vše obrátí: “ „Kyjskou“ variantu prý nepovažuje za vhodnější“. Tak z jakého důvodu vůbec o této lokalitě přemýšlí?
  Překladiště je provizorně v Mělníku. Předpokládám, že mělničtí občané také nebyli nadšení. Proč toto překladiště nevznikne třeba ve Slivenci? Radní Plamínková, která je starostka Slivence, by měla vidět „její“ obec jako nejvhodnější: nový Pražský okruh (oproti přetížené, ucpané a staré Štěrboholské spojce), okrajová část Prahy (přece jen Kyje již okrajová část nejsou), do Slivence se téměr nedá jet jinudy než přes Pražský okruh (nevěřím, že by v Kyjích nebyla druhá příp. třetí vrátnice z Průmyslové, Objízdné, nebo Nedokončené). Že ve Slivenci nejsou koleje – no a co, ty se přece stejně musí postavit a pár milionů navíc se již v této investici ztratí.
  Představte si obyvatele Prahy 14, které teď může trápit Průmyslová ulice, jak se jich dotkne toto překladiště. Hluk, prach a permanentní osvětlení (předpokládám, že zde bude 24 hodinový provoz) – toto všechno se podepíše i na finanční stránce obyvatel Kyjí a Jahodnice. Propad cen pracně zhodnocených nemovitostí.

  Pár myšlenek, které jsem teď zpodil a podělil se o ně, mi dokázalo ulevit.

  Kdy je další termín jednání o tomto překladišti?
  Neuvažuje se o petici?

  PS: ještě jednou děkuji za boj našich zastupitelů

  S pozdravem Lukáš Pavelka (celoživotní hrdý obyvatel Kyjí).

 2. spf001 napsal:

  Dobrý den, chci zastupitelstvu poděkovat za odpor proti choromyslnému návrhu paní Plamínkové. Myslím, že luckyluck001 to vyjádřil přesně. Proti podobným a nesmyslným návrhům je třeba bránit se všemi způsoby. Vedení Prahy 14 má v tomto směru moji plnou podporu.

Napsat komentář