Život na Praze 14

Setkání kultur

Setkání kultur je kampaň městské části Praha 14, která každoročně přibližuje zvyklosti a kulturní dědictví jiných národů a podporuje vzájemnou toleranci mezi majoritní společností a cizinci. Mediálním partnerem akce je ČRo Regina.

Pusťte se na cestu kolem světa s festivalem Setkání kultur 2017. Připraven je bohatý program pro dospělé i pro děti, včetně gastronomického zážižku – ETHNO FOOD FESTIVALU v Kulturním domě v Kyjích.

 

   

 

Také v letošním roce se Praha 14 vydá na výlet po různých zemích světa. Obyvatele i návštěvníky městské části čeká již sedmý ročník kampaně Setkání kultur, která nabídne gastronomický festival, výstavu  slovenského výtvarníka nebo komponovaný hudební večer.

Slovensko v Maňáně

Akcí, která se potáhne napříč celým letošním ročníkem, bude výstava děl galeristy a představitele naivního umění Jána Lauka Skorky. Zájemci jí uvidí od 1. do 30. dubna v kavárně Maňána na Černém Mostě, kde se odehrají i další dílčí setkání inspirované slovenským prostředím. Ve středu 13. dubna kavárnu navštíví slovenský šansoniér Gaco Novomesský a předsedkyně Slovensko – českého klubu fejetonistka Naďa Vokušová, 15. dubna zde zájemce přivítá spisovatel Mathej Thomka a jeho tvůrčí literární dílna.

Sledujte také Facebook kavárny Maňána

Fotbalový turnaj pro každého

V sobotu 9. dubna se na hřišti u ZŠ Generála Janouška od 9 do 15 hodin uskuteční fotbalový turnaj pro každého. Hrát se bude ve dvou kategoriích – děti od 10 do 15 let a mládež od 15 do 18 let včetně dospělých.

Podmínky:

  • Složení týmu 4 + 1 hráč
  • Registrace na hřišti od 8 hodin
  • Startovné 250 korun za tým
  • Děti od 10 do 15 let hrají zdarma

Pro hráče je zajištěn pitný režim, vstup pro veřejnost zdarma. Více informací zájemcům poskytne pořadatel turnaje Marek Bělor na telefonním čísle: 732 355 893.

KD Kyje v rytmu hudby

Večer 9. dubna se zábava přesune do KD Kyje, kde se uskuteční Hudební komponovaný večer u příležitosti Setkání kultur 2016. Zazní na něm muzika různých menšin, vstupné bude zdarma. Večerem provede známý reportér České televize Richard Samko.

Půjčte si knihy zahraničních autorů nebo si poslechněte pohádku

Stejně jako v minulém roce se do kampaně zapojí také místní pobočka pražské městské knihovny v ulici Generála Janouška. Od pondělí 11. do pátku 15. dubna si tu zájemci vyberou z bohaté nabídky knih zahraničních autorů, ve čtvrtek 14. dubna si zase užijí již tradiční čtení pohádek z cizích zemí. Akce, kterou ocení hlavně děti, potrvá od 16 do 17 hodin.

Beseda o Vietnamu pro seniory

Součástí Setkání kultur bude letos rovněž neveřejná akce pro členy místního klubu seniorů – beseda o Vietnamu, kterou na středu 13. dubna připravilo občanské sdružení INFO – DRÁČEK. Vedle prezentace čeká přítomné například i ochutnávka tradiční vietnamské gastronomie.

Festival setkání chutí na Plechárně

Finále hlavního programu Setkání kultur vypukne v sobotu 16. dubna v nově zrekonstruovaném kulturně – komunitním centru Plechárna. Od 12 do 18 hodin tu zájemce čeká Festival setkání chutí. Vedle cizokrajných specialit si budou moci návštěvníci vychutnat živou hudbu, pohádkovou inscenaci, vaření pro děti i nejrůznější soutěže. Na programu jsou také výtvarné dílny organizované ve spolupráci s Integračním centrem Praha.

Další informace o gastronomickém festivalu naleznete na www.plecharna.com.

Kampaň se koná za podpory Magistrátu hlavního města Prahy.

 

V roce 2015 si obyvatelé a návštěvníci Prahy 14 mohli v rámci Setkání kultur užít:

Setkání s knihou, tedy zapůjčení a výstavu knih s multikulturní tématikou, která se odehrála v pobočce pražské městské knihovny v ulici Generála Janouška. Na tomtéž místě se dostaly ke slovu také děti, pro něž bylo připravené čtení a výtvarná dílna – tedy akce s názvem Čtení pro nejmenší.

Následoval Irský večer v kavárně Maňána, kde bylo kromě malého občerstvení připraveno i taneční překvapení.

Klíčovou událostí Setkání kultur představovala putovní výstava Humans of Prague 14, na které byly k vidění fotografie Tomáše Prince, portréty cizinců i Čechů, kteří žijí v Praze 14 a kteří se v krátkosti podělili i o své životní příběhy.

Kulturní dům Kyje ožil tanečními a hudebními workshopy pro děti v rámci akce Život, rap a tanec, na Kyjáku nás je ranec. V ten samý den vystoupily v rámci Hudebního večera v KD Kyje romské kapely Gitans, Kaminiko, Lače manuša a sbor Kal’i Phurt. 

O den později program doplnil Fotbalový turnaj pro různé věkové kategorie.

  • 1. tisková zpráva ke stažení zde.
  • 2. tisková zpráva je ke stažení zde.

Fotogalerie: