Život na Praze 14

Ochrana před nákazou

24.2.2020
Ochrana před nákazou

Aktualizace ze dne 6. 3. 2020:

Ministerstvo zdravotnictví dnes vydalo nové mimořádné opatření, a to vzhledem k výraznému šíření onemocnění COVID-19 na území Itálie (cca 4 000 případů) a skutečnosti, že dominantní počet nakažených osob v České republice se nakazilo při svém pobytu na území Itálie. Podle našich informací je v Itálii t. č. 16,5 tisíce Čechů.

S okamžitou platností se nařizuje všem osobám s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Itálie do České republiky, aby bezprostředně po návratu do České republiky oznámily tuto skutečnost svému praktickému lékaři, a to telefonicky nebo jiným vzdáleným způsobem (mobilní aplikace, e-mail, skype apod.), tedy bez osobního kontaktu.

Dále se nařizuje praktickým lékařům, aby u osob s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Itálie do České republiky, rozhodli o karanténě v délce 14 dnů.

Karanténou se rozumí především oddělení zdravé osoby od ostatních osob s cílem zabránit přenosu infekčního onemocnění v období, kdy by se toto onemocnění mohlo šířit. Za porušení karantény hrozí ze zákona o ochraně veřejného zdraví pokuta až 3 miliony Kč. Praktický lékař v případě výskytu onemocnění COVID-19 je oprávněn karanténu prodloužit. Osoby v karanténě mají nárok na nemocenskou. V případě dobrého zdravotního stavu zaměstnanců a jejich zájmu o práci na dálku, vyzýváme zaměstnavatele, aby v této mimořádné situaci vycházeli vstříc a domluvili se se zaměstnanci na možnosti pracovat z domova. V důsledku přijatého mimořádného opatření a též v důsledku dalších dopadů způsobených onemocněním COVID-19 je stát připraven prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky obratem připravit programy pro kompenzaci ztrát podnikatelů.

Aktualizace ze dne 5. 3. 2020:

Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo zákaz vývozu všech respirátorů třídy FFP3 mimo ČR. Nově vydalo ministerstvo mimořádné opatření ohledně akcí s účastí nad 5 tisíc lidí. Česko má již 8 případů nakažených koronavirem, více v aktualitách. Dopravní podnik hl. m. Prahy činí v souvislosti s koronavirem pravidelná preventivní opatření, více v aktualitách.

Praha doporučuje sociálním zařízením omezení návštěv, více zde. Hygienická stanice hlavního města Prahy provádí, v souvislosti s včera oznámenými, dvěma v Praze potvrzenými případy onemocnění Covid-19, příslušné epidemiologické šetření, informace zde. 

V pondělí 2. března 2020, Bezpečnostní rada státu rozhodla o zastavení letů z Milána, Benátek, Boloni a Jižní Koreje. Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s koronavirem navyšuje laboratorní kapacity, více zde.

V neděli 1. března 2020, 16:05: Ministr zdravotnictví ČR potvrdil 3 případy nakažených koronavirem. Jeden případ v Ústí nad Labem, dva případy v pražské Nemocnici na Bulovce. Průběh onemocnění u nich není vážný. Probíhá epidemiologického šetření, podrobné zmapování osob se kterými byli v kontaktu.

Hygienická stanice hl. m. Prahy zřídila do odvolání infolinku na tel 773 782 856 a 773 782 850. Více informací v aktualitách zde

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci Ministerstvo zdravotnictví doporučuje cestovatelům, kteří pobývali v období od poloviny ledna 2020 v regionech Emilia-Romagna, Lombardie, Piedmont a Veneto, aby v následujících 14 dnech po opuštění regionu sledovali svůj zdravotní stav se zaměřením se na příznaky počínajícího respiračního onemocnění (především horečka nad 38 st. C, dýchací obtíže) více v aktualitách zde.

Ministr zahraničních věcí žádá občany, aby se v případě vycestování do zahraničí registrovali v systému Drozd https://drozd.mzv.cz, aby je mohli v případě potřeby kontaktovat.

V posledních dnech došlo k potvrzení ohnisek a rozšíření koronaviru v severní Itálii zejména v regionech Lombardie (město Milán a jeho okolí) a Benátska/Veneto. Italská vláda ve spolupráci se zasaženými regiony přijala řadu opatření hygienického i restriktivního charakteru včetně izolace 10 zasažených obcí v Lombardii (Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo e San Fiorano) a jedné v Benátsku (Vo‘ Eugenao). Uvedená místa, která se nacházejí v izolaci, není možné navštěvovat ani je opustit. V případě porušení pravidel hrozí trestní stíhání a vysoké pokuty. Situaci kontrolují italské bezpečnostní složky.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vydalo Doporučení českým občanům, aby se vyhnuli regionům v severní Itálii. Itálie je co do počtu nakažených třetí zemí na světě, a to po Číně a Jižní Kore.

Pražské letiště vyhradilo speciální koridor pro přílety z Itálie, platí v něm zvýšená hygienická opatření – Ochranná opatření na Letišti Václava Havla Praha

Aktuální situace počtu onemocnění COVID-19 podle ECDC na stránkách SZÚ.

 

Aktualizace ze dne 28. 2. 2020:

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci Ministerstvo zdravotnictví doporučuje cestovatelům, kteří pobývali v období od poloviny ledna 2020 v regionech Emilia-Romagna, Lombardie, Piedmont a Veneto, aby v následujících 14 dnech po opuštění regionu sledovali svůj zdravotní stav se zaměřením se na příznaky počínajícího respiračního onemocnění (především horečka nad 38 st. C, dýchací obtíže) více v aktualitách zde.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček na tiskové konferenci po zasedání Bezpečnostní rady státu sdělil, že zatím nebyla potvrzena nákaza u občanů v ČR ani u spoluobčanů v zahraničí. Žádá občany, aby se v případě vycestování do zahraničí registrovali v systému Drozd https://drozd.mzv.cz/, aby je mohli v případě potřeby kontaktovat.

V posledních dnech došlo k potvrzení ohnisek a rozšíření koronaviru v severní Itálii zejména v regionech Lombardie (město Milán a jeho okolí) a Benátska/Veneto. Italská vláda ve spolupráci se zasaženými regiony přijala řadu opatření hygienického i restriktivního charakteru včetně izolace 10 zasažených obcí v Lombardii (Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo e San Fiorano) a jedné v Benátsku (Vo‘ Eugenao)

Výše uvedená místa, která se nacházejí v izolaci, není možné navštěvovat ani je opustit. V případě porušení pravidel hrozí trestní stíhání a vysoké pokuty. Situaci kontrolují italské bezpečnostní složky.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vydalo Doporučení českým občanům, aby se vyhnuli regionům v severní Itálii. Itálie je co do počtu nakažených třetí zemí na světě, a to po Číně a Jižní Koreji.

Ochranná opatření na Letišti Václava Havla Praha. Pražské letiště vyhradilo speciální koridor pro přílety z Itálie, platí v něm zvýšená hygienická opatření.

Aktuální situace počtu onemocnění COVID-19 podle ECDC na stránkách SZÚ.

Testy na koronavirus Covid-19 v Praze

Dle informací od Hygienické stanice HMP (ke dni 27. února 8:30) v období uplynulých 24 hodin prošlo na území hl. m. Prahy testem na možnou nákazu koronaviru Covid-19 9 osob. Včerejší ranní očekávané výsledky pěti testovaných případů nákazu nepotvrdily. Během včerejška navíc negativní výsledek obdrželo dalších sedm testovaných osob. V daný okamžik se tak zpracovávají ještě dva uskutečněné odběry.

Od pátku 24. ledna 2020, kdy se u indikovaných osob započalo s laboratorním vyšetřováním, test v Praze absolvovalo zatím celkem 41 osob. Výsledky  provedených testů u 39 osob nákazu koronavirem Covid-19 vyvrátily. Světová zdravotnická organizace (WHO) rozhodla původně pracovně užívaný název koronaviru 2019-nCoV pojmenovat novým označením Covid-19.

K testování dochází u osob, které pobývaly v oblastech zasažených výskytem čínského koronaviru a současně se u nich projevovaly klinické příznaky jako teplota či respirační obtíže, eventuálně u osob, které byly s takovými osobami v úzkém osobním kontaktu.

HSHMP je v úzkém nepřetržitém kontaktu se všemi příslušnými orgány, Ministerstvem zdravotnictví, Státním zdravotním ústavem, se kterými koordinuje veškeré potřebné kroky či opatření. Současně poskytuje nepřetržitou součinnost i dalším zainteresovaným subjektům jakými jsou například Letiště Václava Havla v pražské Ruzyni, složky integrovaného záchranného systému, Magistrát hlavního města Prahy i lůžková či ambulantními zdravotnická zařízení v Praze.

Informace k případům pneumonie spojené s novým koronavirem průběžně publikuje Státní zdravotní ústav.

Aktuální informace naleznete také v aktualitách na našem portále zde.

 


Aktualizace ze dne 31. ledna 2020:

WHO vyhlásila globální stav zdravotní nouze, ČR rozšiřuje opatření na všechna česká letiště a zavádí infolinku. Podrobné informace naleznete ZDE.


Upozorňujeme občany, že všechny relevantní a průběžně aktualizované informace o možném výskytu koronaviru jsou uvedeny na portále bezpecnost.praha.eu a hygpraha.cz. Dále uvádíme základní informace a doporučení, jak se před nákazou chránit. 

Jak konkrétně byste se měli chránit?

Důležité je postupovat jako při klasickém respiračním onemocnění, tedy jako v aktuálním chřipkovém období:

  • vyhýbat se kontaktu se zjevně nemocnými,
  • dodržovat základní hygienická pravidla
  • používat například i dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí,
  • nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí,
  • jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou! (kapénky se pak mohou přenést dál),
  • samozřejmě i zdravotníci sami by se měli chránit, jelikož jsou to právě oni, kteří přicházejí s pacienty nejvíce do styku.

 Co je koronavirus?

Koronavirus neboli vir s názvem 2019-nCoV je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují onemocnění u zvířat a lidí s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Může způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty. Ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom (SARS; Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Jak se koronavirus přenáší?

Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu, který trvá delší dobu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest.

Jaké skupiny obyvatel jsou nejohroženější?

Mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, dětské skupiny, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou.

 Jaké je teď riziko pro Evropu?

Potenciál rozšíření do Evropy se považuje za pravděpodobný, úroveň je střední. Vysokou úroveň mají země jako Thajsko, které mají intenzivní styk s Wu-chanem, kde je ohnisko nákazy.

CO DĚLAT, POKUD CESTUJETE Z OBLASTÍ NÁKAZY NOVÝM KORONAVIREM A OBJEVÍ SE U VÁS TEPLOTA, KAŠEL NEBO DUŠNOST? ČTĚTE ZDE

 Zveřejněno: 30. 1. 2020

Předešlé aktuality

Mezi ulicemi Ocelkova a Dygrýnova byla nalezena kočka

 Dne 25. dubna 2024 byla nalezena kočka mezi ulicemi Ocelkova a Dygrýnova. Případný majitel nechť se přihlásí na Odboru životního prostředí u Ing. Víchové, tel. 225 295 329, 605 864 618, e-mail: zdenka.vichova@praha14.cz. Fotografie je pouze ilustrační! Zveřejněno: 6. května 2024

Zveřejněno: 6.5.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Den bez bariér Prahy 14

Den bez bariér Prahy 14 je akce, která chce bořit bariéry, předsudky a současně podporovat vzájemné porozumění a laskavost mezi lidmi. Setkání se uskuteční ve čtvrtek 16. května 2024 od 14 do 18 hodin na náměstí Hloubětín v Praze 14. Na prostranství hloubětínského náměstí bude probíhat prezentace a ukázky aktivit oslovených organizací, kterými jsou Diakonie ČCE – středisko Praha, Pestrá, o.p.s, Sportovní organizace vozíčkářů Praha, z.s., RehaKomp s.r.o., Doteky naděje, z.s., Společnost Duha, z.ú., Česká unie neslyšících, z.ú., Mezi námi, o.p.s. a Policie ČR. Návštěvníci se budou moct zapojit do připravených aktivit jako např. vyzkoušet si slepeckou hůl, handbike, pomůcky pro nevidomé

Zveřejněno: 5.5.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Informace o vyhrazených invalidních stáních

Praha 14 se dlouhodobě snaží vycházet vstříc všem obyvatelům, kteří byli v životě vystaveni těžkostem, občany se zdravotním znevýhodněním nevyjímaje. Nyní se však bohužel dostává do situace, která jí znemožňuje v nastaveném podpůrném systému pokračovat beze změn, resp. bez regulace. Nezbytná omezení musela být přijata v souvislosti s povolováním vyhrazených parkovacích stání pro držitele průkazu ZTP či ZTP/P, která jsou jednou z forem zvláštního užívání pozemní komunikace ve smyslu ustanovení § 25 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů. S ohledem na neustále vzrůstající počet žádostí o vyhrazené parkování vozidel osob s tělesným postižením, a zároveň na zhoršující se dopravní situaci z pohledu

Zveřejněno: 3.5.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Vernisáž výstavy fotografií studentů Pražské fotografické školy

Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy fotografií studentů a absolventů Pražské fotografické školy, která se uskuteční ve čtvrtek 9. května v 17 hodin v Galerii 14 (nám. Plk. Vlčka 686, Černý Most). Výstava potrvá do 29. května 2024 a bude otevřena vždy v úterý, středu a čtvrtek od 14 do 18 hodin. Vstup volný. Zveřejněno: 2. května 2024

Zveřejněno: 2.5.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Management osobní bezpečnosti pro občany MČ Praha 14 zdarma

Městská část Praha 14 pořádá v rámci programu prevence kriminality kurzy managementu osobní bezpečnosti pro občany. Lekce proběhnou vždy 1x týdně, pod vedením zkušených lektorů teoretického a sebeobranného systému Krav Maga. Kurz je pro občany ZDARMA. Více informací naleznete na speciální stránce u nás na webu. Zveřejněno: 30. dubna 2024

Zveřejněno: 30.4.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek
Další aktualityDalší aktuality