Život na Praze 14

Ochrana před nákazou

24.2.2020
Ochrana před nákazou

Aktualizace ze dne 6. 3. 2020:

Ministerstvo zdravotnictví dnes vydalo nové mimořádné opatření, a to vzhledem k výraznému šíření onemocnění COVID-19 na území Itálie (cca 4 000 případů) a skutečnosti, že dominantní počet nakažených osob v České republice se nakazilo při svém pobytu na území Itálie. Podle našich informací je v Itálii t. č. 16,5 tisíce Čechů.

S okamžitou platností se nařizuje všem osobám s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Itálie do České republiky, aby bezprostředně po návratu do České republiky oznámily tuto skutečnost svému praktickému lékaři, a to telefonicky nebo jiným vzdáleným způsobem (mobilní aplikace, e-mail, skype apod.), tedy bez osobního kontaktu.

Dále se nařizuje praktickým lékařům, aby u osob s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Itálie do České republiky, rozhodli o karanténě v délce 14 dnů.

Karanténou se rozumí především oddělení zdravé osoby od ostatních osob s cílem zabránit přenosu infekčního onemocnění v období, kdy by se toto onemocnění mohlo šířit. Za porušení karantény hrozí ze zákona o ochraně veřejného zdraví pokuta až 3 miliony Kč. Praktický lékař v případě výskytu onemocnění COVID-19 je oprávněn karanténu prodloužit. Osoby v karanténě mají nárok na nemocenskou. V případě dobrého zdravotního stavu zaměstnanců a jejich zájmu o práci na dálku, vyzýváme zaměstnavatele, aby v této mimořádné situaci vycházeli vstříc a domluvili se se zaměstnanci na možnosti pracovat z domova. V důsledku přijatého mimořádného opatření a též v důsledku dalších dopadů způsobených onemocněním COVID-19 je stát připraven prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky obratem připravit programy pro kompenzaci ztrát podnikatelů.

Aktualizace ze dne 5. 3. 2020:

Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo zákaz vývozu všech respirátorů třídy FFP3 mimo ČR. Nově vydalo ministerstvo mimořádné opatření ohledně akcí s účastí nad 5 tisíc lidí. Česko má již 8 případů nakažených koronavirem, více v aktualitách. Dopravní podnik hl. m. Prahy činí v souvislosti s koronavirem pravidelná preventivní opatření, více v aktualitách.

Praha doporučuje sociálním zařízením omezení návštěv, více zde. Hygienická stanice hlavního města Prahy provádí, v souvislosti s včera oznámenými, dvěma v Praze potvrzenými případy onemocnění Covid-19, příslušné epidemiologické šetření, informace zde. 

V pondělí 2. března 2020, Bezpečnostní rada státu rozhodla o zastavení letů z Milána, Benátek, Boloni a Jižní Koreje. Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s koronavirem navyšuje laboratorní kapacity, více zde.

V neděli 1. března 2020, 16:05: Ministr zdravotnictví ČR potvrdil 3 případy nakažených koronavirem. Jeden případ v Ústí nad Labem, dva případy v pražské Nemocnici na Bulovce. Průběh onemocnění u nich není vážný. Probíhá epidemiologického šetření, podrobné zmapování osob se kterými byli v kontaktu.

Hygienická stanice hl. m. Prahy zřídila do odvolání infolinku na tel 773 782 856 a 773 782 850. Více informací v aktualitách zde

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci Ministerstvo zdravotnictví doporučuje cestovatelům, kteří pobývali v období od poloviny ledna 2020 v regionech Emilia-Romagna, Lombardie, Piedmont a Veneto, aby v následujících 14 dnech po opuštění regionu sledovali svůj zdravotní stav se zaměřením se na příznaky počínajícího respiračního onemocnění (především horečka nad 38 st. C, dýchací obtíže) více v aktualitách zde.

Ministr zahraničních věcí žádá občany, aby se v případě vycestování do zahraničí registrovali v systému Drozd https://drozd.mzv.cz, aby je mohli v případě potřeby kontaktovat.

V posledních dnech došlo k potvrzení ohnisek a rozšíření koronaviru v severní Itálii zejména v regionech Lombardie (město Milán a jeho okolí) a Benátska/Veneto. Italská vláda ve spolupráci se zasaženými regiony přijala řadu opatření hygienického i restriktivního charakteru včetně izolace 10 zasažených obcí v Lombardii (Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo e San Fiorano) a jedné v Benátsku (Vo‘ Eugenao). Uvedená místa, která se nacházejí v izolaci, není možné navštěvovat ani je opustit. V případě porušení pravidel hrozí trestní stíhání a vysoké pokuty. Situaci kontrolují italské bezpečnostní složky.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vydalo Doporučení českým občanům, aby se vyhnuli regionům v severní Itálii. Itálie je co do počtu nakažených třetí zemí na světě, a to po Číně a Jižní Kore.

Pražské letiště vyhradilo speciální koridor pro přílety z Itálie, platí v něm zvýšená hygienická opatření – Ochranná opatření na Letišti Václava Havla Praha

Aktuální situace počtu onemocnění COVID-19 podle ECDC na stránkách SZÚ.

 

Aktualizace ze dne 28. 2. 2020:

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci Ministerstvo zdravotnictví doporučuje cestovatelům, kteří pobývali v období od poloviny ledna 2020 v regionech Emilia-Romagna, Lombardie, Piedmont a Veneto, aby v následujících 14 dnech po opuštění regionu sledovali svůj zdravotní stav se zaměřením se na příznaky počínajícího respiračního onemocnění (především horečka nad 38 st. C, dýchací obtíže) více v aktualitách zde.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček na tiskové konferenci po zasedání Bezpečnostní rady státu sdělil, že zatím nebyla potvrzena nákaza u občanů v ČR ani u spoluobčanů v zahraničí. Žádá občany, aby se v případě vycestování do zahraničí registrovali v systému Drozd https://drozd.mzv.cz/, aby je mohli v případě potřeby kontaktovat.

V posledních dnech došlo k potvrzení ohnisek a rozšíření koronaviru v severní Itálii zejména v regionech Lombardie (město Milán a jeho okolí) a Benátska/Veneto. Italská vláda ve spolupráci se zasaženými regiony přijala řadu opatření hygienického i restriktivního charakteru včetně izolace 10 zasažených obcí v Lombardii (Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo e San Fiorano) a jedné v Benátsku (Vo‘ Eugenao)

Výše uvedená místa, která se nacházejí v izolaci, není možné navštěvovat ani je opustit. V případě porušení pravidel hrozí trestní stíhání a vysoké pokuty. Situaci kontrolují italské bezpečnostní složky.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vydalo Doporučení českým občanům, aby se vyhnuli regionům v severní Itálii. Itálie je co do počtu nakažených třetí zemí na světě, a to po Číně a Jižní Koreji.

Ochranná opatření na Letišti Václava Havla Praha. Pražské letiště vyhradilo speciální koridor pro přílety z Itálie, platí v něm zvýšená hygienická opatření.

Aktuální situace počtu onemocnění COVID-19 podle ECDC na stránkách SZÚ.

Testy na koronavirus Covid-19 v Praze

Dle informací od Hygienické stanice HMP (ke dni 27. února 8:30) v období uplynulých 24 hodin prošlo na území hl. m. Prahy testem na možnou nákazu koronaviru Covid-19 9 osob. Včerejší ranní očekávané výsledky pěti testovaných případů nákazu nepotvrdily. Během včerejška navíc negativní výsledek obdrželo dalších sedm testovaných osob. V daný okamžik se tak zpracovávají ještě dva uskutečněné odběry.

Od pátku 24. ledna 2020, kdy se u indikovaných osob započalo s laboratorním vyšetřováním, test v Praze absolvovalo zatím celkem 41 osob. Výsledky  provedených testů u 39 osob nákazu koronavirem Covid-19 vyvrátily. Světová zdravotnická organizace (WHO) rozhodla původně pracovně užívaný název koronaviru 2019-nCoV pojmenovat novým označením Covid-19.

K testování dochází u osob, které pobývaly v oblastech zasažených výskytem čínského koronaviru a současně se u nich projevovaly klinické příznaky jako teplota či respirační obtíže, eventuálně u osob, které byly s takovými osobami v úzkém osobním kontaktu.

HSHMP je v úzkém nepřetržitém kontaktu se všemi příslušnými orgány, Ministerstvem zdravotnictví, Státním zdravotním ústavem, se kterými koordinuje veškeré potřebné kroky či opatření. Současně poskytuje nepřetržitou součinnost i dalším zainteresovaným subjektům jakými jsou například Letiště Václava Havla v pražské Ruzyni, složky integrovaného záchranného systému, Magistrát hlavního města Prahy i lůžková či ambulantními zdravotnická zařízení v Praze.

Informace k případům pneumonie spojené s novým koronavirem průběžně publikuje Státní zdravotní ústav.

Aktuální informace naleznete také v aktualitách na našem portále zde.

 


Aktualizace ze dne 31. ledna 2020:

WHO vyhlásila globální stav zdravotní nouze, ČR rozšiřuje opatření na všechna česká letiště a zavádí infolinku. Podrobné informace naleznete ZDE.


Upozorňujeme občany, že všechny relevantní a průběžně aktualizované informace o možném výskytu koronaviru jsou uvedeny na portále bezpecnost.praha.eu a hygpraha.cz. Dále uvádíme základní informace a doporučení, jak se před nákazou chránit. 

Jak konkrétně byste se měli chránit?

Důležité je postupovat jako při klasickém respiračním onemocnění, tedy jako v aktuálním chřipkovém období:

  • vyhýbat se kontaktu se zjevně nemocnými,
  • dodržovat základní hygienická pravidla
  • používat například i dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí,
  • nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí,
  • jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou! (kapénky se pak mohou přenést dál),
  • samozřejmě i zdravotníci sami by se měli chránit, jelikož jsou to právě oni, kteří přicházejí s pacienty nejvíce do styku.

 Co je koronavirus?

Koronavirus neboli vir s názvem 2019-nCoV je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují onemocnění u zvířat a lidí s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Může způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty. Ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom (SARS; Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Jak se koronavirus přenáší?

Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu, který trvá delší dobu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest.

Jaké skupiny obyvatel jsou nejohroženější?

Mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, dětské skupiny, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou.

 Jaké je teď riziko pro Evropu?

Potenciál rozšíření do Evropy se považuje za pravděpodobný, úroveň je střední. Vysokou úroveň mají země jako Thajsko, které mají intenzivní styk s Wu-chanem, kde je ohnisko nákazy.

CO DĚLAT, POKUD CESTUJETE Z OBLASTÍ NÁKAZY NOVÝM KORONAVIREM A OBJEVÍ SE U VÁS TEPLOTA, KAŠEL NEBO DUŠNOST? ČTĚTE ZDE

 Zveřejněno: 30. 1. 2020

Předešlé aktuality

Bazén Hloubětín prochází výraznou modernizací

Bazén Hloubětín, který provozuje městská společnost Trade Centre Praha, a.s., prochází od loňského roku rozsáhlou modernizací. Po převzetí areálu v červenci 2023 byly zahájeny opravy, jejichž cílem je zvýšit bezpečnost, komfort a energetickou úspornost celého objektu. „Nejprve jsme řešili technický stav zařízení a provozních instalací, aby byl zajištěn bezpečný provoz pro návštěvníky i zaměstnance,“ uvedl Michal Kindl z TCP. Následovaly opravy parních kabin, rekonstrukce pánských sprch, instalace moderního kamerového systému a přidání digitálních hodin pro kondiční plavce. Významnou investicí byla oprava střechy, která přispěje k lepší tepelné izolaci a snížení provozních nákladů. V letošním roce se počítá s pokračováním rekonstrukce

Zveřejněno: 7.5.2025
Pokračovat na článekPokračovat na článek

TZ/4 2025 Černý Most zdobí nový mural art k poctě letce RAF Tomáše Vybírala. Na slavnostní odhalení dorazil i britský velvyslanec

Praha, 6. května 2025 – U příležitosti oslav 80. výročí konce 2. světové války obohatila Praha 14 veřejný prostor o nové umělecké dílo – mural art k poctě významného letce RAF, generálmajora i. m. Tomáše Vybírala. Na Černém Mostě, kde jsou po československých pilotech britského Královského letectva pojmenovány ulice, tak vzniklo umělecké dílo z projektu Schody letců. Slavnostního odhalení se zúčastnil i britský velvyslanec Matt Field, jenž význam československých letců ve službách RAF připomněl i ve svém projevu.   Praha 14 se pyšní novým mural artovým uměleckým dílem z projektu Schody letců, iniciovaného místním patriotem a zakladatelem festivalu Stop Zevling, Vojtěchem Havlovcem. K navržení

Zveřejněno: 7.5.2025
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Květnová Čtrnáctka: nenechte si ujít oslavy 80. výročí konce 2. sv. války

Květnové vydání časopisu Čtrnáctka je tady. Dočíst se v něm můžete podrobnosti o připravovaných oslavách 80. výročí konce druhé světové války, včetně rozhovoru s vojenským a leteckým historikem PhDr. Jiřím Rajlichem, Ph.D. Nechybí ani informace o rekonstrukci bazénu v Hloubětíně či o výsledcích ankety Sportovec roku Prahy 14. Tištěná verze vydání je v těchto dnech distribuována do poštovních schránek, elektronická podoba čísla je ke stažení již nyní. Přejeme příjemné počtení a krásné květnové dny. Zveřejněno: 7. 5. 2025    

Zveřejněno: 7.5.2025
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Říčany rekonstruují Černokosteleckou ulici

Upozorňujeme občany, že z důvodu rekonstrukce Černokostelecké ulice v Říčanech, která zahrnuje mimo jiné i opravy chodníků, vybudování parkovacích zálivů, rekonstrukce stávajícího vodovodu a přípojek, kanalizace a vybudování nové dešťové kanalizace, bude silnice č. I/2, ul. Černokostelecká zcela uzavřena. Celkový termín uzavírky: 5. 5. 2025 – 17. 11. 2025 Uzavírka proběhne ve třech podetapách: ETAPA 3a Orientační termín etapy uzavírky: 5. 5. 2025 – 29. 6. 2025 Místo uzavírky: silnice č. I/2, ul. Černokostelecká, Říčany, v úseku od křižovatky s ulicí Za Větrníkem (silnice č. II/101) až k ulici Tyrše a Fügnera (napojení ulic Za Větrníkem a Tyrše a Fügnera na silnici

Zveřejněno: 2.5.2025
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Pálení čarodějnic: Tradice, která baví, ale vyžaduje opatrnost

Poslední dubnová noc, známá jako Filipojakubská, patří k oblíbeným tradicím, zejména díky pálení čarodějnic a setkáním u táboráků. Zatímco lidé si užívají jarní večer plný ohňů a zábavy, hasiči každoročně čelí zvýšenému počtu zásahů. Kromě požárů způsobených neopatrným zacházením s ohněm řeší i desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomenou pálení rekreačního ohně nahlásit. Nahlaste pálení snadno online. Pokud plánujete zapálit rekreační oheň na volném prostranství, doporučujeme využít online evidenci pálenídostupnou na https://paleni.izscr.cz. Tím je rozdělání ohně evidováno operačním a informačním střediskem, které v případě oznámení požáru v čase a v blízkosti místa, kde bylo rozdělání ohně nahlášeno, ověří s kontaktní osobou uvedenou v

Zveřejněno: 30.4.2025
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Veřejné projednání záměru revitalizace vnitrobloku na Černém Mostě

Zajímá vás, jaká bude budoucí podoba VNITROBLOKU B, který je ohraničen ulicemi BOBKOVA, MAŇÁKOVA A BRYKSOVA? Přijďte se 19. května 2025 seznámit s architektonickou studií, která respektuje nadčasový přístup a je v souladu s principy udržitelného rozvoje MČ Praha 14. Na vaše dotazy budou odpovídat zástupci radnice MČ Praha 14 a pozvaní odborníci.

Zveřejněno: 29.4.2025
Pokračovat na článekPokračovat na článek
Další aktualityDalší aktuality