Život na Praze 14

Cyklování v Praze 14: zablácené cesty mizí, ale cykloráj je daleko

24.4.2014

Patříte také mezi prvoobyvatele některé z našich čtvrtí? Určitě si vybavíte skákání přes zablácené panelové cesty postupně nahrazené asfaltem, vzpomenete si, jak se jednoho rána z vyšlapané zkratky stala polooficiální odpadem zpevněná cesta a časem dokonce běžný chodník. jistě bych nedala dohromady rok, kdy se něco takového přihodilo na našem sídlišti, zato mám hluboce vrytou jinou vzpomínku – chvíli, kdy se mi od obchodu poprvé vypařilo kolo – kolo, nejsnazší únik z betonových stěn do polí a nedalekých lesů.

Jen hrubě dovedu datovat své první výlety na polodospělém kole přes panelovou cestu do Dolních Počernic, blátem obalené ráfky a prozkoumávání chodníkových tras. Vím ale dost přesně, kdy jsem se do sedla vrátila po několikaleté pauze. Stalo se to na jaře 2011. Rovnou jsem své, původně víkendové, výlety obohatila o dojíždění do práce. Otevřelo se mi tak nejen větší spektrum cest, ale také se mi zostřil pohled na kvalitu cyklotras. První pokusy dostat se do bodu B po žlutě značené cyklotrase končily neslavně, většinou jsem to vzala po starých známých chodnících.

Postupně mě však kolemjedoucí inspirovali k novým směrům a častou odměnou mi byla šikovná cyklozkratka. Zkuste si na jaře za slunného rána vyrazit na kole do práce nebo do školy. Můžu vám slíbit, že dorazíte rozesmátí. A chytne-li vás to, zjistíte, že jakmile se nevydáváte na kole jen na víkendový výlet, ale tlačí vás do zad termín porady, kolo začnete vnímat jako automobil nebo prostředek MHD – chcete jet svižně, po pohodlných a nepřecpaných komunikacích. Ač za ty roky vidím na Čtrnáctce slušné pokroky, stále počet a kvalita cyklostezek stačí jen na občasné úniky do přírody. Máme-li se srovnávat s cyklistickými velmocemi, pak náš čeká ještě hodně kilometrů improvizace. Doporučuji dupnout do pedálů kdekoli na západ od našich hranic – i stoupání do kopce jako by tam nemělo takový úhel. Vážně!

Stejně jako z prvního odcizeného kola i z denního dojíždění jsem se poučila. Už neváhám občas vyjet ze zavedené stopy. A nelíbí-li se mi díra na mé pravidelné trase, chybějící nájezd k oficiální cyklostezce nebo zablácená panelová cesta, ozvu se. Kdyby mi díra prorazila pneumatiku u auta, také bych vyndala telefon, defekt i místo nafotila a jala se bránit. Je kolo v něčem jiné? Za občanskou iniciativu „14. kolo – cyklisté sobě“

 

Barbora Machková

Předešlé aktuality

Veřejné projednání – Revitalizace parku Bílý kůň

Přijďte ve středu 28. února 2024 do Kyjosku na Hutích (Splavná 652) vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích. Věnovat se vám budou politici, odborníci a zástupci radnice Prahy 14. Začínáme tradičně v 17.30 hodin. Těšíme se na vás. Zveřejněno: 20. února 2024

Zveřejněno: 20.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Antifetfest 2024. Natáčejte a hlaste se!

Další ročník soutěžního festivalu Antifetfest je tu! Dnes již tradiční přehlídka žákovských a studentských filmů se zaměřuje na palčivá témata dnešní doby – kriminalitu, drogy, šikanu, domácí násilí, záškoláctví a další patologické jevy. A právě teď je ten správný čas se do ní přihlásit. Školy, školská zařízení a nízkoprahové kluby mohou do soutěže vyslat jednotlivce nebo skupiny maximálně 5 tvůrců. Soutěží se ve dvou kategoriích: žáci druhého stupně základních škol či studenti nižších ročníků víceletých gymnázií a studenti středních škol nebo odborných učilišť. Do filmového klání lze poslat maximálně desetiminutový snímek tematicky odpovídající zaměření festivalu. Harmonogram soutěže: 29. 3. 2024 –  termín

Zveřejněno: 20.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Chlumeckou ulici čekají v březnu hned dvě omezení

První omezení související se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech. Následovat bude omezení související s opravou povrchu ulice, konkrétně v úseku mezi Pražským okruhem a odbočkou na Ocelkovu ulici ve směru do centra. Oprava bude probíhat ve dvou etapách a opravovat se bude komplexně celý povrch vozovky ve směru do centra. První etapa, která proběhne v termínu od 4. do 16. března 2024 bude zahrnovat výměnu povrchu v pravém jízdním pruhu a zároveň bude zcela uzavřen sjezd (Exit 59)

Zveřejněno: 19.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Komorní soubor Duo Teres vystoupí v Galerii 14

Ve středu 21. února vystoupí v Galerii 14 od 18. 30 hodin komorní soubor Duo Teres. Zazní skladby N. Paganiniho, A. Piazooolly, O. Koukala a dalších. Duo Teres (Lucia Fulka Kopsová- housle a Tomáš Honěk - kytara) je komorní soubor mimořádného nástrojového spojení, který se od začátku svojí existence zabývá převážně hudbou původně napsanou pro housle a kytaru. Postupem času se zájem dua přesunul spíše na hudbu 20. a 21. století a na konci roku 2010 vyšlo první album, které velice kladně ocenila hudební kritika. Objevily se na něm skladby Jana Nováka, Antonína Tučapského, Jana Truhláře, ale i Niccola Paganiniho.

Zveřejněno: 19.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Noční závozy v prodejnách Albert

Prodejny potravin Albert ohlásily, že jsou z důvodu plánované protestní akce zemědělců nuceny upravit závozové plány a zvýšit frekvenci nočních závozů. První vlna závozu bude probíhat v noci z neděle 18. 2 na pondělí 19. 2. Vzhledem k umístění prodejen Albert je možné, že nočními závozy dojde k dočasnému narušení komfortu obyvatel, a to vlivem zvýšené hlučnosti při manipulaci se zbožím (např. cinkot skleněných lahví). Společnost ubezpečuje, že při nočních závozech bude postupovat s nejvyšší opatrností, aby minimalizovala případné negativní dopady na noční klid.    

Zveřejněno: 16.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek
Další aktualityDalší aktuality