Život na Praze 14

Druhá šance věcem

2.10.2020
Druhá šance věcem

Startuje pilotní projekt RE-USE POINTŮ ve sběrných dvorech

Věci… Nábytek, nádobí, hračky, knížky, sportovní vybavení. Takřka cokoli. Ještě dobře slouží, ale už je nechcete. Nevejdou se, nahradily je mladší apod. Kam s nimi? Končí jako odpad. Zbytečně. Hlavní město Praha od 1. 10. 2020 na nerudovskou otázku nabízí novou odpověď: Pilotní projekt RE-USE pointů ve sběrných dvorech. Dává věcem DRUHOU ŠANCI.

Proč je dobré míti RE-USE pointy?

Dává to logiku, velí to selský rozum i zdraví Pražanů. Množství městského odpadu narůstá a narůstá. Přitom je značná část věcí, které skončí jako odpad, doposud plně funkční, zachovalá nebo takřka jako nová. Mohly by ještě dlouho sloužit těm, kdo je potřebují. Například charitám, nadacím a dalším příspěvkovým organizacím či sociálně slabším občanům. Nebo prostě lidem, kterým se z nestřídmé „rychlospotřeby“ předmětů zatmívá před očima. Pojďme se nad tím vším společně zamyslet.
Protože vyhazovat věci, které ještě slouží, jenom proto, že už nás nebaví, nejsou trendy a pořídili jsme si novější, to se prostě životnímu prostředí nedělá! Jako by nestačilo, že je i tak životnost většiny spotřebního zboží výrobci nastavena jako velmi krátká, abychom si nové věci po pár letech prostě pořídit museli. Musíme změnit přístup k věcem, které již nepotřebujeme. Musíme hledat cesty, jak je udržet v oběhu. Jednou z nich je právě využití RE-USE pointů.

Druhá šance pro ekologicky odpovědné Pražany
Nutno však podotknout, že ani ekologicky a lidsky smýšlející Pražané neměli dosud příliš mnoho možností, jak se předmětů, které už nepotřebují, zbavit v souladu se zásadami udržitelného rozvoje.
Znáte to…

Pokusíte se něco nabídnout spoluobčanům, o nichž se domníváte, že tuto formu pomoci uvítají. Urazí se, že jim dáváte své „staré krámy“.
Navštívíte charitativní organizaci. Nic nechtějí, protože už dary všeho druhu nemají kam dávat.

Nebo když se stěhujete. Nastává hektika. Kupí se věci, které musejí pryč. Není zbytí. Není čas prodávat je, nabízet, hledat jim nové uplatnění. Bez milosti putují pryč.
Teď je díky projektu hlavního města Prahy můžete jednoduše odvézt do sběrného dvora s RE-USE pointem, kde už pro ně prostřednictvím elektronické aplikace najdou nové uplatnění. Dají jim DRUHOU ŠANCI.

Kam s tím?

Je to jednoduché. Řeší-li občané, jak naložit například s již nepotřebným, ale funkčním vybavením domácností, už nevyhledají ani popelnici, velkoobjemový kontejner, ani likvidační firmu. Prostě navštíví sběrný dvůr s RE-USE pointem.
V pilotním projektu fungují dva: v ulici Zakrytá, Praha 4 – Spořilov a Pod Šancemi 444/1, Praha 9 – Vysočany. Co vás tam čeká?

RE-USE pointy

Vybrané sběrné dvory jsou vybaveny speciálním uzavřeným skladovým velkoobjemovým kontejnerem pro uložení objemných předmětů (nábytek apod.) a stavební buňkou pro uložení drobných předmětů (nádobí, knihy, hračky, sportovní vybavení, kočárky, zdravotní pomůcky apod.). Proškolená obsluha předměty posoudí, zdokumentuje a postará se jejich správné uskladnění. Především je ale zanese do systému nabídkové aplikace, v níž se „přírůstek“ čili kandidát druhé šance zobrazí organizacím a občanům, jimž by mohl být užitečný. Ozvou se, vyzvednou si ho, případně jim ho zaměstnanci sběrného dvora dovezou. To vše zdarma.

Komu RE-USE pointy především pomůžou?
Adeptů je řada. Projekt upřednostňuje nejpotřebnější, tj. neziskové organizace, sociální odbory městských částí, domovy důchodců, dětské domovy, … Druhá šance totiž primárně slouží k vybavení dočasných azylů, sociálních ubytovacích prostor apod.
Záhy po institucích přicházejí na řadu občané, ať už je jejich zájem motivován sociálně nesnadnou situací, či sympatiemi k myšlence druhé šance.

Co nenosit?

V RE-USE pointech nedáte druhou šanci oblečení ani elektronickým zařízením. Ty spadají do jiných projektů. Pokud si nejste jisti, co ještě ano, a co už ne, stačí problém zkonzultovat s personálem.
Kontakty na pilotní sběrné dvory:

  • Zakrytá: mob 731 122 891, e-mail info@psas.cz,
  • Pod Šancemi: mob 739 682 180, e-mail info@psas.cz.

Zveřejněno: 2. října 2020

Předešlé aktuality

VAROVÁNÍ: Zvýšené nebezpečí požárů v Praze od 1. 7. 2025

Od úterý 1. 7. 2025 v 10:33 hodin do středy 2. 7. 2025 do 24 hodin platí pro území hlavního města Prahy doba zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Na základě výstrahy ČHMÚ a Nařízení č. 6/2019 Sb. hl. m. Prahy dochází k zákazu rizikových činností na vybraných místech. Kde platí omezení: lesy a jejich okolí (do 50 m), lesoparky, parky, zahrady, suché porosty, sklady sena a slámy (včetně okolí do 50 m), zemědělské porosty náchylné k hoření. Na výše zmíněných místech je zakázáno: rozdělávání a udržování otevřeného ohně, kouření (mimo e-cigarety), používání pyrotechniky, lampionů, pochodní, odhazování doutnajících předmětů, provoz parní lokomotivy

Zveřejněno: 2.7.2025
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Letní Čtrnáctka míří do schránek

Prázdniny a jsou tady a s nimi i letní číslo časopisu Čtrnáctka. Elektronickou podobu vydání si můžete stáhnout již nyní, distribuce tištěné verze v těchto dnech začíná. Na stránkách letního dvojčísla naleznete podrobnosti o výstavbě dostupného bydlení na území městské části, servisní informace o blížících se volbách do Parlamentu ČR či upozornění na další ročník finanční podpory volnočasových aktivit místních dětí, kterou v červnu schválili místní zastupitelé městské části. Přejeme příjemné počtení a krásné léto. Zveřejněno: 30. 6. 2025

Zveřejněno: 30.6.2025
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Městská část Praha 14 podporuje podnikatelský sektor

Městská část Praha 14 schválila novou koncepci Podpora podnikání, která vstupuje v platnost od 1. července 2025. Tato koncepce je zaměřena na podporu místních podnikatelů a rozvoj komunitního života. „Tato koncepce je klíčovým krokem k vytvoření příznivého prostředí pro podnikání a rozvoj naší městské části. Věříme, že její implementace přinese pozitivní změny pro všechny obyvatele,“ uvedl radní MČ Praha 14 Ing. Jan Liška. Koncepce nabízí různé druhy podpory, mezi které patří například podnikatelské vouchery, podpora začínajícím lékařům, vzdělávací aktivity, vytvoření pasportu volných ploch a prostor vhodných pro podnikání, poradenství a informovanost v oblasti dotací EU a další. Občané se mohou těšit

Zveřejněno: 30.6.2025
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Každá kapka se počítá – třiďte jedlé oleje s námi!

Použité jedlé oleje z domácností rozhodně nepatří do dřezu ani do toalety. Nejenže mohou ucpat vaše potrubí, ale zatěžují také kanalizační síť a životní prostředí. V Praze máte možnost tyto oleje třídit a dát jim druhý život! Jak správně třídit jedlé oleje? Slijte použitý olej nebo tuk do jakékoli PET lahve. Láhev dobře uzavřete. Odneste ji do nejbližší nádoby na sběr jedlých olejů a tuků. Co vše můžete třídit? Týká se to všech jedlých olejů a tuků používaných při přípravě jídel: rostlinné oleje, fritovací oleje, oleje ze salátů, tuky z konzerv, fondue olej, marinády z grilování, oleje z nakládaných potravin

Zveřejněno: 26.6.2025
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Plechárna: Kde voní kýta, schází se komunita

Nemáte zatím plány na víkend? Nenechte si ujít akci Kde voní kýta, schází se komunita, která se uskuteční v neděli 29. června od 15 do 20 hodin ve volnočasovém centru Plechárna na Černém Mostě. Co vás čeká? Pohoštění, skvělé kapely (Trio Romano, Lovesong Orchestra) a spousta další zábavy. Více na www.plecharnacm.cz. Zveřejněno: 25. 6. 2025

Zveřejněno: 25.6.2025
Pokračovat na článekPokračovat na článek
Další aktualityDalší aktuality