Organizace pro pomoc uprchlíkům
Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) již 28 let pomáhá uprchlíkům a cizincům v České republice.
Mezi hlavní činnosti organizace patří poskytování bezplatného právního a sociálního poradenství žadatelům o mezinárodní ochranu a další cizincům v České republice, pořádání vzdělávacích programů pro laickou i odbornou veřejnost a další aktivity zaměřené na podporu integrace cizinců.
Kontaktní údaje:
Organizace pro pomoc uprchlíkům, o.s, Kovářská 939/4, Libeň, 190 00 Praha 9
Sociální oddělení: +420 730 158 779,+420 739 413 983
Právní oddělení: +420 730 158 779, +420 730 158 781, pravni(z)opu.cz
E-mail: opu(z)opu.cz
Webové stránky: www.opu.cz
Kontaktní osoba:
- JUDr. Jiří Rozumek (ředitel), martin.rozumek(z)opu.cz
Kdo se na nás může obracet
- cizinci jakéhokoliv věku se všemi typy pobytů ze zemí EU i mimo EU a jejich rodinní příslušnici
- žadatelé o mezinárodní ochranu, azylanti, držitele doplňkové ochrany a jejich rodinní příslušníci
Můžete nás kontaktovat telefonicky, e-mailem a osobně.
Všechny služby jsou poskytovány bezplatně.
OPU nabízí především právní a sociální poradenství v situacích, které mohou cizince potkat. Pomůžeme se sepsáním podání, ale můžeme nabídnout i přímé zastupování ve všech otázkách týkajících se života uprchlíků. Zejména jde o pomoc v řízení o udělení mezinárodní ochrany, pobytové otázky spojené se zajištěním víza, či dlouhodobého a trvalého pobytu, pomoc v otázkách správního vyhoštění a občanství. Pomůžeme i v oblasti sociálního zabezpečení a zaměstnanosti, kdy nabízíme získání orientace v systému, podporu při vyřizování dávek, informace o možnostech legálního zaměstnávání a pomoc při vyhledávání zaměstnání. Ve školství nabízíme pomoc při uznávání diplomů, asistenci při hledání škol a máme vlastní nabídku vzdělávacích kurzů. V rámci zdravotní péče pomůžeme s výběrem zdravotního pojištění, případně s vyhledáváním konkrétního lékaře. Poskytujeme informace o trhu s byty a pomáháme se zajištěním bydlení. Podporu nabízíme i v dalších životních situacích, jako je narození dítě či uzavření manželství a zajišťujeme i základní dluhové poradenství. Rovněž je u nás možné získat informace z oblasti kulturně-politické, včetně možnosti seznámení se s našimi tradicemi. Doplňkové služby jako jsou jazykové kurzy, rekvalifikační kurzy, individuální příspěvky na vzdělávací a zájmové aktivity, a další jsou závislé na aktuálních projektech, které organizace realizujeme. V případě vašeho zájmu je možné zprostředkovat kontakt i s našimi dobrovolníky. Ti Vám mohou pomoci například se zlepšením jazykových dovednosti, s orientací v české společnosti, případně s Vámi mohou navštěvovat různé kulturní či sportovní akce.
Dům na půl cesty
Tato sociální služba je poskytována zpravidla na dobu 12 měsíců mladým cizincům od 18 do 26 let, kteří před dosažením zletilosti byli zařazeni do kategorie „nezletilý bez doprovodu“, mají vyřešenou pobytovou otázku, jsou zaměstnaní, nebo zaměstnání aktivně hledají.
Během pobytu jsou s mladými cizinci cvičeny jejich sociální dovednosti (vaření, úklid, praní, prostřednictvím aktivního podílení se na chodu domácnosti; naučit se hospodařit s vydělanými penězi, organizovat si čas, komunikovat s úřady) a je jim poskytnuta pomoc s nalezením následného vhodného ubytování.