Život na Praze 14

OZNÁMENÍ

Knihovna online

Všechny pobočky Městské knihovny v Praze, včetně té v Hloubětíně a na Černém Mostě, jsou momentálně uzavřeny. Knihy je možné vracet do biblioboxů u poboček Lužiny, Opatov a Jezerka. V případě dotazů jsou pracovníci knihovny čtenářům k dispozici na telefonu (222 113 555), e-mailu (knihovna@mlp.cz) nebo na Facebooku (www.facebook.com/knihovna).

E-knihy jsou dostupné na www.e-knihovna.cz, tituly současné světové beletrie nabízí služba BOOKPORT (www.mlp.cz/bookport), která je dostupná pouze registrovaným čtenářům. Nemáte ještě čtenářský průkaz, nebo už ho máte propadlý? Nevadí, registrovat se do knihovny, i prodloužit platnost průkazu, je možné jednoduše online na www.mlp.cz.

Studentům a badatelům je dostupný rozšířený přístup do Digitální knihovny Kramerius i široká nabídka odborných informací, které nabízejí tematické databáze – umění, hudba, společenské vědy https://www.mlp.cz/cz/o-knihovne/sluzby/e-zdroje/.

Knihovna udržitelná

Knihovny si v roce 2021 jako téma zvolily udržitelný rozvoj –  https://udrzitelna.knihovna.cz/

Městská knihovna v Praze byla založena roku 1891, v roce 2021 to tedy bude přesně 130 let, co mohou lidé využívat její služby. V mnohém zůstává její role stejná, v mnohém se služby posunuly a proměnily. Kromě toho, že knihovna je prostor pro sdílení kulturního bohatství a vědomostí, ať už v knihách, nebo elektronických zdrojích, tak je to také prostor pro sdílení kreativních nápadů v teoretické rovině (prostory Dílny v Ústřední knihovně i komunitních místností v pobočkách Malešice, Dittrichova, Břevnov, Zahradní Město, Záhřebská) a nově i v rovině praktické.

Tří kreativní centra – DOK16, Jezerka a Suterén – nabízejí prostor i vybavení pro uskutečnění nápadů v oblasti práce se dřevem, látkami, 3D tisku i grafiky. Zároveň tyto dílny v rámci tématu udržitelnosti budou nabízet praktické workshopy „ze starého nové“, využití zdánlivě nevyužitelného a chybět nebudou ani tolik oblíbené výměny.

Tématu udržitelnosti z různých úhlů a pohledů se bude knihovna věnovat i v rámci přednáškových cyklů. S nimi se začalo už v prosinci 2020, kdy proběhla přednáška o stavu českých lesů vedená Janem Bláhou z Hnutí Duha.

Co dalšího knihovna chystá?

Kulturní sezóna v sálech Ústřední knihovny by mohla být zahájena v souladu s doporučením Prahy pro divadla a velké sály na jaře. Do té doby je možné sledovat kulturu v knihovně online.

Co je ještě dobré vědět?

Kdykoliv se lze přihlásit do bezplatného online doučování pro žáky základních i středních škol. Skoro každý den pak knihovna přináší tipy na kvalitní čtení, které je nabízeno buď zdarma pro všechny ke stažení nebo pro registrované čtenáře na platformě Bookport. Najdete je v novinkách. Registrace online čtenáře je snadná: www.mlp.cz/cz/napoveda/online-clenstvi

Zveřejněno: 12. 1. 2021