Život na Praze 14

OZNÁMENÍ

Poděkování za pomoc lidem v zatopených autech

Pomohli lidem v zatopených autech

Příroda někdy dokáže pořádně potrápit. O to víc je třeba si vážit hasičů, policistů, záchranářů a všech dalších lidí, kteří se jejím rozmarům nebojí postavit. Ne kvůli sobě, ale proto, aby pomohli ostatním. Takové příběhy se odehrávají neustále. A výjimkou není ani Praha 14.

Když ve čtvrtek 8. července odpolední přívalový déšť zatopil trojici podjezdů pod tubusem metra mezi stanicemi Rajská zahrada a Černý Most, byla strážnice Jaroslava Pošvicová s kolegou zrovna v ulici Bryksova. „Pršelo opravdu hodně, a protože to tady už dobře znám, bylo mi jasné, že na některých místních silnicích to může znamenat problémy. Zejména v dolících, kde kanály po chvíli nestíhají nabírat vodu a ta se pak drží na povrchu. Vyrazila jsem proto k podjezdu pod Chlumeckou za autobusovým terminálem. Už tam bylo menší jezero a v něm uvíznutý volkswagen golf,“ popisuje Jaroslava Pošvicová, která u Městské policie v Praze 14 pracuje od roku 2006.

Vykasala si kalhoty a vydala se k autu. Voda jí brzy sahala výš než do půlky stehen. „Musela jsem zjistit, kolik lidí je v autě, jak staří jsou, jestli je někdo ohrožený, jestli mají vzduch, zda se ve vozidle nenacházejí děti a kam uvnitř auta sahá voda. V takových situacích může voda stoupat hodně rychle. Lidé ve voze ale nejdřív vůbec nereagovali. Nic neslyšeli a ani neviděli, protože všechna okna byla úplně zamlžená. V tu chvíli nic nefungovalo. Nemohli otevřít okna ani dveře. Pak mě napadlo blikat jim do oken baterkou. To pomohlo. Uvnitř byl tak čtyřicetiletý manželský pár, který si, jak jsem později zjistila, byl nakoupit nábytek,“ vypráví Jaroslava Pošvicová.

Bez hasičů by to nešlo

Na místě nebyla sama. „Nakonec tu spolupracovalo hned několik záchranných složek. Byli zde kolegové z další hlídky, kteří pomáhali jinému uvíznutému autu, dále státní policisté, kteří posléze odjeli zajišťovat další zaplavené komunikace a dobrovolní hasiči z Kbel,“ uvádí městská policistka. Jak sama říká, bez hasičů by lidem v golfu pomoci nedokázala. „Auto částečně zapadlo do kanálu, proud vody ho navíc vsakoval dovnitř, takže jsme museli napnout opravdu všechny síly, abychom jej dostali ven. Poté, co se to podařilo, daly se již dveře auta normálně otevřít. Pan i paní byli naštěstí v pořádku,“ uzavírá Jaroslava Pošvicová.

Vedení městské části Praha 14 si přístupu městské policistky i dalších zástupců záchranných složek, kteří lidem v zatopených autech pomáhali, velmi váží. „Paní Pošvicová neváhala ani chvíli, obětavě a bez ohledu na vlastní pohodlí či na rizika, která zásah provázela nebo potenciálně mohla provázet, dělala svou práci. A možná i víc než to. Vstoupila do vody pomalu až po pás a dělala maximum pro to, aby ohrožené lidi zachránila. Mnohokrát jí i jejím kolegům děkuji,“ říká místostarosta Prahy 14 Jaromír Krátký, který má v gesci bezpečnost v městské části.

Zveřejněno: 15. 7. 2021