Život na Praze 14

OZNÁMENÍ

Parkování v Mochovské

Pozor! V ulici Mochovská v Hloubětíně (mezi Zámečnickou a Zelenečskou) se nově parkuje vlevo a ne vpravo, jak si řidiči během let zvykli (oficiálně tato změna platí od 17. 4. – instalace dopravního značení). Změna byla nezbytná pro bezproblémový průjezd hasičských a záchranářských aut. „Zákon říká, že část vozovky, po níž se projíždí, musí být minimálně tři metry široká. Na to, že v Mochovské není tento parametr splněn, upozorňovali i místní obyvatelé,“ vysvětluje místostarosta Prahy 14 Ing. Petr Hukal, který má dopravu v městské části na starosti. V levé části ulice nechala městská část vozovku rozšířit o vyštěrkovanou plochu. „Hledali jsme cestu, jak parkování v Mochovské zachovat a toto byl jediný způsob. Vpravo, tedy v místě, kde byla parkovací místa původně a kde nyní platí zákaz zastavení, rozšířit komunikaci z technických důvodů nešlo,“ dodává místostarosta Hukal. Během úprav nechala městská část zároveň zdůraznit zákaz zastavení v prostoru, kde na komunikaci navazuje chodník. Lidé zde nyní projdou bez jakéhokoliv omezení.

Zveřejněno: 15. 4. 2020


DISKUZE K ČLÁNKU

9 komentářů k “Parkování v Mochovské”


 1. artepac napsal:

  Dobrý den,
  parkování na levé straně ulice a zákaz zastavení je třeba upravit dopravními značkami, nikoliv pouze sdělením na internetových stránkách MČ. Dopravní značení dnes po zveřejnění změny v parkování na http://www.praha14.cz (15.4.) kolem osmé hodiny večer ještě upraveno nebylo, tedy se samozřejmě parkuje stále po pravé straně. Možná by tedy bylo dobré doplnit datum, od kdy změna bude platit.
  Zároveň se chci zeptat, kdy dojde k úpravě katastrofálního povrchu v Mochovské ulici (mezi ulicemi Zámečnická a Slévačská, v západní části k ulici Kbelská není třeba) a vytvoření parkovacích míst??? Veřejné projednávání dvou variant parkování bylo v květnu loňského roku, v oznámení o plánovaných rekonstrukcích ze dne 16.1. 2020 tato část Mochovské opět není zmíněna.
  Děkuji.

  • Městská část Praha 14 napsal:

   Dobrý den, děkujeme za dotaz. Oficiálně změna platí od pátku 17. 4. – během dne má být doplněno dopravní značení. Mírně jsme s ohledem na to upravili i text v příspěvku. Rekonstrukce ulice Mochovská „jde“ za Magistrátem hl. m. Prahy, který je investorem této akce. MČ o tom s hl. městem komunikuje, snaží se docílit uspíšení přípravy projektu, poskytovat součinnost, má v tomto však jen omezené možnosti. Aktuálně se připravuje dokumentace pro územní rozhodnutí a stavební povolení. Následující postup i jeho rychlost bude odvislá mj. i od finančních možností města – náš současný velmi hrubý odhad počítá s tím, že se rekonstrukce uskuteční do konce příštího roku. Komunikace v Hloubětíně hl. město postupně opravuje posledních několik let, celá akce je rozplánovaná do více etap – mj. i proto, že není možné rozkopat celou čtvrť najednou (kvůli zachování přiměřené dopravní obsluhy území, parkovacích míst…). Děkujeme za pochopení. S pozdravem a přáním pěkného dne Veronika Berná), ÚMČ Praha 14

 2. obcan14 napsal:

  O skutečnosti, že Mochovská od Zámečnické po souběh se Zelenečskou nemá potřebnou šířku pro parkování ví všichni spoustu let, sám jsem na to několikrát písemně MČ Praha 14 upozorňoval. Jen jednou před pár lety zareagovali z TSK, pán vzal metr, změřil a povídá „5m-to je v normě“. Vrchol všeho nastal od léta 2019, kdy zdejším rezidentům začaly chodit pokuty za nesprávné parkování neponecháním 3 metrů místa, což je v této ulici nemožné a pravděpodobně ani rychlé rozšíření štěrkem o pár centimetrů tuto normu nesplní. Rekonstrukce ulic v sídlišti Hloubětín měla začít právě tímto úsekem Mochovské, který je na tom s šířkou nejhůře.

 3. preza napsal:

  Při současném stavu vyštěrkováné travnaté části není dost dobře možné parkovat vlevo, protože po zaparkování nelze otevřít dveře po levé části auta. Brání tomu vysoký terén za vyštěrkovanou částí.

  • blazekt napsal:

   Zkuste se zamyslet. Na novém vyštěrkování mají stát levá kola automobilu. Pak dveře naprosto v pohodě otevřete a ve zbytku vozovky i tak projedou naprosto v pohodě např. popeláři. Když ovšem zastavíte a na vyštěrkování máte pravá kola automobilu, tak pochopitelně neotevřete dveře. Kolem vás za to projedou ta popelářská auta dvě vedle sebe 😀

 4. obcan14 napsal:

  Výsledkem je, že menší část vozidel (kde to terén umožňuje) parkuje vlevo, zbytek postaru vpravo. Tam už hasiči, nebo sanitka neprojedou vůbec. Pomůže jen okamžitá rekonstrukce ulice Mochovská od Zámečnické po Slévačskou.

 5. ivab napsal:

  Tak TOTO SE OPRAVDU NEPOVEDLO!! Upozornění na změnu (jako to bývá před blokovým čištěním, kde to funguje) žádné. Provizorní značka zapadlá mezi parkujícími auty, tedy dál částa aut parkuje postaru. Já se dnes snažila zaparkovat vlevo ale… vyjet na cca 12-15 „schod“ vedle sutě se mi nepodařilo, tedy levými koly stojím na suti, ale otevřít dveře byl problém a vystoupit rovněž. V současné době jen s opatrností projede osobní auto, ale jak to bude vypadat, až do Mochovské vjedou např.popeláři ?

 6. Městská část Praha 14 napsal:

  Dobrý den, děkujeme všem za příspěvky. Městská část Praha 14, mj. i na základě podnětů zejména ze strany hasičů, v posledních měsících analyzuje průjezdnost místních komunikací ve vztahu k IZS (Integrovaný záchranný systém, tedy hasiči, záchranka atd.). Tam, kde není zajištěn průjezd v šíři 3 metry (zákonem daná šíře komunikace, resp. minimální šíře pro to, aby vozidla IZS mohla včas dojet k zásahům, případně vůbec komunikací projet), se ve spolupráci s IZS, Policií ČR i Magistrátem hl. m. Prahy snaží situaci postupně řešit. V ul. Mochovská byl problém s nedostatečně širokým průjezdem dlouhodobě (mj. na to upozorňovali i místní občané, jak je ostatně uvedeno i v rámci této diskuze) a bylo třeba stav konečně napravit. Aby MČ nemusela parkovací stání v Mochovské rušit úplně, rozhodla komunikaci rozšířit v místě, kde je to technicky možné – tedy na levé straně vozovky, kde část zatravněné plochy ustoupila vyštěrkovanému pásu. Stání je zde zamýšlené podélné – s levými koly ve vyštěrkovaném pásu, nikoliv na travnaté ploše. Je pravdou, že zmiňovanou úpravou Mochovská o několik parkovacích míst přišla, ale jiná cesta, jak alespoň v omezenější míře v ulici parkování zachovat a zároveň zabezpečit bezproblémový průjezd IZS, bohužel není. Děkujeme za pochopení, situace se jistě zlepší, až Magistrát hl. m. Prahy komunikaci zrekonstruuje (k tomu více v první reakci MČ v této diskuzi). S přáním pěkného dne Veronika Berná, ÚMČ Praha 14

 7. preza napsal:

  Myslím, že i po rekonstrukci Mochovské zde bude i nadále nedostatek parkovacích míst. Průzkumy stavu obsazenosti chodí přes den v rámci pracovní doby a také letecké snímky stavu komunikací se fotí přes den. To ale neodpovídá realitě. To je zde volno, protože s většinou aut odjeli jejich majitelé do zaměstnání. Večer jsou ale všechna místa beznadějně obsazená a kdo přijede z práce později, tak má smůlu. Nejdříve zde beznadějně krouží hledáním volného místa k zaparkování a nakonec stejně musí odjet někam jinam a daleko.

Napsat komentářLoading Facebook Comments ...