Život na Praze 14

KULTURA

Praha 14 ze vzduchu. Foto: Jan Malý

Proleťte se nad Prahou 14

Praha 14 si v letošním roce připomíná 25 let od svého vzniku. Takové výročí si zaslouží pořádnou oslavu, proto pro místní obyvatele radnice připravila hned několik „narozeninových“ dárků. A pozor – ne ledajakých. Patří mezi ně i slavnost u rozhledny Doubravka či soutěž o vyhlídkové lety nad Prahou 14.

„Právě vyhlídkové lety vnímáme jako zlatý hřeb celé kampaně. Jejím prostřednictvím chceme ukázat místním lidem různé podoby městské části, přimět je, aby se o místě, kde žijí, dozvěděli něco nového. A to nejen při procházkách po zemi, ale také ze vzduchu,“ říká místostarostka Prahy 14 PhDr. Zuzana Jelenová, do jejíž gesce spadá mimo jiné i kultura, sport a volný čas.

Co musí lidé udělat, aby se mohli nad Prahou 14 proletět? Prvním krokem je pozorně sledovat facebookový profil městské části (www.facebook.com/mcpraha14). Právě na něm a dále pak na webu www.poznejprahu14.cz budou postupně a v předem neavizovaných termínech zveřejňovány indicie vedoucí k nalezení celkem 25 výherních poukazů – „vstupenkám“ do letadla, a to vždy pro dvě osoby. Se schováváním voucherů a zveřejňováním indicií, které už samy osobě zájemce přimějí, aby si o městské části něco nastudovali, se začne v prvním zářijovém týdnu (první indicie bude zveřejněna dnes, tedy 3. září). Honba za poukazy bude pokračovat do konce měsíce, samotné lety se uskuteční v říjnu. Organizátorem soutěže je příspěvková organizace městské části Praha 14 kulturní.

Druhou nejvýraznější akcí poznávací výroční kampaně bude Posvícení u Doubravky, které se v obdobné podobě uskutečnilo už v loňském roce. „Na odpoledne plné zábavy pro děti i dospělé se můžete těšit, kdy jindy, než 25. září 2019. Program začne v 16 hodin a připraveno toho bude opravdu hodně. Chutné jídlo, pěkná muzika a další atraktivní program,“ naznačuje místostarostka Jelenová. A co se tedy bude dít? Divadelní představení obstará soubor Buchty a loutky, který vystoupí s hrou Zlatá husa, Institut světelného designu, jehož tým později večer Doubravku tematicky rozsvítí, zorganizuje workshop nejen pro děti a následovat budou i další zajímavosti. Po vystoupení žáků z místních základních škol čekají návštěvníky koncerty kapely Please The Trees společně se sborem Elpida a později hudební skupiny Mr. Moss. Posvícení vyvrcholí originální show v podobě malby světlem, o kterou se postará známý český umělec Alex Dowis. Vedle bohatého programu budou připraveny stánky s dobrým jídlem a pitím.

Kromě soutěže o vyhlídkové lety a slavnosti u rozhledny se v rámci kampaně připravují i další aktivity – například komentované procházky po jednotlivých čtvrtích, jejichž délka bude v součtu 25 kilometrů nebo koncerty v ulicích. Muzika v terénu rozpohybuje místní veřejný prostor. Začíná se už zítra (4. září), kdy na ploše před stanicí metra Černý Most vystoupí zpěvák Ondřej Ruml (rozpis dalších koncertů viz níže). Součástí oslav bude také letošní rozsvěcení vánočního stromku u stanice metra na Rajské zahradě. V listopadu navíc u příležitosti čtvrtstoletí městské části vyjde i speciální číslo časopisu Čtrnáctka. Veškeré informace k programu včetně podrobností o poznávacích procházkách na www.poznejprahu14.cz

Za pětadvacet let své existence naše městská část ušla dlouhou cestu. „Už dávno není opomíjenou oblastí na periferii. Naopak. V posledních letech se rychle rozvíjí. Prakticky všechny školy a školky získaly nový kabát a vybavení, navíc se nám daří získávat peníze i na další méně obvyklé počiny – třeba na venkovní učebny mateřinek. A úspěchy jsou samozřejmě patrné i jinde než ve školství,“ upozorňuje starosta Prahy 14 Mgr. Radek Vondra. Jedním z nich je právě i rozhledna Doubravka známého architekta Martina Rajniše, která od června 2018 zdobí černomostecká Čihadla. Zatímco ona je novou, moderní a neotřelou místní dominantou, srdcem Černého Mostu se už před časem stalo zrekonstruované volnočasové centrum Plechárna, kde se baví skejťáci, maminky s dětmi, milovníci kávy i senioři. Nabitý program nabízejí i další místní centra včetně opraveného Kulturního domu v Kyjích. A nemalé ambice má i Hloubětínská 55, nové komunitní centrum, které městská část otevře kousek od hloubětínského bazénu.

Doprovodný program

HUDBA V ULICÍCH

 • 4. září 2019 od 17 do 18 hodin ONDŘEJ RUML (náměstí před stanicí metra Černý Most)
 • 5. září 2019 od 17 do 18 hodin KARO (prostranství před stanicí metra Rajská zahrada)
 • 11. září 2019 od 16 do 17 hodin ŽEBRÁK (náměstí u stanice metra Hloubětín)
 • 12. září 2019 od 17 do 18 hodin CHILI (Hostavice, roh ulic Pilská a Lomnická)
 • 13. září 2019 od 16 do 17 hodin BIG LEBOWSKI BAND (před supermarketem Albert na Jahodnici – ul. Českobrodská)
 • 19. září 2019 od 17 do 18 hodin PETR HRUŠKA (ul. Chvaletická na Lehovci – dětské hřiště)
 • 20. září 2019 od 17 do 18 hodin TOMY FIRST (ul. Splavná na Hutích – u restaurace U Lachtana)

POZNÁVACÍ PROCHÁZKY PO PRAZE 14

 • 8. září 2019 – Rajská zahrada a její blízké okolí (od 10 hodin), Kyje (od 15 hodin)
 • 15. září 2019 – Jahodnice (od 15 hodin)
 • 28. září 2019 – Hostavice – park U Čeňku (od 10 hodin)
 • 29. září 2019 – Hutě (od 15 hodin)
 • 5. října 2019 – Starý Hloubětín (10 hodin), Černý Most (od 14 hodin)
 • 13. října 2019 – Nový Hloubětín (od 15 hodin)

Procházky budou komentované. Více informací o jednotlivých trasách naleznete na http://www.poznejprahu14.cz

 

 

Zveřejněno: 3. září 2019

Napsat komentářLoading Facebook Comments ...