Život na Praze 14

Strom republiky

24.10.2018
Strom republiky

Strom republiky má od úterý (23. října 2018) už i naše městská část a to u památníku obětem první světové války – na ploše u hloubětínského bazénu. Zvolena byla lípa, která je naším národním stromem a může se dožít až jednoho tisíce let. V nejbližších týdnech k zasazenému stromu přibyde ještě umělecky ztvárněná a do kamene zasazená informační cedule a ochranný plůtek.

V souvislosti se 100. výročím založení Československa se v Praze 14 konají i další dílčí akce. První z nich se uskutečnila už na konci září. Vrcholem Posvícení u Doubravky, tedy nové rozhledny na Čihadlech, byla speciální světelná projekce v národních barvách. Atmosféru dokreslovaly tóny národní hymny a symfonické básně Vltava od Bedřicha Smetany.

Dále městská část organizuje nebo spoluorganizuje vzpomínkový akt spojený s kladením věnců a tematické výstavy. Podrobnosti jsou uvedeny v přehledu níže.

Připravované akce:

  • Oslava vzniku Československé republiky
    Městská část Praha 14 pořádá ve spolupráci s Obvodním výborem Českého svazu bojovníků za svobodu v Praze 9 a s MČ Praha 9  slavnostní shromáždění občanů u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Vzpomínkový akt se uskuteční ve čtvrtek 25. 10. 2018 ve 14 hodin u památníku obětem první světové války u hloubětínského bazénu.
  • Výstava „Republika 100“
    V prostorách Galerie 14 (nám. Plukovníka Vlčka 686/11, 198 00, Černý Most) se v prosinci 2018 uskuteční výstava historických předmětů (vernisáž 3. 12, dále otevřeno ÚT, ST, ČT od 14 do 18 hodin, výstava končí 13. 12. 2018).
  • Výstava dobových fotografií ve volnočasovém centru Plechárna (Bryksova 1002/20, 198 00, Černý Most). Potrvá od 27. 10. do 19. 11. 2018. Akci organizuje centrum Plechárna, respektive příspěvková organizace městské části – Praha 14 kulturní.

Fotografie ze sázení Stromu republiky:

 

Předešlé aktuality

Veřejné projednání – Revitalizace parku Bílý kůň

Přijďte ve středu 28. února 2024 do Kyjosku na Hutích (Splavná 652) vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích. Věnovat se vám budou politici, odborníci a zástupci radnice Prahy 14. Začínáme tradičně v 17.30 hodin. Těšíme se na vás. Zveřejněno: 20. února 2024

Zveřejněno: 20.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Antifetfest 2024. Natáčejte a hlaste se!

Další ročník soutěžního festivalu Antifetfest je tu! Dnes již tradiční přehlídka žákovských a studentských filmů se zaměřuje na palčivá témata dnešní doby – kriminalitu, drogy, šikanu, domácí násilí, záškoláctví a další patologické jevy. A právě teď je ten správný čas se do ní přihlásit. Školy, školská zařízení a nízkoprahové kluby mohou do soutěže vyslat jednotlivce nebo skupiny maximálně 5 tvůrců. Soutěží se ve dvou kategoriích: žáci druhého stupně základních škol či studenti nižších ročníků víceletých gymnázií a studenti středních škol nebo odborných učilišť. Do filmového klání lze poslat maximálně desetiminutový snímek tematicky odpovídající zaměření festivalu. Harmonogram soutěže: 29. 3. 2024 –  termín

Zveřejněno: 20.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Chlumeckou ulici čekají v březnu hned dvě omezení

První omezení související se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech. Následovat bude omezení související s opravou povrchu ulice, konkrétně v úseku mezi Pražským okruhem a odbočkou na Ocelkovu ulici ve směru do centra. Oprava bude probíhat ve dvou etapách a opravovat se bude komplexně celý povrch vozovky ve směru do centra. První etapa, která proběhne v termínu od 4. do 16. března 2024 bude zahrnovat výměnu povrchu v pravém jízdním pruhu a zároveň bude zcela uzavřen sjezd (Exit 59)

Zveřejněno: 19.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Komorní soubor Duo Teres vystoupí v Galerii 14

Ve středu 21. února vystoupí v Galerii 14 od 18. 30 hodin komorní soubor Duo Teres. Zazní skladby N. Paganiniho, A. Piazooolly, O. Koukala a dalších. Duo Teres (Lucia Fulka Kopsová- housle a Tomáš Honěk - kytara) je komorní soubor mimořádného nástrojového spojení, který se od začátku svojí existence zabývá převážně hudbou původně napsanou pro housle a kytaru. Postupem času se zájem dua přesunul spíše na hudbu 20. a 21. století a na konci roku 2010 vyšlo první album, které velice kladně ocenila hudební kritika. Objevily se na něm skladby Jana Nováka, Antonína Tučapského, Jana Truhláře, ale i Niccola Paganiniho.

Zveřejněno: 19.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Noční závozy v prodejnách Albert

Prodejny potravin Albert ohlásily, že jsou z důvodu plánované protestní akce zemědělců nuceny upravit závozové plány a zvýšit frekvenci nočních závozů. První vlna závozu bude probíhat v noci z neděle 18. 2 na pondělí 19. 2. Vzhledem k umístění prodejen Albert je možné, že nočními závozy dojde k dočasnému narušení komfortu obyvatel, a to vlivem zvýšené hlučnosti při manipulaci se zbožím (např. cinkot skleněných lahví). Společnost ubezpečuje, že při nočních závozech bude postupovat s nejvyšší opatrností, aby minimalizovala případné negativní dopady na noční klid.    

Zveřejněno: 16.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek
Další aktualityDalší aktuality