Život na Praze 14

TZ 10/2023 Ulice Chlumecká na Černém Mostě se na tři dny uzavře. Důvodem je instalace lávky k nové železniční zastávce

10.11.2023
TZ 10/2023 Ulice Chlumecká na Černém Mostě se na tři dny uzavře. Důvodem je instalace lávky k nové železniční zastávce

Praha, 10. listopadu 2023 – Obyvatelé Prahy 14 netrpělivě čekají na dokončení léta slibované vlakové zastávky Rajská zahrada, k jejímuž slavnostnímu zprovoznění dojde již 9. prosince tohoto roku. Přístup k železniční zastávce zajistí nová lávka, která má zároveň propojit oblasti Rajské zahrady a Hutí, jež od sebe odděluje frekventovaná ulice Chlumecká. Zatímco dvě
z celkem tří částí lávky jsou již osazeny, poslední část, vedoucí nad Chlumeckou ulicí, bude instalována v termínu od 17. do 19. listopadu 2023. Její instalace si vyžádá kompletní uzavírku Chlumecké ulice v dotčeném úseku.  Investorem železniční zastávky je Správa železnic, investorem lávky Magistrát hl. m. Prahy.

 Drobnější dopravní omezení související s přípravou pokládky a pak i se samotným osazením lávky začnou již 13. 11. Od tohoto data do 16. 11. budou v ulici Chlumecká uzavřeny levé jízdní pruhy v obou směrech. Totéž omezení čeká řidiče i později – od 20. 11. do 11. 12., tedy během dokončování montážních a odklízeních prací. První díl dosud neosazené části lávky bude na místo dovezen 17. 11., zhruba ve dvě hodiny ráno. Následně (v čase cca od 7 do 12 hodin) proběhne jeho instalace. Druhý díl přemostění přes Chlumeckou realizační firma přiveze 18. 11., rovněž v brzkých ranních hodinách (kolem 2. hodiny ranní). Až do neděle 19. 11. bude probíhat jeho instalace a svařování celé druhé části lávky do jednoho celku. Realizace výše uvedených prací se neobejde bez kompletní uzavírky dotčeného úseku ulice Chlumecká. Ta potrvá od půlnoci z 16. na 17. 11. do 19. 11. Objízdná trasa povede ulicemi Broumarská a Ocelkova.

Instalovat poslední část lávky bez úplného uzavření Chlumecké ulice bohužel nelze. Uvědomujeme si, že absence městského a Pražského okruhu způsobuje, že je Chlumecká ulice páteřní komunikací pro tranzit z Prahy i do Prahy. Proto jsme požadovali realizaci uzavírky v době prodlouženého víkendu, respektive
o svátku 17. listopadu a o následujícím víkendu, kdy je provoz nejnižší.
Uzavírka je v tuto chvíli naplánovaná na celé dny. Realizátor však přislíbil, že se vynasnaží práce maximálně uspíšit a bude-li to možné, zprůjezdnit Chlumeckou v neděli co nejdříve. Prosíme občany o trpělivost při nezbytných dopravních omezeních. Bez nich bychom se k dlouho očekávané železniční zastávce, včetně lávky, nedostali,“ uvedla místostarostka Prahy 14 Soňa Tománková, která má dopravu v městské části Praha 14 v gesci.

 Instalaci lávky provázely komplikace

 První část lávky vedoucí od železniční zastávky k ulici Borská (na Hutích) a druhou část lávky, propojující obě nástupiště, realizátor (společnost Strabag) osadil již v závěru letošního srpna. Obě tyto části lávky začnou lidem sloužit již 9. prosince, spolu s otevřením nové vlakové zastávky Rajská zahrada.

Třetí část lávky, která propojí nástupiště železniční zastávky s metrem Rajská zahrada, instaluje realizátor v termínu od 17. do 19. listopadu 2023. Původně měla být i tato část přemostění osazena v srpnu (stejně jako zbylé dvě části lávky), realizace však nebyla možná kvůli nezbytným přeložkám inženýrských sítí. Pod povrchem, v těsné blízkosti metra Rajská zahrada, realizátor narazil
na neznámé sítě a železobetonovou konstrukci, které nebyly vyznačeny v dokumentaci metra
ani v podkladech IPRu Praha.

Přestože i poslední část lávky bude v době otevření železniční stanice Rajská zahrada již instalována, její zprovoznění a užívání veřejností je plánováno až na jaře příštího roku.

„Na lávce přes ulici Chlumecká musí proběhnout ještě dokončovací práce, stejně jako na výstupové věži
u metra. Nedodělky brání bezpečnému užívání lávky. Vzhledem k tomu, že se blíží zima, tedy období, kdy s ohledem na klimatické podmínky není z technologických důvodů možné potřebné práce provádět, musíme dokončení přemostění odložit na vhodnější období. Provést musíme například tzv. přímopochozí izolaci a definitivní přeložky inženýrských sítí. Dokončit je třeba také přístupové komunikace
či protikorozní ochrany ocelové konstrukce,“
vysvětlil Ondřej Ehrenberger, stavbyvedoucí
ze společnosti Strabag.

S výstavbou zastávky, a zároveň s celkovou modernizací trati mezi stanicemi Praha-Vysočany – Mstětice, začala Správa železnic loni v únoru. Kromě vlaků jedoucích od Čelákovic a Lysé nad Labem budou na Rajské zahradě zastavovat i vlaky mířící do Čakovic a Neratovic. Součástí přemostění bude i výtah a schodiště. Část lávky vedoucí přes Chlumeckou ulici bude dlouhá téměř 50 metrů, zbývající, již položený úsek měří téměř 40 metrů. Šířka chodníku by měla přesáhnout 3,5 metru. Na železniční zastávce budou dvě nástupiště a oba peróny budou dlouhé 220 metrů.

 

Pro více informací:
Veronika Berná
vedoucí úseku komunikace
Odbor strategického řízení a komunikace
ÚMČ Praha 14
Tel.:  225 295 603, mobil: 605 222 238
E-mail: Veronika.Berna@praha14.cz

Zveřejněno: 10. listopadu 2023

Předešlé aktuality

Veřejné projednání – Revitalizace parku Bílý kůň

Přijďte ve středu 28. února 2024 do Kyjosku na Hutích (Splavná 652) vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích. Věnovat se vám budou politici, odborníci a zástupci radnice Prahy 14. Začínáme tradičně v 17.30 hodin. Těšíme se na vás. Zveřejněno: 20. února 2024

Zveřejněno: 20.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Antifetfest 2024. Natáčejte a hlaste se!

Další ročník soutěžního festivalu Antifetfest je tu! Dnes již tradiční přehlídka žákovských a studentských filmů se zaměřuje na palčivá témata dnešní doby – kriminalitu, drogy, šikanu, domácí násilí, záškoláctví a další patologické jevy. A právě teď je ten správný čas se do ní přihlásit. Školy, školská zařízení a nízkoprahové kluby mohou do soutěže vyslat jednotlivce nebo skupiny maximálně 5 tvůrců. Soutěží se ve dvou kategoriích: žáci druhého stupně základních škol či studenti nižších ročníků víceletých gymnázií a studenti středních škol nebo odborných učilišť. Do filmového klání lze poslat maximálně desetiminutový snímek tematicky odpovídající zaměření festivalu. Harmonogram soutěže: 29. 3. 2024 –  termín

Zveřejněno: 20.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Chlumeckou ulici čekají v březnu hned dvě omezení

První omezení související se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech. Následovat bude omezení související s opravou povrchu ulice, konkrétně v úseku mezi Pražským okruhem a odbočkou na Ocelkovu ulici ve směru do centra. Oprava bude probíhat ve dvou etapách a opravovat se bude komplexně celý povrch vozovky ve směru do centra. První etapa, která proběhne v termínu od 4. do 16. března 2024 bude zahrnovat výměnu povrchu v pravém jízdním pruhu a zároveň bude zcela uzavřen sjezd (Exit 59)

Zveřejněno: 19.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Komorní soubor Duo Teres vystoupí v Galerii 14

Ve středu 21. února vystoupí v Galerii 14 od 18. 30 hodin komorní soubor Duo Teres. Zazní skladby N. Paganiniho, A. Piazooolly, O. Koukala a dalších. Duo Teres (Lucia Fulka Kopsová- housle a Tomáš Honěk - kytara) je komorní soubor mimořádného nástrojového spojení, který se od začátku svojí existence zabývá převážně hudbou původně napsanou pro housle a kytaru. Postupem času se zájem dua přesunul spíše na hudbu 20. a 21. století a na konci roku 2010 vyšlo první album, které velice kladně ocenila hudební kritika. Objevily se na něm skladby Jana Nováka, Antonína Tučapského, Jana Truhláře, ale i Niccola Paganiniho.

Zveřejněno: 19.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Noční závozy v prodejnách Albert

Prodejny potravin Albert ohlásily, že jsou z důvodu plánované protestní akce zemědělců nuceny upravit závozové plány a zvýšit frekvenci nočních závozů. První vlna závozu bude probíhat v noci z neděle 18. 2 na pondělí 19. 2. Vzhledem k umístění prodejen Albert je možné, že nočními závozy dojde k dočasnému narušení komfortu obyvatel, a to vlivem zvýšené hlučnosti při manipulaci se zbožím (např. cinkot skleněných lahví). Společnost ubezpečuje, že při nočních závozech bude postupovat s nejvyšší opatrností, aby minimalizovala případné negativní dopady na noční klid.    

Zveřejněno: 16.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek
Další aktualityDalší aktuality