Život na Praze 14

TZ 2/2023 Praha 14 slaví svátek planety. Tradičně na Rajské zahradě

19.4.2023
TZ 2/2023 Praha 14 slaví svátek planety. Tradičně na Rajské zahradě

Praha, 19. dubna 2023 – Duben, jak známo, patří ekologii a tématům zaměřeným na podporu ochrany životního prostředí. Praha 14 se řadí mezi městské části, které si svátek planety každoročně připomínají zábavně naučnou akcí pro širokou veřejnost. Ta se, stejně jako v uplynulých letech, uskuteční na prostranství před stanici metra Rajská zahrada.

Den Země Prahy 14 je součástí kampaně městské části „Chceme tu mít čisto“. Uskuteční ve čtvrtek 20. 4. 2023 od 10 do 16 hodin. „Návštěvníci se opět mohou těšit na bohatý program s ekologickou tématikou. Do oslav se pravidelně zapojují místní mateřské a základní školy, zejména pak ZŠ Generála Janouška, dále také Klub seniorů Prahy 14, Dům dětí a mládeže Praha 9 a organizace zaměřené mimo jiné na ekologii či odpadové hospodářství. Cílem aktivit je zábavnou formou motivovat mládež
i dospělé k ochraně přírody a životního prostředí,“
uvedl radní Ing. Jan Liška, do jehož gesce spadá naplňování místní Agendy 21, mezinárodního programu mimo jiné zaměřeného na podporu participace veřejnosti na rozvoji místa, kde žijí.

Novinkou letošního Dne Země bude zapojení městské části do kampaně Recykluj mobil. „Zhruba od 13 hodin bude na místě k dispozici stánek, kde budou moci lidé odevzdávat vysloužilé mobilní telefony. My potom zajistíme ekologickou likvidaci těchto přístrojů. Stejně jako jiná elektronika, i mobily v sobě skrývají řadu látek, které jsou potenciálně škodlivé pro přírodu i lidské zdraví. A není žádná novinka, že mobilní telefon je nejčastěji obměňovaný elektrospotřebič na světě,“ dodal radní Liška.

Staré mobily bude možné odevzdávat nejen v rámci Dne Země, ale i na jiných místech. Označené zelené boxy lidé v termínu od 20. 4. do 5. 6. 2023 naleznou i v budově Úřadu městské části Praha 14, ve veřejných knihovnách v Hloubětíně a na Černém Mostě, na vybraných základních školách
či v komunitních a volnočasových centrech H55, Kardašovská, KD Kyje a Plechárna.

Doprovodný program Dne Země vyvrcholí koncertem Anastasis. Hudebně-dramatický projekt, v němž se představí malí i velcí zpěváci, si klade za cíl přispět k tomu, aby se lidé zamysleli nad stavem naší planety i možnostmi, jak mohou přispět k tomu, aby se zlepšil.

Vedle samotného Dne Země Prahy 14 se v dubnu uskutečnila dvě na třídění a šetrný přístup k přírodě zaměřená setkání ve volnočasovém centru H55 – první cílilo na děti, druhé na seniory. A součástí ekologických dnů se stane i jeden z jarních dobrovolnických úklidů, jež ve spolupráci s městskou částí v Praze 14 pořádají neziskové organizace a aktivní občané. V sobotu 22. 4. se zájemci sejdou u MŠ Chvaletická, aby pomohli s úklidem lehoveckého sídliště.

Pro více informací:
Veronika Berná
Oddělení strategického plánování a komunikace
Tel.:  225 295 603, mobil: 605 222 238
E-mail: Veronika.Berna@praha14.cz

 

Předešlé aktuality

Veřejné projednání – Revitalizace parku Bílý kůň

Přijďte ve středu 28. února 2024 do Kyjosku na Hutích (Splavná 652) vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích. Věnovat se vám budou politici, odborníci a zástupci radnice Prahy 14. Začínáme tradičně v 17.30 hodin. Těšíme se na vás. Zveřejněno: 20. února 2024

Zveřejněno: 20.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Antifetfest 2024. Natáčejte a hlaste se!

Další ročník soutěžního festivalu Antifetfest je tu! Dnes již tradiční přehlídka žákovských a studentských filmů se zaměřuje na palčivá témata dnešní doby – kriminalitu, drogy, šikanu, domácí násilí, záškoláctví a další patologické jevy. A právě teď je ten správný čas se do ní přihlásit. Školy, školská zařízení a nízkoprahové kluby mohou do soutěže vyslat jednotlivce nebo skupiny maximálně 5 tvůrců. Soutěží se ve dvou kategoriích: žáci druhého stupně základních škol či studenti nižších ročníků víceletých gymnázií a studenti středních škol nebo odborných učilišť. Do filmového klání lze poslat maximálně desetiminutový snímek tematicky odpovídající zaměření festivalu. Harmonogram soutěže: 29. 3. 2024 –  termín

Zveřejněno: 20.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Chlumeckou ulici čekají v březnu hned dvě omezení

První omezení související se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech. Následovat bude omezení související s opravou povrchu ulice, konkrétně v úseku mezi Pražským okruhem a odbočkou na Ocelkovu ulici ve směru do centra. Oprava bude probíhat ve dvou etapách a opravovat se bude komplexně celý povrch vozovky ve směru do centra. První etapa, která proběhne v termínu od 4. do 16. března 2024 bude zahrnovat výměnu povrchu v pravém jízdním pruhu a zároveň bude zcela uzavřen sjezd (Exit 59)

Zveřejněno: 19.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Komorní soubor Duo Teres vystoupí v Galerii 14

Ve středu 21. února vystoupí v Galerii 14 od 18. 30 hodin komorní soubor Duo Teres. Zazní skladby N. Paganiniho, A. Piazooolly, O. Koukala a dalších. Duo Teres (Lucia Fulka Kopsová- housle a Tomáš Honěk - kytara) je komorní soubor mimořádného nástrojového spojení, který se od začátku svojí existence zabývá převážně hudbou původně napsanou pro housle a kytaru. Postupem času se zájem dua přesunul spíše na hudbu 20. a 21. století a na konci roku 2010 vyšlo první album, které velice kladně ocenila hudební kritika. Objevily se na něm skladby Jana Nováka, Antonína Tučapského, Jana Truhláře, ale i Niccola Paganiniho.

Zveřejněno: 19.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Noční závozy v prodejnách Albert

Prodejny potravin Albert ohlásily, že jsou z důvodu plánované protestní akce zemědělců nuceny upravit závozové plány a zvýšit frekvenci nočních závozů. První vlna závozu bude probíhat v noci z neděle 18. 2 na pondělí 19. 2. Vzhledem k umístění prodejen Albert je možné, že nočními závozy dojde k dočasnému narušení komfortu obyvatel, a to vlivem zvýšené hlučnosti při manipulaci se zbožím (např. cinkot skleněných lahví). Společnost ubezpečuje, že při nočních závozech bude postupovat s nejvyšší opatrností, aby minimalizovala případné negativní dopady na noční klid.    

Zveřejněno: 16.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek
Další aktualityDalší aktuality