TZ/5 Praha 14 vzdá hold československým letcům RAF. Připravila dvoudenní akci pro veřejnost i žáky místních základních škol
Praha, 13. května 2025 – Obytnou zástavbu, která na sídlišti Černý Most „rostla“ od poloviny 80. let do roku 1992, protínají ulice, jež nesly, případně měly nést, jména zahraničních komunistických funkcionářů. Zvrat nastal po sametové revoluci a následných politických změnách. V roce 1991 byly uliční tabulky Černého Mostu II opatřeny jmény hrdinů, na jejichž osudech se podepsala nejen 2. světová válka, ale v mnoha případech i minulý režim – jmény československých letců a stíhačů, kteří působili v zahraničním odboji, zejména ve Velké Británii (RAF) a ve Francii. U příležitosti 80. výročí ukončení 2. světové války připravila Praha 14 dvoudenní akci, kterou osudy těchto hrdinou připomene. Účast na jejím zahájení přislíbila ministryně obrany Mgr. Jana Černochová.
„Městská část je hrdou nositelnou odkazu československých letců, kteří za 2. světové války nasazovali své životy ve službách britského Královského letectva. Také letos jsme se připojili k oslavám a pietním aktům pořádaným v květnu na různých místech metropole. Nachystali jsme bohatý program, jehož prostřednictvím chceme nejen bavit a vzdělávat, ale především vzdát hold ‚našim‘ hrdinům,“ uvedl starosta Prahy 14 Jiří Zajac.
Oslavy začnou 14. května v 17 hodin – na travnaté ploše mezi stanicí metra Černý Most a Centrem Černý Most. Na úvod čeká návštěvníky vyhlášení výherců soutěžního kvízu, zveřejněného v dubnovém vydání zpravodaje městské části – časopisu Čtrnáctka. Následně na pódiu vystoupí dixielandová kapela Steamboat Stompers.
„Připravený program ocení nejen milovníci historie, ale i široká veřejnost. Po celou dobu akce bude na ploše k vidění také model legendárního letadla Spitfire, replika britského jídelního stanu a různorodá vojenská technika,“ řekla radní Prahy 14 MUDr. Kateřina Pavlíčková, která má v městské části na starosti kulturu, sport a volný čas.
Stan i model letadla, konkrétně Spitfiru Mk. IX. C v provedení z roku 1944, který je replikou letounu Otty Smika, na akci zapůjčí spolek Czech Spitfire Club. Další vojenskou techniku – v tomto případě britskou sanitku a dodávku z roku 1943 a britskou štábní limuzínu z roku 1939, dopraví Kombinovaný oddíl z. s.
Zapojí se i Městská knihovna v Praze (pobočka Rajská zahrada), kde bude po dobu konání akce k dispozici tematicky zaměřený knižní koutek, a místní členové Klubu vojenské historie, kteří se s návštěvníky podělí o ukázku ze soukromé sbírky historických uniforem, zbraní a dalšího vojenského vybavení. Akci doplní tematická výstava připravená přímo městskou částí.
Před 19. hodinou se zájemci, tedy ti, kteří si koupí lístek (stojí symbolických 80 korun, nákup je možný přes standardní prodejní systém kina), přesunou do Cinestar v Centru Černý Most, kde je čeká promítání filmu Good Old Czechs. Dokument o Františku Fajtlovi a Filipu Jánském, kteří se – spolu s mnoha dalšími československými piloty – navždy zapsali do historie britské RAF, mapuje cestu obou letců z okupovaného Československa přes Francii, bitvu o Británii a východní frontu zpět do osvobozené Prahy. Příběh stojí ryze na dobových archivních záběrech, doplněných
o vyprávění obou zmiňovaných pilotů.
Dramaturgii akce vymyslela produkce tradičního volnočasového festivalu Stop Zevling pod záštitou místního patriota Vojtěcha Havlovce. „Na začátku byla myšlenka ‚dovézt letadlo na Čerňák‘. Inspiroval mě k ní místní občan a podnikatel Miloš Masare, který je velký nadšenec do historie. Jezdí na srazy příznivců letců a řekl mi i o existenci modelu Spitfiru. Nadchla mě představa, že by se letoun mohl objevit i u nás. Oslovil jsem městskou část a bylo to. Společně jsme dali dohromady vzpomínkovou akci, která se svým zaměřením letos řadí mezi největší v Praze,“ vysvětlil Vojtěch Havlovec.
Během oslav městská část nezapomene ani na děti. „Ve spolupráci se spolkem Czech Spitfire Club jsme pro žáky místních základních škol připravili promítání filmu Život v RAF MUDr. Zdeňka Vítka, který byl lékařem československé peruti. Jedná se o unikátní němý film, jenž byl digitalizován z 16 mm filmového materiálu. Členové spolku budou během promítání film komentovat,“ doplnil radní Prahy 14 Josef Kutmon, do jehož gesce spadá oblast školství.
Promítání děti čeká 14. 5. dopoledne. Další speciální program pro ně městská část připravila i na následující den, kdy se oslavy přesunou do volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě. Zástupci spolku Czech Spitfire Club a již zmiňovaní členové Klubu vojenské historie žákům 1. a 2. stupně povypráví zajímavosti o pilotech i o letadlech, na nichž se během války sváděly vzdušné souboje. Ve 14 hodin ve volnočasovém centru odstartuje program pro širokou veřejnost, včetně výstavy vojenských artefaktů.
Prohlédnout si lidé budou moci i papírové modely zapůjčené ze sbírky modeláře Dalibora Batrly. Den zakončí beseda s PhDr. Filipem Vojtáškem (17:00–18:30) na téma: Nálet na Prahu a okolí na Květnou neděli 25. března 1945 ve fotografiích. Během druhého dne oslav (15. 5.) bude na Plechárně k vidění také soutěžní výstava 3D modelů připravených žáky základních škol Prahy 14. Účast na veškerých aktivitách (s výjimkou promítání filmu Good Old Czechs) je zcela zdarma.
Pro více informací:
Veronika Berná
vedoucí oddělení komunikace
Odbor kultury a komunikace ÚMČ Praha 14
Tel.: 225 295 603, mobil: 605 222 238
E-mail: Veronika.Berna@praha14.cz