Život na Praze 14

TZ 6/2019 Nová tělocvična, venkovní učebny nebo výměna kotlů. Ve školách Prahy 14 se v létě neodpočívá

9.8.2019

Praha, 9. srpna 2019 – Pro základní a mateřské školy Prahy 14 je to už téměř každoroční tradice: jen co děti odejdou na prázdniny, „nastěhují“ se do osiřelých školních budov dělníci. Letošní léto je navíc co do stavebního ruchu skutečně nabité – v některých školách se mění elektroinstalace, v jiných výtah nebo kotel, finišuje také výstavba nové tělocvičny a školního hřiště.

„To, čím letos v létě místní školy procházejí, je výsledkem několikaleté práce řady lidí na úřadě. Připravili projekty, zajistili finanční prostředky na pokrytí nákladů i při omezeném rozpočtu městské části. Uvědomuji si, že to nebylo jednoduché a ráda bych všem, kteří se na tom podíleli a podílí, poděkovala. A děkuji i školám za jejich trpělivost a pozitivní přístup. Absolutní většina naplánovaných prací se stihne během léta, aby nebyla žádným způsobem narušena výuka,“ uvedla místostarostka Prahy 14 PhDr. Zuzana Jelenová, která má ve své gesci školství.

V MŠ Chvaletická se mění zastaralý výtah, v MŠ Paculova elektroinstalace tak, aby odpovídala současným potřebám. Ve druhé jmenované školce navíc probíhá rekonstrukce bývalého školnického bytu. „Místo něj vzniká nová ředitelna, sborovna a další zázemí. Dřívější prostory nevyhovovaly, navíc chybělo místo pro školní archiv,“ vysvětlila místostarostka Mgr. Irena Kolmanová, která má na starosti investice městské části.

První etapu výměny elektroinstalací včetně rozvodů aktuálně absolvuje i ZŠ Hloubětínská, kde letní prázdniny radnice využívá i pro rekonstrukci nevyhovující kotelny a výměnu kotlů. Na pokrytí nákladů na výměnu rozvodů v Hloubětínské, městská část požádala o dotaci pražský magistrát. „Elektroinstalace o prázdninách měníme i v budově v ulici Vybíralova 969/2, kde kromě MŠ Jahoda sídlí nízkoprahové centrum. I na tuto akci jsme žádali o finanční podporu, tentokrát z evropského Operačního programu Praha – pól růstu. Je schválena,“ doplnila místostarostka Kolmanová.

Skutečně výraznou investicí letošního léta jsou tzv. rekuperace v ZŠ Generála Janouška, ZŠ Vybíralova a v obou budovách ZŠ Chvaletická – v ulici Chvaletická i Rochovská. V ZŠ Generála Janouška se kromě toho dokončuje ještě i rekonstrukce učebny chemie. „Co se rekuperací týká, jde – zjednodušeně řečeno – o zavedení sofistikovaného systému výměny a cirkulace vzduchu, tak aby se ve třídách snížilo množství CO2. Na tuto akci, která je finančně velmi náročná – předpokládané náklady činí zhruba 86 milionů korun – se nám podařilo získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí, s financováním nám pomůže i hlavní město,“ říká místostarostka Kolmanová.

Dlouhodobou školní „akcí“, která odstartovala v loňském roce a skončí spolu s letošními letními prázdninami, je výstavba úplně nové tělocvičny a venkovního hřiště v kyjské ZŠ Šimanovská. „Této základce je 200 let. Má bohatou historii, je na velmi pěkném místě, ale místní děti vždy musely za sportem cestovat. Projekt, který zahrnuje i úpravu prostoru před školou a zmiňované venkovní hřiště, jsme již mnohokrát představovali. Mám radost, že teď už se z něj budeme moci těšit opravdu a ne jen při pohledu na vizualizace,“ podotýká místostarostka Kolmanová.

Letos v létě se dokončuje také projekt na vybudování polytechnických zahrad v místních mateřských školách, s nímž městská část začala v loňském roce. Počítadla, pexesa, kastlíky na třídění odpadu, dopravní hřiště a další edukativní prvky letos přibydou na pozemcích MŠ Chvaletická, Sadská, Vybíralova a Bobkova. Celkem letos v létě městská část do školních budov a pozemků investuje více než 200 milionů korun, přičemž zhruba polovinu této částky pokryjí dotace.

 

Pro více informací:
Veronika Berná Oddělení strategického plánování a komunikace
Tel.:  225 295 603, mobil: 605 222 238
E-mail: Veronika.Berna@praha14.cz

Předešlé aktuality

Den Země 2023

Plno her, soutěží, ale i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna 2023 na Dni Země Prahy 14 na prostranství u metra Rajská zahrada. Připraveny jsou dárky pro všechny účastníky. Soutěže a dílny připravily základní školy Gen. Janouška, Hloubětínská, Vybíralova, Šimanovská, Tolerance – Mochovská, AVE, Ekokom, který představí program Tonda Obal, Dům dětí a mládeže Praha 9, Ústav pro hospodářskou úpravu lesů a v 15 hodin uslyšíte autorské písně z hudebně dramatického projektu ANASTASIS v podání stejnojmenného uměleckého souboru. Senioři z Prahy 14 vám nabídnou k prodeji ozdobné a dekorativní předměty. Mrkněte

Zveřejněno: 20.3.2023
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Příspěvek na vyšetření prsou letos navýšen na 650 Kč

Také v letošním roce MČ Praha 14 vyhlásila program, jehož cílem je podpořit prevenci nádorového onemocnění prsu prostřednictvím finančního příspěvku určeného na kvalifikované vyšetření prsou. Letos byl příspěvek navýšen na maximální výši 650,- Kč a poskytnut bude občanům s trvalým pobytem v městské části Praha 14, kteří se podrobili sonografickému nebo mamografickému vyšetření prsou v období od 1. 1. 2023 do 15. 12. 2023. Na této stránce naleznete podrobné informace a podmínky pro poskytnutí příspěvku. Zveřejněno: 20. března 2023

Zveřejněno: 20.3.2023
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Krátkodobé uzavírky na Hutích – ul. Lipnická a Peluškova

Upozorňujeme občany na dvě krátkodobé uzavírky na Hutích. V souvislosti s rekonstrukcí domu bude od 3. do 7. 4. 2023 zcela uzavřena ulice Lipnická u č. p. 1448 s tím, že do konce června bude v místě rovněž omezeno parkování. Podobná akce se dotkne i ulice Peluškova u č. p. 1443. Ulice bude zcela uzavřena od 11. 4. do 14. 4., parkování bude v místě omezeno do 7. 7. Děkujeme za pochopení.

Zveřejněno: 16.3.2023
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Setkání kultur 2023

Letošní ročník Setkání kultur 2023 přivítá v Kulturním domě v Kyjích hosta vystupující kapely Bachtale Apsa herečku a zpěvačku Barboru Hrzánovou, kapelu Devles a pěvecký soubor z Černého Mostu Romano Balvaj. Večerem bude provázet moderátor Richard Samko. Můžete se těšit nejen na hudbu balkánských, maďarských, španělských, ruských i slovenských Romů, ale také na autorskou tvorbu Mária Biháriho. Hudební komponovaný večer začíná v 18 hodin a vstup je zdarma. Akce se koná za podpory hl. m. Prahy. Zveřejněno: 15. března 2023

Zveřejněno: 15.3.2023
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Pozvánka na 3. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 14

Zveme vás na 3. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14, které se bude konat v úterý 21. března 2023 Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin. Pozvánka ke stažení. Program ke stažení.

Zveřejněno: 13.3.2023
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Výsledky turnaje ve stolním tenisu

Děkujeme sportovcům, kteří se zúčastnili v sobotu 11. března 2023 turnaje v tenisu o pohár starosty. VÝSLEDKY TURNAJE: Muži: místo:   Václav Pech místo:   Petr Poláček místo:   Milan Kubica místo:   Michal Vatrt Útěcha: 1. místo: Jan Paroubek 2. místo: Luboš Jíška Ženy: místo: Monika Korbová místo: Adéla Bláhová místo: Mária Minárová místo: Lucie Roušavá Útěcha: 1. místo: Jiřina Eberová 2. místo: Martina Komrsková Výhercům gratulujeme! Zveřejněno: 13. března 2023

Zveřejněno: 13.3.2023
Pokračovat na článekPokračovat na článek
Další aktuality