Život na Praze 14

TZ 7/2023 Díky projektu Corrency Praha 14 podpořila desítky místních podnikatelů

17.7.2023

Praha, 17. července 2023 – Nový účes, masáže, dětská obuv, zdravé potraviny, lahodná káva, fitness lekce či dobrý oběd. Nejen na to mohli občané Prahy 14 čerpat příspěvek, který jim radnice poskytla v rámci systému Corrency – projektu zaměřeného na podporu lokální ekonomiky. Poslední možnost využít přidělené kredity měli lidé 30. června. Utrácet je mohli v téměř pěti desítkách místních (do projektu zaregistrovaných) provozoven (malí a střední podnikatelé a poskytovatelé služeb).

 „Prvních 1000 registrovaných občanů mělo možnost čerpat až tisícikorunový příspěvek na útratu u podobně registrovaných obchodníků s provozovnou na území městské části. Do projektu jsme se zapojili proto, abychom podpořili jak koupěschopnost místních obyvatel, tak ekonomickou kondici lokálních obchodníků a provozovatelů služeb,“ řekl starosta Prahy 14 Jiří Zajac.

Podrobné informace k projektu jsou uvedeny na webu praha14.corrency.cz. Registrační systém pro obchodníky i obyvatele byl otevřen 1. dubna 2023. Své kredity (correnty) mohli lidé utrácet během letošního května a června – za svého zaplatili polovinu ceny zboží či služby, druhou za ně uhradila městská část. Z celkové částky 1 milion korun, kterou radnice na projekt vyčlenila, lidé vyčerpali 751 tisíc korun.

 „Přestože ne všichni registrovaní občané ve finále všechny své kredity využili – což je samozřejmě škoda, protože svou nevyužitou registrací zablokovali možnost zapojení dalších obyvatel, považuji projekt za úspěšný. Podnikatelům jsme dali příležitost zvýšit své tržby i počet zákazníků. A přesně to bylo od začátku naším záměrem. Na podnikatelský sektor těžce dopadla covidová i energetická krize. Podporu malých a středních podniků považuji za důležitý krok pro obnovu zdravě fungující místní ekonomiky. Zásadní byla v tomto projektu i participace veřejnosti. Nebyli jsme to my na radnici, kdo by rozhodoval o tom, koho podpoří. Občané si sami vybrali, kde své peníze a bonusové kredity poskytnuté městskou částí utratí,“ dodal starosta Zajac.

Mezi nejčastěji navštěvované podniky patřily prodejny dětské obuvi, restaurace či kavárny. Dále lidé mířili i do obchodů s krmivem a potřebami pro zvířata, obchodů se zdravou výživou nebo třeba do masážních salonů.

NEJČASTĚJŠÍ OBLASTI PODNIKÁNÍ OBCHODNÍKŮ REGISTROVANÝCH DO PROJEKTU CORRENCY V PRAZE 14

OBLASTI, KDE OBČANÉ SVÉ CORRENTY NEJČASTĚJI UPLATŇOVALI

„Lidé ze svého u obchodníků v součtu utratili o 147 tisíc korun více, než utratila městská část. Celková podpora podnikatelů, tedy součet prostředků poskytnutých radnicí a částka, kterou v rámci projektu vynaložili občané, činila 1 649 000 korun. Je to dobrá zpráva. Znamená to, že v řadě případů byli občané ochotni za zboží a služby sami zaplatit více než tisíc korun, což byla minimální finanční spoluúčast při vyčerpání celého bonusu od radnice. I tento cíl projektu – podpořit lokální ekonomiku současně ‚z druhé strany‘, tj. nad rámec emise radnicí vyčleněného příspěvku, byl tak naplněn,“ upozornil starosta Zajac.

Registrovaný občan musel být starší 18 let. Platba u obchodníka probíhala unikátní formou. Každý zapojený obyvatel městské časti získal pomyslnou elektronickou correntovou peněženku. K platbě potřeboval jen občanský průkaz, nebo kód z SMS ve svém mobilním telefonu. Projekt Corrency nekladl technické nároky ani na obchodníky. Ti si také vystačili pouze s SMS, využít mohli i jednoduché webové rozhraní.

Projekt vznikl během hackathonu Hack the Crisis v roce 2019. Získal záštitu Hospodářské komory, e-governmentu Ministerstva vnitra a Asociace malých a středních podniků a živnostníků a podporu Ministerstva průmyslu a obchodu.

Systém Corrency se zaměřuje na podporu místních obchodníků a podnikatelů a přináší novou možnost
pro efektivnější využití veřejných financí. Kromě toho se také snaží podpořit udržitelný rozvoj regionů a zvýšit angažovanost místních komunit.

 

Pro více informací:
Veronika Berná
vedoucí úseku komunikace
Odbor strategického řízení a komunikace
ÚMČ Praha 14
Tel.:  225 295 603, mobil: 605 222 238
E-mail: Veronika.Berna@praha14.cz

Předešlé aktuality

Bezpečnější přechod pro chodce v ulici Slévačská

Upozorňujeme občany, že v období od 9. do 31. října 2023 bude realizátorská firma realizovat bezpečnější přechod pro chodce v ulici Slévačská před křižovatkou s ulicí Vizírská. V rámci akce se bude opravovat přechod pro chodce a přilehlé chodníkové nároží. Doprava v místě bude vedena vždy jedním jízdním pruhem, což může v dopravní špičce způsobit kratší kolony vozidel v obou směrech. Akci realizuje TSK z programu BESIP TSK. Děkujeme za trpělivost. Zveřejněno: 26. září 2023

Zveřejněno: 26.9.2023
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Zdravotní vycházka pro seniory

Centrum volného času Stárneme ve zdraví sdružujíc všechny seniory z Prahy a okolí srdečně zve 6. října na výlet z Kyjí do Dolních Počernic. Sraz je v 9 hodin před Úřadem městské části Praha 14 (Bratří Venclíků 1073/8). Zajímavosti na trase: Rozhledna Doubravka Přírodní park Klánovice - Čihadla Přírodní rezervace V Pískovně Nejmenší pražská rozhledna Geologická zahrada Zámek a zámecký park Dolní Počernice Počernický rybník Stravování: Možnost občerstvení v závěru vycházky v zámecké restauraci Léta páně. Přineste si vlastní hůlky. Pokud je nemáte, zapůjčíme na vyžádání. Na akci je třeba se dopředu nahlásit! Hlásit se můžete na tel. 736 140 434. V případě

Zveřejněno: 25.9.2023
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Turistický pochod kolem Prahy 14

Tradiční turistický pochod „14 km kolem Prahy 14“ se koná v sobotu 14. října 2023. Start na malý okruh je od 8.30 do 15 hodin a na velký okruh od 8.30 do 12 hodin před restaurací Club Slavoj v Hloubětínské ulici č. 1137. Při pochodu budete mít příležitost zastavit se na několika zajímavých místech naší městské části: v kostele sv. Bartoloměje v Kyjích můžete absolvovat prohlídku této starobylé kulturní památky v 9, 10 a v 11 hodin, dále bude na trase od 10.30, 11.30 a 12.30 hodin připravena návštěva společnosti Coca-Cola. V parku zámečku v Hostavicích v Pilské ulici se

Zveřejněno: 20.9.2023
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Kurzy sebeobrany pro občany MČ P14 zdarma

Městská část Praha 14 pořádá v rámci programu prevence kriminality kurzy managementu osobní bezpečnosti pro občany. Lekce proběhnou ve volnočasovém centru H55 vždy 1x týdně, pod vedením zkušených lektorů teoretického a sebeobranného systému Krav Maga. Kurz je pro občany ZDARMA. Více informací naleznete na speciální stránce u nás na webu.

Zveřejněno: 19.9.2023
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Částečná uzavírka jízdního pruhu na Chlumecké

Upozorňujeme občany, že v termínu od 4. do 25. října 2023 dojde  z důvodu provádění výstavby přemostění komunikace ulice Chlumecká, v úseku Broumarská – Vodňanská,  k částečné uzavírce jízdního pruhu ve směru z centra. Děkujeme za pochopení a trpělivost. Zveřejněno: 15. září 2023

Zveřejněno: 15.9.2023
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Začala výstavba polyfunkčního domu na Černém Mostě

Výstavba polyfunkčního domu u stanice metra Černý Most byla zahájena. Prostranství je nyní oplocené a do dvou let by měl být projekt hotov. Budova nabídne nejen desítky bytů, ale také kontaktní místo úřadu či nejmodernější pobočku Městské knihovny v Praze. Dopravní omezení: Přestože městská část i realizátor udělají vše pro to, aby dopady stavby na okolní prostředí byly co nejmenší, určitá nezbytná omezení si práce vyžádají. Vozidla převážející zeminu a další stavební technika budou na místo zajíždět ulicí Bryksova a koridorem vedoucím kolem fontány u stanice metra a bývalé budovy Komerční banky. Pravidelné páteční farmářské trhy budou tímto opatřením dotčeny minimálně

Zveřejněno: 14.9.2023
Pokračovat na článekPokračovat na článek
Další aktuality