Život na Praze 14

Česká pošta chystá uzavření části svých poboček

3.4.2023
Česká pošta chystá uzavření části svých poboček

Česká pošta v pátek 31. 3. zveřejnila seznam poboček, které od léta plánuje zrušit. V Praze 14 se toto opatření týká pošty v ulici Poděbradská 489 v Hloubětíně. Jako důvod pro zrušení státní podnik uvádí klesající poptávku po tradičních poštovních službách a nedostatek finančních prostředků.

V reakci na uvedené oznámení se starosta Prahy 14 Jiří Zajac zúčastnil jednání starostů pražských městských částí 1 až 22, na němž si jednotlivé radnice stanovily společný postup. Starostové po České poště požadují osobní jednání, která by dle slibu pověřeného ředitele státního podniku měla proběhnout nejpozději do 21. dubna. Zároveň se starostové obrátili na Vládu ČR – žádají, aby do doby, než budou jednání ukončena, neschvalovala deklarovaný plán rušení poštovních poboček.

„Přestože se v naší městské části naštěstí jedná jen o jednu pobočku a zástupci České pošty uvádějí, že se rušení pošt na kvalitě poskytovaných služeb neodrazí, zejména pro starší občany z dané lokality to komplikaci jistě představovat bude,“ řekl starosta Zajac.

Stejně jako další zástupci vedení městských částí vidí velký problém zejména v tom, že pošta o svých plánech se starosty dopředu nijak nekomunikovala. Informace o rušení poštovních poboček byla obcím a městům doručena do datových schránek v pátek okolo jedné hodiny ráno. Většina starostů se o tom, jaké pobočky budou v jejich městských částech zrušeny, dozvěděla nejprve z médií.

Česká pošta podle starostů při výběru uzavíraných pošt nezohlednila specifika a lokální kritéria typu dopravní obslužnost, územní bariérovost, hustota a počet obyvatel. Jakým způsobem a podle jakých kritérií ale podnik pobočky k zavření vybíral, není jasné. Se starosty tento klíč nikdo nekonzultoval, ani nekomunikoval.

Starostové se shodují na tom, že přestože jsou ekonomické potíže pošty pochopitelné, je třeba hledat způsoby, jak alespoň částečně provozovny zachovat. „Digitalizace sice hodně pokročila, ale stále ne natolik, aby pošty nebyly potřeba. Odpovídající alternativa musí existovat. Nelze od stolu škrtnout ať už jakoukoliv pobočku a počítat s tím, že si lidé nějak poradí. Věřím, že vedení České pošty bude nakloněno nalezení kompromisu a že se nám společně podaří najít maximálně ‚bezbolestné‘ řešení situace,“ uvedl starosta Zajac.

 

 

Předešlé aktuality

Pražské služby zvou na Ladronku na zábavné a vzdělávací odpoledne

Pražské služby srdečně zvou v sobotu 22. června 2024 na pražskou Ladronku, kde se uskuteční tradiční rodinný den. Od 11 do 16 hodin se můžete těšit na řadu zajímavostí a novinek nejen na poli odpadového hospodářství, soutěže, nejmodernější úklidovou a svozovou techniku, bohatý doprovodný program a na závěr i vzdělávací loutkovou pohádku o třídění odpadu. Vystoupí Michal Nesvadba i Jan Bendig. Moderování se ujme duo Magda Reifová a Petr Vacek. Vstup je zdarma. Zveřejněno: 19. června 2024

Zveřejněno: 19.6.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Den nejen pro seniory 2024

Srdečně vás zveme na třetí ročník akce DEN NEJEN PRO SENIORY! Těšit se můžete na kulinářskou show se světoznámou cukrářkou Mirkou van Gils – držitelkou francouzského titulu Professeur en Sucre d'Art a vítězkou Velké ceny Paříže v přípravě svatebního dortu croquembouche (v roce 2002), dynamické ukázky Policie ČR, kynology a dovednosti služebních psů, ukázky profesionálního líčení a v neposlední řadě na vystoupení ABBA WORLD revival. Doprovodný program zpestří malování na obličej pro děti, edukační přednášky, právní a dluhová poradna, ale i promítání studentského filmu Dokud to nezažiješ a soutěže o ceny Cílem této akce je mezigenerační propojení obyvatel městské části a

Zveřejněno: 19.6.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Den dětí v MŠ Chvaletická

V úterý 4. 6. jsme prožili na zahradě prima dopoledne. Všichni jsme se oblékli do triček v našich třídních barvách a hurá na zahradu. Tam na nás čekala spousta zábavných a teamových sportovních úkolů, jako třeba překážková dráha v zástupu, přetahování lanem, sbírání barevných míčků, štafetové předávání kostky a plastové lahve, cirkusové představení a hra na lepidla. Ale také jsme zapojili naše smysly – poznávali jsme písničky podle melodií a činnosti, které nám pantomimou předváděly naše paní učitelky. Ty si také vyzkoušely stavbu komínu z kostek poslepu a my jim z plných plic fandili. Všichni jsme si užili spoustu legrace

Zveřejněno: 19.6.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

8. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 14 – pozvánka a program

Zveme vás na 8. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14, které se bude konat v úterý 25. června 2024 Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin. Pozvánka ke stažení Program ke stažení Zveřejněno: 15. května 2024; aktualizace: 18. června 2024

Zveřejněno: 18.6.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek
Další aktualityDalší aktuality