Život na Praze 14

OZNÁMENÍ

Knihovna s novým jménem a pohádkou

Pobočka Městské knihovny v Praze na Černém Mostě v ulici Generála Janouška je zatím jednou ze dvou poboček, které v Praze 14 čtenáři najdou. Důležité je slovíčko zatím, které slibuje rozšíření počtu knihoven. Mělo by se tak stát v průběhu příštích dvou let a přípravy knihovna zahajuje už nyní. 

 

Prvním krokem je přejmenování stávající pobočky Černý Most na Rajskou zahradu. Přistupujeme k tomu z důvodu, že další prostory pro knihovní služby mají vzniknout přímo u stanice metra Černý Most a tak se přesun názvu do této lokality nabízí. Jenže, pak by knihoven se stejným názvem už bylo trochu moc, což by mohlo vést k záměnám např. při zadávání rezervací. Proto knihovna v ulici Generála Janouška bude od nového roku Rajská zahrada. 

 

Co se na Praze 14 blízko stanice metra Černý Most chystá? Už příští rok (únor 2022) má být otevřen knihovní kiosek v prostorách Obchodního centra Černý Most a nová knihovna by měla být také součástí připravovaného polyfunkčního domu Prahy 14 v těsné blízkosti stanice metra Černý Most. 

 

„Knihovna zůstává na tom samém místě a nic jiného než název se nemění,“ usmívá se vedoucí pobočky Rajská zahrada Vesna Markovičová. „Název Rajská zahrada jsme vybrali proto, že odkazuje k blízké stanici metra i stejnojmennému sídlištnímu celku, na jehož hranici knihovna sídlí,“ vysvětluje volbu Vesna Markovičová. A hned dodává, že změna názvu není vše: „Komunitní akce, které knihovna pořádá pro místní obyvatele, ale také pro školy, budou obohaceny o originální pohádkovou procházku navrženou přímo pro naši knihovnu.“ 

 

Autorkou pohádkové cesty je grafička a ilustrátorka Petra Štichová. Námět vznikl ve spolupráci výtvarnice s knihovnicemi a výsledkem je hravé putování do fantazie, na které můžete potkat pohádkové postavy, zvířata i vyprávěcí babičku. Jakou roli v příběhu postavy mají hrát je jen na rozhodnutí vypravěčů a jejich průvodců.  

 

Těšíme se na vás! 

 

Pobočku Rajská zahrada Městské knihovny v Praze čtenáři najdou v objektu bývalé mateřské školy v ulici Generála Janouška, který dnes slouží několika volnočasovým organizacím. Mezi jinými i Základní škole umění a Domu dětí a mládeže. V letech 2018 – 2019 prošly prostory knihovny rekonstrukcí, jejímž cílem bylo zdůraznit její funkci zařízení pro účely kulturně-komunitních a sociálně-integračních aktivit. Rekonstrukce byla finančně podpořena dotací z Evropských strukturálních a investičních fondů, Operačního programu Praha – pól růstu ČR. 

 

Městská knihovna v Praze 

Pobočka Rajská zahrada 

Generála Janouška 1060/2, Praha 14 

Pondělí 13:00 – 19:00
Úterý 09:00 – 16:00
Středa 13:00 – 19:00
Čtvrtek 13:00 – 19:00
Pátek 09:00 – 16:00
Sobota zavřeno
Neděle zavřeno

Zdroj: TZ Městská knihovna v Praze

Zveřejněno: 17. prosince 2021