Život na Praze 14

Respektuj 18!

Praha 14 se jako vůbec první pražská městská část zapojila do kampaně Respektuj 18!, jejímž cílem je změnit tolerantní postoj veřejnosti ke konzumaci alkoholu mladistvými a podpořit omezení jeho prodeje a podávání dětem a nezletilým. Vedle radní Mgr. Ireny Kolmanové své tváře pro kampaň „zapůjčili“ producent, skladatel a zakládající člen skupiny Lucie Michal Dvořák, vítěz Letních paralympijských her v Pekingu lukostřelec David Drahonínský, mistr Evropy softbalista David Mertl, beachvolejbalistka Martina Bonnerová, ředitel příspěvkové organizace Praha 14 kulturní David Kašpar a spisovatelé Marek a Jitka Hladkých.

V rámci Respektuj 18! nachystala Praha 14 ve spolupráci s Plzeňským Prazdrojem celou řadu aktivit:

 • Oslovení majitelů restaurací na území Prahy 14, s nimiž Plzeňský Prazdroj spolupracuje, aby vyjádřili podporu kampani tím, že na viditelné místo ve své provozovně vylepí nálepku s logem Respektuj 18!
 • Distribuci informačních koleček s radami a tipy pro prodejce ve vietnamských večerkách
 • Soutěžní festival amatérských filmů AntiFETfest 2017
 • Napsání tematických esejí žáky místních základních škol. Dvě nejlepší práce z každé školy se stanou součástí letní putovní výstavy na náměstí v Hloubětíně a u stanic metra Rajská zahrada a Černý Most. Součástí výstavních panelů budou také tváře a citáty známých osobností, které se rozhodly kampaň podpořit
 • Propagaci kampaně Respektuj 18! na tradičních akcích Prahy 14 – konkrétně na Pálení čarodějnic a na sportovním víkendu VITALSPORT, spojeným s akcí Městečko volnočasových aktivit

Kampaň RESPEKTUJ 18! na webu: www.respektuj18.cz

Kampaň Respektuj 18! byla v soutěži TOP odpovědná firma oceněna stříbrným místem za společensky prospěšný projekt.

 

                

 

Tisková konference ke kampani se uskutečnila 22. února 2017 v prostorách ÚMČ. Zúčastnili se jí radní za bezpečnost Mgr. Irena Kolmanová, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví Mgr. Dana Havlínová, ředitelka OŘ MP Ing. Bc. Dana Hetzlová a zástupce Plzeňského Prazdroje Monika Matyáštíková.

 

 

 • Prezentace zde
 • Tisková zpráva zde
 • Podnapilá mládež v letech 2015 a 2016 – výběr z případů řešených MP Praha 14 zde

Součástí kampaně byl i soutěžní festival amatérských filmů pro žáky z pražských základních a středních škol – AntiFETfest 2017 aneb jde to i jinak!. Zájemci zpracovali krátké filmy s tématikou rizikového chování. Soutěž vznikla v roce 2007 v městské části Praha 12. Od roku 2008 má celopražský charakter, pořadatelem je hlavní město Praha, spolupořadateli městské části Praha 1 – 22.

 

Obvodní kolo

Ve volnočasovém centru Plechárna se konalo 6. dubna 2017 veřejné promítání soutěžních snímků festivalu Antifetfest. Tvůrci z místních základních škol dodali celkem 9 filmů s tématikou rizikového chování. Snímky se nejčastěji věnovaly šikaně, záškoláctví, případně problematice návykových látek a anorexie.

V porotě zasedli nejen tváře kampaně Respektuj 18! – radní Mgr. Irena Kolmanová, softbalista David Mertl a beachvolejbalistka Martina Bonnerová -, ale také členka Komise bezpečnostní a protidrogové Silva Habětínová a adiktoložka Bc. Miluše Stehlíková z Prevcentra. Porotci společnými silami vybrali vítěze. Stala se jím žákovská skupina Sedmička (Jiří Zeman, Jan Machanec, Antonín Ďoubal, Ondřej Lukavec) ze ZŠ Šimanovská, která natočila film Ruleta s životem. Snímek poukazuje na problematiku drogové závislosti u mladistvých a na její následky. Vítězný film tvůrci v červnu představí na celopražském finále v Kině Lucerna.

 • pozvánka na veřejné promítání a vyhlášení vítězů za MČ P14 zde
 • program promítání zde
 • fotogalerie z akce zde
 • www.antifetfest.cz

Celopražské finále

Amatérská filmová soutěž Antifetfest vyvrcholila 14. června 2017 v Kině Lucerna slavnostním finále. Na vítězné soutěžní týmy, složené z mladých nadějných scenáristů, režisérů, kameramanů a herců, čekaly poukázky v hodnotě 25.000 Kč na podporu jejich další tvůrčí činnosti. Předány byly také zvláštní ceny poroty a cena diváků.

V porotě soutěže zasedli režisér, scenárista a choreograf Michal Caban, dokumentaristka Květa Přibylová, režisér David Vigner a další odborníci z oblasti filmu a z oblasti prevence rizikového chování. Slavnostním ceremoniálem provázel moderátor Jan Musil a jako host vystoupila Aneta Langerová.

Městskou část Praha 14 reprezentoval vítězný tým obvodního kola Sedmička se snímkem Ruleta. Kluci ze „Šimandy“ se sice v celkovém pořadí vlivem silné konkurence neumístili, ale díky jejich humoru a dobré náladě, kterou nám všem předvedli už na Plechárně, získali Zvláštní cenu za nápaditost a humor.

Do letošního jubilejního 10. ročníku, který se opět konal pod záštitou radního Radka Lacka, bylo přihlášeno 69 filmů, na kterých se podílelo 285 žáků  z 37 pražských základních a středních škol ze 13 městských částí. Nejvíce filmů, 22,  vzniklo v městské části Praha 4. Tematicky se filmy nejčastěji zaměřují na šikanu, poruchy příjmu potravy, závislost na drogách, alkoholu, cigaretách, počítačích a internetu. Jeden z filmů se zaměřil i na nebezpečí útoku ve škole.

Výsledky Antifetfestu 2017 naleznete zde.

 

Do letošního ročníku AntiFETfestu se přihlásily tři tvůrčí skupiny ze třech základních škol Prahy 14, které se umístili:

 1. Místo – „Nevinnej“ žert, Tvůrčí skupina: Movie Girls, ZŠ Gen. Janouška
 2. Místo – Návrat z volného pádu, Tvůrčí skupina: Baryk studio, ZŠ Šimanovská
 3. Místo – Nemám co ztratit, Tvůrčí skupina: Typhon studio, ZŠ Chvaletická

Všechny snímky mají šanci soutěžit v kategorii Cena diváka na www.antifetfest.cz. Hlasování bude probíhat v květnu 2018.

Do letošního ročníku AntiFETfestu se přihlásily čtyři tvůrčí skupiny ze třech základních a jedné střední školy Prahy 14, které se umístili:

V kategorii základní školy:

  1. Místo: Kyber Drogy, Tvůrčí skupina: C10H15N Inc., ZŠ Chvaletická
  2. Místo: Následky, Tvůrčí skupina: LAMA, ZŠ Chvaletická
  3. Místo: Změna, Tvůrčí skupina: TYPHON STUDIO, ZŠ Chvaletická

V kategorii střední školy:

 1. Místo: Sladký domov, Tvůrčí skupina: Sbírka, Gymnázium Praha 9

Všechny snímky mají šanci soutěžit v kategorii Cena diváka na www.antifetfest.cz. Hlasování bude probíhat v květnu 2019.

Poslední dubnový den zorganizovala městká část Praha 14 ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Praha 9 tradiční Pálení Čarodějnic. Akce se odehrávala v parku u rybníčku Aloisov, kde mohli lidé navštívit čarodějná stanoviště, výtvarné dílny, občerstvení, opéct si špekáček nebo ochutnat domácí trdelník. Večer se slavnostně zapálila připravená vatra.

Součástí akce byla také propagace letošní kampaně – RESPEKTUJ 18!, kterou městská část organizuje společně s Plzeňským Prazdrojem a která má jasný cíl: změnit tolerantní postoj dospělé veřejnosti ke konzumaci alkoholu mladistvými. Lidé na místě vyjádřili RESPEKTUJ 18! podporu stisknutím speciálního tlačítka.

Pozvánku na akci naleznete zde.
Fotografie z akce naleznete zde.

 

Putovní výstava Respektuj 18!, jejíž součástí byly vítězné eseje žáků místních škol na téma Já a alkohol, odstartovala 11. září 2017 u Plechárny. Od 25. září do 8. října se výstava dále přemístila před metro Rajská zahrada, od 9. do 22. října do jižní části náměstí v Hloubětíně a na závěr před stanici metra Černý Most, kde byla od 23. října do 5. listopadu 2017.

 

 

V sobotu 16. září 2017 se v parku U Čeňku uskutečnila tradiční akce Městečko volnočasových aktivit, které organizovala radnice Prahy 14 letos popáté. Na tomto veletrhu neziskových organizací a sportovních klubů se představili zástupci různých organizací zajišťujících náplň volného času všem věkovým kategoriím v Praze 14. Pro návštěvníky byla připravena řada ukázek, soutěží, divadelní představení a od 19 hodin koncert písničkáře Jaroslava Hutky.
Letos bylo „městečko“ součástí festivalu Stop Zevling.

Kampaň Respektuj 18! měla na akci také svůj stánek, zájemci ji mohli podpořit stisknutím tlačítka nebo připnutím placky a odnést si propagační letáčky a drobné dárky.

Pozvánka zde.
Fotogalerie z akce zde.