Život na Praze 14

Respektuj 18!

Praha 14 se jako vůbec první pražská městská část zapojila do kampaně Respektuj 18!, jejímž cílem je změnit tolerantní postoj veřejnosti ke konzumaci alkoholu mladistvými a podpořit omezení jeho prodeje a podávání dětem a nezletilým. Vedle radní Mgr. Ireny Kolmanové své tváře pro kampaň „zapůjčili“ producent, skladatel a zakládající člen skupiny Lucie Michal Dvořák, vítěz Letních paralympijských her v Pekingu lukostřelec David Drahonínský, mistr Evropy softbalista David Mertl, beachvolejbalistka Martina Bonnerová, ředitel příspěvkové organizace Praha 14 kulturní David Kašpar a spisovatelé Marek a Jitka Hladkých.

V rámci Respektuj 18! nachystala Praha 14 ve spolupráci s Plzeňským Prazdrojem celou řadu aktivit:

 • Oslovení majitelů restaurací na území Prahy 14, s nimiž Plzeňský Prazdroj spolupracuje, aby vyjádřili podporu kampani tím, že na viditelné místo ve své provozovně vylepí nálepku s logem Respektuj 18!
 • Distribuci informačních koleček s radami a tipy pro prodejce ve vietnamských večerkách
 • Soutěžní festival amatérských filmů AntiFETfest 2017
 • Napsání tematických esejí žáky místních základních škol. Dvě nejlepší práce z každé školy se stanou součástí letní putovní výstavy na náměstí v Hloubětíně a u stanic metra Rajská zahrada a Černý Most. Součástí výstavních panelů budou také tváře a citáty známých osobností, které se rozhodly kampaň podpořit
 • Propagaci kampaně Respektuj 18! na tradičních akcích Prahy 14 – konkrétně na Pálení čarodějnic a na sportovním víkendu VITALSPORT, spojeným s akcí Městečko volnočasových aktivit

Kampaň RESPEKTUJ 18! na webu: www.respektuj18.cz

 

                

 

Tisková konference ke kampani se uskutečnila 22. února 2017 v prostorách ÚMČ. Zúčastnili se jí radní za bezpečnost Mgr. Irena Kolmanová, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví Mgr. Dana Havlínová, ředitelka OŘ MP Ing. Bc. Dana Hetzlová a zástupce Plzeňského Prazdroje Monika Matyáštíková.

 

 

 • Prezentace zde
 • Tisková zpráva zde
 • Podnapilá mládež v letech 2015 a 2016 – výběr z případů řešených MP Praha 14 zde

Součástí kampaně byl i soutěžní festival amatérských filmů pro žáky z pražských základních a středních škol – AntiFETfest 2017 aneb jde to i jinak!. Zájemci zpracovali krátké filmy s tématikou rizikového chování. Soutěž vznikla v roce 2007 v městské části Praha 12. Od roku 2008 má celopražský charakter, pořadatelem je hlavní město Praha, spolupořadateli městské části Praha 1 – 22.

Ve volnočasovém centru Plechárna se konalo 6. dubna 2017 veřejné promítání soutěžních snímků festivalu Antifetfest. Tvůrci z místních základních škol dodali celkem 9 filmů s tématikou rizikového chování. Snímky se nejčastěji věnovaly šikaně, záškoláctví, případně problematice návykových látek a anorexie.

V porotě zasedli nejen tváře kampaně Respektuj 18! – radní Mgr. Irena Kolmanová, softbalista David Mertl a beachvolejbalistka Martina Bonnerová -, ale také členka Komise bezpečnostní a protidrogové Silva Habětínová a adiktoložka Bc. Miluše Stehlíková z Prevcentra. Porotci společnými silami vybrali vítěze. Stala se jím žákovská skupina Sedmička ze ZŠ Šimanovská, která natočila film Ruleta s životem. Snímek poukazuje na problematiku drogové závislosti u mladistvých a na její následky. Vítězný film tvůrci v červnu představí na celopražském finále v kině Lucerna.

 • pozvánka na veřejné promítání a vyhlášení vítězů za MČ P14 zde
 • program promítání zde
 • fotogalerie z akce zde
 • www.antifetfest.cz

Poslední dubnový den zorganizovala městká část Praha 14 ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Praha 9 tradiční Pálení Čarodějnic. Akce se odehrávala v parku u rybníčku Aloisov, kde mohli lidé navštívit čarodějná stanoviště, výtvarné dílny, občerstvení, opéct si špekáček nebo ochutnat domácí trdelník. Večer se slavnostně zapálila připravená vatra.

Součástí akce byla také propagace letošní kampaně – RESPEKTUJ 18!, kterou městská část organizuje společně s Plzeňským Prazdrojem a která má jasný cíl: změnit tolerantní postoj dospělé veřejnosti ke konzumaci alkoholu mladistvými. Lidé na místě vyjádřili RESPEKTUJ 18! podporu stisknutím speciálního tlačítka.

Pozvánku na akci naleznete zde.
Fotografie z akce naleznete zde.