Život na Praze 14

TZ 1/2020 Titul Nejlepší připravovaný EPC projekt roku 2019 si odnáší ČVUT. 3. místo obsadila Praha 14

22.1.2020

Asociace poskytovatelů energetických služeb letos již po deváté vyhlašovala výsledky soutěže o nejlepší připravovaný energeticky úsporný projekt řešený metodou EPC. První místo si odnáší ČVUT, druhé připadlo Ústeckému kraji a třetí příčku obsadila Městská část Praha 14. Čestné uznání bylo přiznáno Vězeňské službě České republiky za energetickou modernizaci v pěti vězeních po celé ČR.

Nejlepší připravovaný EPC projekt roku 2019 je nyní realizován v 9 kolejních areálech ČVUT. Odborná porota ve složení Vladimír Sochor (MPO), Petr Holub (Šance pro budovy) a Martin Sedlák (Svaz moderní energetiky) ocenili na dosud investičně největším energeticky úsporném projektu, kde třetina nákladů bude hrazena z dotace z OPŽP, jeho komplexnost. Součástí jsou nejen energeticky úsporná opatření ve třiceti objektech po celé Praze, ale i zateplení a výměna oken za celkem 220 mil. korun. Ty budou splaceny postupně ze smluvně zaručených úspor energie, které činí 20,5 mil. korun ročně po dobu jedenácti let.

„Náklady na energie a vodu se sníží o 26 %. Při modernizaci našich objektů je pro nás důležitý i ekologický přínos projektu. Ročně díky tomuto projektu uspoříme více než 4100 tun CO2 a také 29 olympijských bazénů vody,“ sděluje rektor ČVUT doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc.

Mimořádně příznivý poměr investice k roční úspoře energie vynesl druhé místo v letošní soutěži Ústeckému kraji. Radní zde chystají energeticky úsporná opatření v sedmi školách a třech objektech sociálních služeb. Plánovaná investice do modernizace bude 43 mil. korun, garantované úspory energie však tuto částku převýší o 20 mil. korun.

„Vzhledem ke stavu budov, které byly začleněny do projektu, jsme měli na vybranou. Buďto je zmodernizujeme dodavatelsky, což znamená, že nakoupíme a instalujeme nové kotle a další nezbytně nutná zařízení a úpravy, aniž bychom přihlíželi k potenciálu úspor energie a vody, nebo modernizaci provedeme komplexně a navíc ji uhradíme z budoucích úspor, které jsou skutečně zajímavé,“ vysvětluje Zdeněk Matouš, náměstek hejtmana Ústeckého kraje pro regionální rozvoj, proč se rozhodli pro metodu EPC.

Třetí příčku obsadil EPC projekt, který intenzivně připravuje městská část Praha 14. Cílem je revitalizace budov úřadu za více než 100 mil. korun. Výsledkem bude úspora primární energie o 48 %. Navíc oba administrativní objekty budou splňovat kritéria pro budovy s téměř nulovou spotřebou energie.

„Díky své poloze nedaleko stanice metra Rajská zahrada je radnice sice dobře přístupná, ale to je tak jediný její momentální benefit. Chceme, aby i budova odrážela to, kam se městská část v posledních letech posunula a o co usiluje mimo jiné i v oblasti udržitelného rozvoje. Vedle zvýšení komfortu pro návštěvníky je hlavním cílem snížit energetickou náročnost budov, a to nejen s ohledem na životní prostředí, ale i na úsporu nákladů. Uspořené prostředky budeme moci investovat smysluplněji – například do rozvoje zeleně v městské části, doplňuje Radek Vondra, starosta MČ Praha 14.

Čestné uznání si odnáší Vězeňská služba České republiky, která připravuje modernizaci v pěti vězeňských areálech za téměř 450 mil. korun. Investice by se měla vrátit během 10 let formou garantovaných úspor energie.

„Realizace projektů EPC v podmínkách Vězeňské služby nebude jednoduchá, protože v našich objektech platí různá bezpečností opatření, ale jsme si vědomi nutnosti snižování energetické náročnosti našich objektů. Projekty zahrnují rekonstrukci tepelného hospodářství, vnitřního i venkovního osvětlení, zateplení objektů a řadu dalších energeticky úsporných opatření,“ objasňuje náměstek generálního ředitele VS ČR Miroslav Zábranský.

Metoda EPC je v České republice používána od roku 1994. Během této doby bylo realizováno více než 250 projektů za celkem 3,6 mld. korun, které zákazníkům pomohly uspořit k dnešnímu dni 4,1 mld. korun. Roční souhrn uspořených nákladů na energie ve všech aktivních projektech v ČR je pro rok 2019 odhadován na 350 mil korun a meziročně roste v průměru o 10 %. Nejcitovanějšími projekty jsou realizace v Národním divadle, Kongresovém centru Praha, v Ústavu péče o matku a dítě v Praze Podolí a řadě dalších veřejných institucí, ale i v průmyslových objektech.

Výhodou energetických služeb se zárukou úspor (EPC) je, že investice do modernizace vytápění, chlazení či osvětlení je splácena z úspor nákladů na energie, jejichž výši má zákazník smluvně zaručenu.

Bližší informace o metodě EPC obsahuje publikace 25 let energetických služeb se zárukou úspor a web http://www.energetickesluzby.com/

Kontakt: Eva Ksiazczak, tel. 603894354, mail: office@apes.cz

Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) ČR je zájmovým spolkem právnických osob založeným v říjnu roku 2010. V současné době má 26 členů. Posláním APES je přispívat k trvalému rozvoji energetických služeb na českém trhu. Více na http://www.apes.cz/

Zveřejněno: 22. 1. 2020

 

 

Předešlé aktuality

Česká pošta v červenci uzavře pobočku v ulici Poděbradská

Vážení občané, vzhledem ke klesajícímu trendu v poptávce po tradičních poštovních službách přehodnotil Český telekomunikační úřad kritéria, podle kterých je určována hustota pošt na území České republiky. Místo dosavadní docházkové vzdálenosti dvou kilometrů k nejbližší pobočce v obcích s počtem obyvatel nad 2500 se tato vzdálenost zvyšuje na tři kilometry. Od 1. července 2023 Česká pošta bez náhrady uzavře 300 poboček (nejedná se o provozovny, kde je v obcích pouze jedna jediná, a o pošty Partner). V Praze 14 bude v souvislosti s uvedenými opatřeními uzavřena pošta Praha 94 (Poděbradská 489). Zástupci České pošty ujišťují, že navzdory snížení počtu poboček

Zveřejněno: 31.3.2023
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Chceme tu mít čisto, jak to vidí místní žáci?

Kampaň “Chceme tu mít čisto“ pomáhá již devátým rokem s dobrovolnickými úklidy na Praze 14. V letošním roce se do kampaně zapojilo Žákovské zastupitelstvo Prahy 14, a aby podnítilo místní občany k udržování pořádku, zajistilo jim pohled na neutěšená a ošklivá místa opravdu zblízka. Děti nafotily fotky nepořádku a ve spolupráci s MČ Praha 14 připravily výstavu, která bude k vidění na šesti místech Prahy 14, a to od 29. 3 do 30. 4. 2023. Vzkaz dětí je jasný: Není nám jedno, v čem vyrůstáme, chceme tu mít čisto! MČ Praha 14 nechala všechna ošklivá místa na své náklady vyklidit.

Zveřejněno: 29.3.2023
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Spouštíme 4. ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás

V úterý 21. března 2023 schválilo Zastupitelstvo MČ Praha 14 spuštění čtvrtého ročníku participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás. Od 1. května 2023 tak mohou zájemci opět podávat své návrhy na vylepšení naší městské části. Pravidla pro tento ročník najdete na našem webu – projekty jsou opět rozděleny do dvou kategorií malé (do 300 tis. Kč) a velké (do 2,5 mil. Kč) a vyčleněno je na ně opět celkem 5 milionů Kč. Těšíme se na vaše projekty :-)! Zveřejněno: 29. března 2023

Zveřejněno: 29.3.2023
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Praha 14 uvolní milion korun na pomoc občanům i obchodníkům

Zastupitelstvo městské části Praha 14 schválilo spuštění pilotního projektu na oživení lokální ekonomiky – systému Corrency. Jeho záměrem je posílit koupěschopnost místních obyvatel. Občané získají od radnice příspěvek, kterým mohou podpořit místní obchody a poskytovatele služeb. „Vyčlenili jsme 1 milion korun na pomoc jak místním občanům, tak malým a středním podnikatelům a poskytovatelům služeb s provozovnami na území Prahy 14. Lidé s trvalým bydlištěm v naší městské části získají příspěvek na útratu za zboží a služby, obchodníci příležitost zvýšit své tržby a počet zákazníků. K vyčlenění prostředků jsme se rozhodli nejen v souvislosti s aktuální ekonomickou krizí. Vnímáme to i jako důležitý krok v podpoře rozvoje podnikatelského

Zveřejněno: 23.3.2023
Pokračovat na článekPokračovat na článek

TZ 1/2023 Praha 14 se zapojuje do systému Corrency. Mezi své občany rozdělí 1 milion korun. Pomůže tak i lokálním obchodníkům.

Praha 14, 22. března 2023 – Městská část Praha 14 spouští na svém území pilotní projekt na oživení lokální ekonomiky – systém Corrency. Jeho záměrem je posílit koupěschopnost místních obyvatel. Občané získají od radnice příspěvek, kterým mohou podpořit místní obchody a poskytovatele služeb. „Vyčlenili jsme 1 milion korun na pomoc jak místním občanům, tak malým a středním podnikatelům a poskytovatelům služeb s provozovnami na území Prahy 14. Lidé s trvalým bydlištěm v naší městské části získají příspěvek na útratu za zboží a služby, obchodníci příležitost zvýšit své tržby a počet zákazníků. K vyčlenění prostředků jsme se rozhodli nejen v souvislosti s aktuální ekonomickou krizí. Vnímáme to

Zveřejněno: 23.3.2023
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Informace pro podnikatele k podávání daňových přiznání za rok 2022

Od 1. ledna 2023 došlo k významnému rozšíření okruhu osob, kterým byla ze zákona zřízena datová schránka. Tento krok má zásadní dopady v oblasti doručování ze strany orgánů veřejné moci této skupině. V některých případech může být se zpřístupněním datové schránky spojena také povinnost příslušné osoby podat formulářové podání, tedy typicky daňové přiznání, výhradně elektronicky. Finanční správa i další orgány veřejné moci stejně jako řada médií o této povinnosti průběžně informovaly. Finanční úřady však na základě své aktuální zkušenosti avizují, že ne všechny dotčené osoby novou povinnost v praxi zaznamenaly. Finanční správa proto publikuje tuto shrnující informaci obsahující i přehledný návod,

Zveřejněno: 22.3.2023
Pokračovat na článekPokračovat na článek
Další aktuality