Život na Praze 14

TZ 11/2014 Metropole získá po mnoha letech novou rozhlednu

4.6.2014

Praha, 4. 6. 2014 – Po opravdu dlouhé době se Praha dočká nové rozhledny s pracovním názvem Doubravka. Půjde o unikátní dřevěnou konstrukci vysokou bezmála 22 metrů, kterou podle návrhu známého architekta Martina Rajniše uvažuje Praha 14 umístit jako dominantu nového volnočasového areálu v lokalitě Na Čihadlech nad Rokytkou. Aby tým architekta Rajniše z Huti architektury ověřil původní konstrukční prvky a celý návrh věže v praxi, začne už tuto neděli 8. června vyrůstat zkušební objekt na břehu Kyjského rybníka. Půjde o zhruba 12timetrovou konstrukci, kterou dvacítka studentů ze tří fakult architektury začne stavět z náletových dřevin.

 

V případě realizace Doubravky získá Praha 14 naprostý unikát – téměř všem stavbám architekta Rajniše se dostalo značného prostoru a ohlasu, ať šlo o Poštovnu na Sněžce, rozhlednu Bára II v Chrudimi nebo Maják a muzeum Járy Cimrmana v Příchovicích. Co realizace, to originál a nový přístup k práci s obnovitelným materiálem – dřevem. Ostatně, i za své vizionářství obdržel před pár dny v Paříži Mezinárodní cenu za udržitelnou architekturu…

 

„Rozhlednu vnímám jako dominantu, která naší městské části zatím chybí. Proto jsme se rozhodli navázat spolupráci s architektem Rajnišem, který je známý svým odvážným přístupem a využíváním přírodních materiálů. Jsem přesvědčen o tom, že rozhledna a její okolí se stane atraktivním místem nejen pro naše obyvatele, ale i ostatní Pražany a ukáže Prahu 14 jako místo, kde se stále něco děje a kde je také příjemné žít,“ míní starosta Radek Vondra.

Chystaná věž se stane vedle úspěšného projektu Rajský vrch, revitalizace parku Na Čihadlech a u Kyjského rybníka, oblastí Hloubětína a dalších míst, jejichž obnova již probíhá nebo brzy započne, dalším dokladem atraktivity Prahy 14. Ta chce v budoucnu prodiskutovat ideový záměr stavby věže se svými občany.

Workshop se studenty, kteří se od 8. června budou na stavbě podílet, budou moci obyvatelé pozorovat na břehu Kyjského rybníka. Současně si budou moci prohlédnout prezentaci geneze návrhu Doubravky i dalších realizací Martina Rajniše a jeho týmu. Výstavu doplní i informační panely odboru rozvoje městské části Praha 14 představující několik nových projektů revitalizace, volnočasových a sportovních aktivit nebo zeleně v lokalitách Černý Most, Kyje nebo Hloubětín.

Výsledky práce studentů a týmu Huti architektury budou k vidění už o dva týdny později o víkendu od 20. do 22. června. Zde návštěvníci získají podrobnější informace o projektu a detailech samotné věže – aktuální program bude zveřejněn na webových stránkách městské části Praha 14 – http://www.praha14.cz/

Partnerem návrhu a realizace je společnost Landia Management s.r.o., která aktuálně spouští prodej bytů ve dvou nových projektech na Praze 9, respektive 14 a 18 – Rajský vrch a Živé Letňany.

 

Další informace:

Richard Šulc
Kancelář starosty
oddělení strategického plánování a komunikace
Tel: 225295204

Richard.Sulc@praha14.cz

 

Jiří Hlinka

Smart Communication s.r.o.

Tel: 272657121

hlinka@s-m-art.com

Předešlé aktuality

Veřejné projednání – Revitalizace parku Bílý kůň

Přijďte ve středu 28. února 2024 do Kyjosku na Hutích (Splavná 652) vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích. Věnovat se vám budou politici, odborníci a zástupci radnice Prahy 14. Začínáme tradičně v 17.30 hodin. Těšíme se na vás. Zveřejněno: 20. února 2024

Zveřejněno: 20.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Antifetfest 2024. Natáčejte a hlaste se!

Další ročník soutěžního festivalu Antifetfest je tu! Dnes již tradiční přehlídka žákovských a studentských filmů se zaměřuje na palčivá témata dnešní doby – kriminalitu, drogy, šikanu, domácí násilí, záškoláctví a další patologické jevy. A právě teď je ten správný čas se do ní přihlásit. Školy, školská zařízení a nízkoprahové kluby mohou do soutěže vyslat jednotlivce nebo skupiny maximálně 5 tvůrců. Soutěží se ve dvou kategoriích: žáci druhého stupně základních škol či studenti nižších ročníků víceletých gymnázií a studenti středních škol nebo odborných učilišť. Do filmového klání lze poslat maximálně desetiminutový snímek tematicky odpovídající zaměření festivalu. Harmonogram soutěže: 29. 3. 2024 –  termín

Zveřejněno: 20.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Chlumeckou ulici čekají v březnu hned dvě omezení

První omezení související se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech. Následovat bude omezení související s opravou povrchu ulice, konkrétně v úseku mezi Pražským okruhem a odbočkou na Ocelkovu ulici ve směru do centra. Oprava bude probíhat ve dvou etapách a opravovat se bude komplexně celý povrch vozovky ve směru do centra. První etapa, která proběhne v termínu od 4. do 16. března 2024 bude zahrnovat výměnu povrchu v pravém jízdním pruhu a zároveň bude zcela uzavřen sjezd (Exit 59)

Zveřejněno: 19.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Komorní soubor Duo Teres vystoupí v Galerii 14

Ve středu 21. února vystoupí v Galerii 14 od 18. 30 hodin komorní soubor Duo Teres. Zazní skladby N. Paganiniho, A. Piazooolly, O. Koukala a dalších. Duo Teres (Lucia Fulka Kopsová- housle a Tomáš Honěk - kytara) je komorní soubor mimořádného nástrojového spojení, který se od začátku svojí existence zabývá převážně hudbou původně napsanou pro housle a kytaru. Postupem času se zájem dua přesunul spíše na hudbu 20. a 21. století a na konci roku 2010 vyšlo první album, které velice kladně ocenila hudební kritika. Objevily se na něm skladby Jana Nováka, Antonína Tučapského, Jana Truhláře, ale i Niccola Paganiniho.

Zveřejněno: 19.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek

Noční závozy v prodejnách Albert

Prodejny potravin Albert ohlásily, že jsou z důvodu plánované protestní akce zemědělců nuceny upravit závozové plány a zvýšit frekvenci nočních závozů. První vlna závozu bude probíhat v noci z neděle 18. 2 na pondělí 19. 2. Vzhledem k umístění prodejen Albert je možné, že nočními závozy dojde k dočasnému narušení komfortu obyvatel, a to vlivem zvýšené hlučnosti při manipulaci se zbožím (např. cinkot skleněných lahví). Společnost ubezpečuje, že při nočních závozech bude postupovat s nejvyšší opatrností, aby minimalizovala případné negativní dopady na noční klid.    

Zveřejněno: 16.2.2024
Pokračovat na článekPokračovat na článek
Další aktualityDalší aktuality