Život na Praze 14

KULTURA

TZ 11/2019 OKOfest vol. 7 startuje na Rajské zahradě. Nenechte si ujít fotografickou výstavu

Praha, 14. října 2019Pokračování mobilního komunitního centra OKO startuje festivalem OKOfest vol.7, tentokrát s podtitulem „odžít – přežít -proŽÍT?“. Rok a půl (2019/2021) bude centrum putovat Prahou (po šesti městských částech) a prostřednictvím fotografické výstavy, workshopů, přednášek, divadelních představení a koncertů zvát návštěvníky do světa lidí se zkušeností s duševním onemocněním.

OKOfest vol.7 začíná v pátek 18. října, a to právě zmíněnou fotografickou výstavou. Ta se otevře v 16 hodin na prostranství před stanicí metra Rajská zahrada. „Autoři fotografií jsou lidé, kteří mají osobní zkušenost s problémy s duševním zdravím. S návštěvníky výstavy budou sdílet nejen svůj fotografický pohled na svět, ale i vlastní osobní příběh. Za to jim patří velké díky,“ říká koordinátorka projektu MgA. Klára Jakubová.

Proč fotografie? „Je zachycením OKAmžiku, za dobu své existence se proměnila z výjimečnosti do všednosti, z dlouhého procesu do jednoho dotyku prstem na displeji chytrého telefonu. I přesto si fotografie stále drží svou uměleckou hodnotu. Výstava představí pestrý výběr témat, technik a přístupů k fotografickému vyjádření,“ doplňuje Klára Jakubová.

Záštitu nad akcí převzal starosta Prahy 14 Mgr. Radek Vondra. „Každý z nás se někdy může dostat do situace, kdy nebude vědět, jak dál, kdy ho události v jeho životě dostanou až na pokraj duševních i rozumových sil. Mezi zdravím a nemocí je pak už jen velmi tenká hranice. Projekty jako je tento, dávají signál, že naděje na návrat ze tmy do světla existuje prakticky vždy. Cesta to však pochopitelně není vůbec jednoduchá,“ říká starosta Vondra.

K zahájení výstavy je připraven hudební a divadelní doprovodný program. Vystoupí skvělý slovenský písničkář, kterému není cizí ani stand-up komediální scéna Petr Lachký, dále se zájemci mohou těšit na představení pro děti i dospělé „Loutky, které nikde nechtěli“ v podání pouličního a loutkového divadla Cirkus Žebřík.

V průběhu listopadu na výstavu navážou diskuze, filmová projekce či přednášky v Kulturním domě v Kyjích. Fotografie budou na Rajské zahradě vystaveny do poloviny listopadu.

Projekt Rozvoj mobilního komunitního centra OKO je spolufinancován Evropskou unií, jeho hlavním pořadatelem je nezisková společnost Art Movement z.s.

 

Za tým OKOfestu

MgA. Klára Jakubová,
koordinátorka OKA – Rozvoj mobilního komunitního centra OKO

Kontakt:
Produkce/Michaela Všetečková
okocentrum2019@gmail.com, + 420 728 885 031

www.okocentrum.cz

Napsat komentář