Život na Praze 14

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Zodpovědná móda s Prahou 14

Také městská část Praha 14 se zapojila do letošního, v pořadí již třetího, ročníku Evropského týdne udržitelného rozvoje (ETUR). Na Den dětí zorganizovala v Centru Černý Most akci Zodpovědná móda s Prahou 14, které se zúčastnilo více než 120 žáků z místních základních škol. Na evropské úrovni ETUR koordinuje Evropská síť udržitelného rozvoje, v Česku nad ním převzal záštitu Úřad vlády ČR. Místní workshop pro žáky se uskutečnil v rámci projektu Udržitelná města a obce pro rozvoj, který pod ETUR spadá. Realizují jej Charita ČR a Svaz měst a obcí České republiky, finance zajišťuje Česká rozvojová agentura.

„Už sedmým rokem na svém území realizujeme mezinárodní program místní Agenda 21 (MA21), která se mimo jiné věnuje také praktickému zavádění zásad udržitelného rozvoje. I proto jsme se do ETUR zapojili. Tentokrát jsme se zaměřili na oblečení. Chtěli jsme, aby se děti zamyslely nad tím, jaká je jeho skutečná cena, kdo a za jakých podmínek ho vyrábí, aby se si uvědomily, jaké lidské osudy se za jedním takovým tričkem či kalhotami skrývají. Naše doba je založená na spotřebě. Máme všeho dostatek a zdaleka ne vždy přemýšlíme nad tím, jestli to, co kupujeme, opravdu potřebujeme,“ říká radní Mgr. Irena Kolmanová, do jejíž gesce realizace MA 21 spadá.

V rámci akce Zodpovědná móda s Prahou 14 bylo připraveno pět interaktivních stanovišť, při jejichž „zdolávání“ se žáci například dozvěděli o sklizni a zpracovávání bavlny, procesu barvení látek či o dopadech textilního průmyslu na lidské zdraví a na životní prostředí jako takové. Stanoviště zajišťovaly pracovnice společnosti Fashion Revolution, neziskové organizace působící nejen v České republice, ale i v dalších zemích světa.

Vedle Prahy 14 se do ETUR zapojila i řada jiných pražských městských částí.

Napsat komentář